Gdzie sadzić i jak pielęgnować trawy ozdobne

2018-04-03 11:28

Ozdobne trawy przez lata były uważane za rośliny drugiego planu, obecnie coraz częściej są wykorzystywane jako główny element kompozycji, bo są długo dekoracyjne (także zimą), niewymagające i wszędzie pasują.

Trawy ozdobne są niezastąpione w aranżacji rabat. Ich delikatne liście (u wielu odmian dwubarwne, w poprzeczne lub podłużne paski, a także w różnych odcieniach zieleni – od żółtawej po niebieskosrebrną) dodają kompozycjom lekkości. Można je posadzić obok roślin, które po przekwitnięciu tracą urodę (na przykład cebulowe czy maki), bo zamaskują ich schnące liście. Gatunki i odmiany tworzące okazałe kępy najładniej wyglądają posadzone pojedynczo, zwłaszcza jeśli mają duże i efektowne kwiatostany. U wielu traw są one bardzo trwałe i długo pozostają na roślinie (między innymi u miskantów, traw pampasowych, rozplenic). Ich zaletą jest to, że są dekoracyjne przez cały rok, także zimą po zaschnięciu liści. Można je uprawiać w donicach.

Gdzie posadzić trawy ozdobne

  • Miejsce. Zdecydowana większość traw najlepiej rośnie w pełnym słońcu, jednak odmiany o pstrych liściach wolą światło rozproszone. Rośliny posadzone w cieniu nadmiernie się wydłużają, stają się wiotkie i słabe, a nawet mogą zamierać (na przykład miskanty). Gatunki, które nie są zupełnie odporne na mróz (trawa pampasowa, hakonechloa, miskanty, rozplenica japońska, oścista i wschodnia), należy sadzić w ciepłych, osłoniętych od wiatru miejscach.
  • Ziemia. Trawy nie mają wielkich wymagań, jeśli chodzi o glebę, i łatwo się przystosowują do środowiska. Wystarczy im przeciętna, średnio wilgotna i przepuszczalna ziemia ogrodowa. Niektóre gatunki dobrze znoszą suszę i mogą rosnąć nawet na piaszczystych wydmach, inne preferują gleby wilgotne. Jednak wiele z nich nie lubi zbitego, zatrzymującego wodę gliniastego podłoża. Na nadmiar wilgoci w glebie szczególnie wrażliwa jest trawa pampasowa, której korzenie w takich warunkach mogą gnić. Zalegająca w ziemi woda jest dla niej niebezpieczna przede wszystkim zimą. Przed posadzeniem traw ziemię trzeba przekopać i dokładnie odchwaścić, zwłaszcza z perzu, bo jego późniejsze wyrywanie spomiędzy roślin będzie bardzo trudne, a zastosowanie herbicydu niemożliwe (te same preparaty, które niszczą perz, działają też na inne trawy). Do ziemi warto dodać kompostu. Rozkładamy go kilkucentymetrową warstwą na powierzchni gruntu i przekopujemy. Po posadzeniu roślin ziemię wokół nich można wyściółkować przekompostowaną korą (świeża może hamować wzrost roślin).

Sposób na rozłogi

Wiele traw tworzy silne i długie rozłogi, dzięki którym łatwo się rozprzestrzeniają, zajmując coraz większą powierzchnię. Żeby zapobiec niekontrolowanemu wzrostowi, rośliny można posadzić w dużych pojemnikach bez dna, na przykład plastikowych wiaderkach, lub otoczyć miejsce, w którym rosną, taśmą ze sztucznego tworzywa szerokości 40 cm (do kupienia w sklepach ogrodniczych), którą wkopuje się pionowo w glebę.

Jak pielęgnować trawy ozdobne

Trawy nie wymagają szczególnej opieki i poza podlewaniem w czasie przedłużającej się suszy nie potrzebują pielęgnacji. Rzadko są atakowane przez szkodniki i choroby. Wiosną można wokół nich rozłożyć kompost lub rozsypać wieloskładnikowy nawóz mineralny, ale w najmniejszej polecanej przez producenta dawce. Jeżeli jednak rośliny dobrze rosną, zasilanie nawozem jest zbyteczne. Przenawożone trawy są wybujałe, pokładają się i tracą ładny pokrój, poza tym zwykle gorzej zimują, a te, które tworzą rozłogi, stają się jeszcze bardziej ekspansywne. W marcu, zanim rośliny rozpoczną wzrost, należy przyciąć zaschnięte liście. Nie wolno tego robić jesienią, gdyż po pierwsze, przysypane śniegiem wyglądają bardzo atrakcyjnie, po drugie – chronią karpy przed przemarznięciem i sprawiają, że rośliny lepiej zimują. Gatunki zimozielone nie muszą być cięte. Usuwa się z nich jedynie zaschnięte liście. Tylko te rośliny, które przemarzły, przycina się przy ziemi; zwykle szybko odbijają. Trawy można łatwo rozmnożyć przez podział kęp. W tym celu wczesną wiosną, gdy rusza wegetacja, trzeba wykopać roślinę, przyciąć jej liście i podzielić ją na niewielkie fragmenty. Sadzonki umieszcza się w żyznej glebie i obficie podlewa.

Trawy ozdobne przed zimą

Większość uprawianych u nas gatunków traw jest dobrze przystosowana do polskiego klimatu, jednak niektóre należy zabezpieczyć przed mrozem, na przykład okrywając je stroiszem. Wymagają tego między innymi: hakonechloa, imperata cylindryczna, rozplenica wschodnia i oścista, miskanty, seslerie oraz niektóre ostnice. Najbardziej wrażliwa na niską temperaturę jest trawa pampasowa. Jej liście po nastaniu pierwszych przymrozków trzeba związać sznurkiem (można je wcześniej przyciąć na wysokości 60-100 cm) i okryć słomą lub włókniną, a ziemię wokół obsypać torfem, korą lub suchymi liśćmi albo okryć słomą czy stroiszem.

Bambusy to też trawy

W ogrodach coraz częściej są uprawiane bambusy. Także one należą do traw. Są to rośliny zimozielone i choć nie są w pełni przystosowane do naszego klimatu, te najbardziej wytrzymałe znoszą mróz nawet do -25 st.C. Najlepiej sadzić je w ciepłych i zacisznych miejscach, które są dobrze oświetlone, ale rozproszonym światłem. Rośliny posadzone w pełnym słońcu w mroźne i bezśnieżne zimy mogą przesychać.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE