Imperata cylindryczna 'Red Baron' – opis rośliny, wymagania i uprawa

2021-09-10 7:26
Imperata cylindryczna 'Red Baron'
Autor: GettyImages Imperata cylindryczna 'Red Baron'

Imperata cylindryczna 'Red Baron' mimo średnich rozmiarów jest jedną z najbardziej efektownych traw ozdobnych. Zachwyca różnorodnością barw. Najefektowniej wygląda w dużej grupie. Jakie ma zastosowanie w ogrodzie? Jak uprawiać imperatę cylindryczną 'Red Baron'?

Imperata cylindryczna (łac. Imperata cylindrica) to trawa występująca naturalnie w wielu cieplejszych rejonach świata, m.in. w Ameryce Łacińskiej i w Afryce. Doczekała się wielu potocznych nazw. np. trawa mieczowa, trawa bawełniana i kura-kura. Właśnie z niej wyselekcjonowano z niej barwną odmianę, tj. 'Red Baron'.

Imperata cylindryczna 'Red Baron' – krótka charakterystyka

Imperata cylindryczna 'Red Baron' to średnio niska trawa osiągająca 30-60 cm wysokości. Rośnie powoli, tworząc łany złożone z pionowo wzniesionych, wąskich, mieczowatych liści. Liście imperaty cylindrycznej wiosną są jasnozielone, później (najczęściej od lata) przebarwiają się na czerwono i bordowo (od wierzchołków czasem do połowy długości). W okresie jesiennym imperata zachwyca wybarwieniem. Na liściach widać wtedy oprócz zieleni ogniste barwy: czerwoną, bordową, pomarańczową i purpurową.

Gatunek słabo rozrasta się na szerokość. W polskich warunkach klimatycznych nie kwitnie (i tym samym nie zawiązuje nasion). Jeśli zdarzy się kwitnienie, traktuje się je jako wyjątek od reguły. Kwiaty imperaty cylindrycznej są białe, zebrane w wąskie, wiechowate kwiatostany.

Trawy ozdobne w ogrodzie. Najładniejsze gatunki traw i ich uprawa >>>

Imperata cylindryczna 'Red Baron'
Autor: GettyImages Imperata cylindryczna 'Red Baron'

Wymagania i uprawa imperaty cylindrycznej 'Red Baron'

Imperatę cylindryczną 'Red Baron' powinno się uprawiać w miejscach słonecznych, ewentualnie lekko zacienionych. Wtedy atrakcyjnie się przebarwia. W miejscach cienistych słabo rośnie, jest mniej gęsta, bardziej zielona, a kolory mniej kontrastowe. Najlepiej wybierać jej miejsce zaciszne, wolne od silnych wiatrów (zwłaszcza dotyczy to chłodniejszych rejonów Polski). Gatunek lubi podłoża żyzne, próchnicze, umiarkowanie suche. Należy unikać gleb ciężkich, zalewanych i podmokłych. Uprawa trawy ozdobnej nie jest trudna, chociaż trzeba poświęcić jej trochę uwagi:

 • Sadzenie imperaty

Imperatę cylindryczną najlepiej sadzić wiosną lub wczesną jesienią. Chodzi o to, by miała jak najwięcej czasu, aby przygotować się do nadejścia zimy. Z założenia ma tworzyć zwarte, barwne łany. Dlatego powinna być posadzona gęsto. Średnia rozstawa wynosi 20-25 cm.

 • Podlewanie imperaty

Imperatę zaleca się podlewać jedynie w czasie długo utrzymującej się bezdeszczowej pogody. W szczególności należy zadbać o młode 1-2 letnie sadzonki. Zabieg wykonuje się rano (optymalnie) lub wieczorem. Roślina pozytywnie reaguje na krótkotrwały niedobór wody, atrakcyjniej przebarwia się.

 • Nawożenie imperaty

W ciągu sezonu można zaaplikować 2-3 dawki nawozu – wczesną wiosną, późną wiosną i pod koniec lata. W każdym terminie stosuje się nawozy, które mają wysoką zawartość potasu i fosforu. Wiosną można aplikować nawóz, który zawiera także azot. Późnym latem stosuje się nawozy „jesienne”.

 • Ochrona imperaty przed mrozem

Przez pierwsze kilka lat imperatę cylindryczną 'Red Baron' zaleca się osłaniać przed mrozem. Po nadejściu pierwszych przymrozków wysypuje się grubą warstwę ściółki, np. kory lub liści.

 • Cięcie impreaty

Na wiosnę zaleca się przyciąć stare, suche liście (tak, by nie uszkodzić młodych, dopiero pojawiających się).

 • Choroby i szkodniki atakujące imperatę

Trawa jest mało podatna na takie problemy. W razie wystąpienia można zastosować ekologiczne preparaty, np. gnojówki z roślin.

 • Rozmnażanie imperaty

Starsze, dobrze rozrośnięte egzemplarze można rozmnażać przez podział. Zabieg zaleca się wykonywać wiosną (od marca do czerwca).

Przeczytaj też: Rozmnażanie traw ozdobnych przez podział – kiedy i jak dzielić trawy >>>

Imperata cylindryczna 'Red Baron'
Autor: GettyImages Imperata cylindryczna 'Red Baron'

Zastosowanie imperaty cylindrycznej 'Red Baron' w ogrodzie

Imperata cylindryczna 'Red Baron' to jedna z najbardziej uniwersalnych traw ozdobnych. Pasuje do różnych stylów urządzania ogrodu, od wiejskiego po angielski. Efektownie prezentuje się w ogrodach orientalnych i preriowych. Warto ją łączyć z innymi trawami ozdobnymi (zwłaszcza o zielonych, zielono-białych lub zielono-żołtych liściach).

Ponadto tworzy dobre kompozycje z roślinami jednorocznymi, dwuletnimi, bylinami i niskimi krzewami. Dobry efekt uzyskuje się przez sadzenie w grupie co najmniej kilkunastu egzemplarzy (lepiej więcej). Pojedyncze imperaty nie wyglądają dobrze. Często ściółkuje się je ozdobnym żwirem lub kamieniami dla zwiększenia efektu kontrastu.

Przykłady zastosowania imperaty cylindrycznej:

 • tworzenie frontu trawiastych ogrodów preriowych,
 • roślina pierwszego planu na rabatach bylinowych i mieszanych,
 • nadaje się do tworzenia efektownych obrzeży, np. sadzona wzdłuż nawierzchni,
 • ozdoba brzegów oczek wodnych,
 • dekoracja balkonów i tarasów (w uprawie pojemnikowej).

Imperata cylindryczna 'Red Baron' urzeka swoimi barwami i faktycznie podoba się każdemu. Wiele osób popełnia jednak błąd i sadzi ją pojedynczo bądź po kilka. Tymczasem prawdziwy efekt oddaje posadzona w dużej grupie.

Poznaj też inne trawy ozdobne:

Zobacz galerię zdjęć fantastycznych traw ozdobnych

Trawy ozdobne w ogrodzie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE