Rozplenice - najładniejsze gatunki, uprawa, wymagania, pielęgnacja, zimowanie

2021-03-29 11:14
Rozplenice
Autor: GettyImages Rozplenica szczecinkowata (Pennisetum setaceum)

Rozplenice to wieloletnie trawy pochodzące głównie z Azji Południowo-Wschodniej i wysp Pacyfiku. Nieliczne gatunki występują także w Afryce i Australii.

Rozplenice to trawy ozdobne, które zachwycają wyglądem: pokrojem, strukturą, lekkością właściwą wielu gatunkom traw. Nawet w wielogatunkowych kompozycjach ogrodowych koncentrują na sobie uwagę. Ich wąskie, delikatnie owłosione, lekko przewisające liście tworzą gęste kępy średnicy 30-100 cm.

Rozplenice są efektowne przez cały sezon, ale szczególną dekoracją są unoszące się ponad nimi wąskolancetowate miękkie kłosy kwiatostanów długości 5-20 cm. W okresie kwitnienia (VI-X) kępy rozplenic – zależnie od gatunku i odmiany – osiągają 40-150 cm wysokości przy podobnej średnicy.

Te piękne trawy doskonale wyglądają zarówno jako solitery, jak i w grupach jednogatunkowych. Bardzo dobrze komponuje się z niskimi bylinami oraz innymi roślinami kwitnącymi. Rozplenice sprawdzają się też na balkonach i tarasach, bo można je z powodzeniem uprawiać w donicach.

Trawy ozdobne na balkon i taras – jakie trawy można uprawiać na balkonie w pojemnikach, warunki uprawy, pielęgnacja, zimowanie >>>

Rozplenice
Autor: GettyImages Rozplenica szczecinkowata (Pennisetum setaceum) tworzy okazałe kępy długich wąskich przewieszających liści

Właściwe stanowisko i podłoże dla rozplenic

Rozplenice będą cieszyć nasze oczy efektownym wyglądem pod warunkiem, że wybierzemy dla nich odpowiednie stanowisko. Najlepiej czują się w miejscach słonecznych lub półcienistych, osłoniętych od wiatru. Podłoże dla rozplenic powinno być żyzne, przepuszczalne i wilgotne, ale nie podmokłe.

Rozplenice - sadzenie i pielęgnacja

Dołek, w którym sadzimy rozplenicę powinien być nieco większy niż doniczka, w której ją kupiliśmy. Przed posadzeniem na dno dołka warto wsypać drenaż (około 5 cm keramzytu lub drobnego żwiru), a na to nieco kompostu. Aby roślina zdrowo rosła warto regularnie zasilać ją kompostem lub jednym z dostępnych na rynku nawozów wieloskładnikowych.

Trzeba też pamiętać, że choć w swych naturalnych siedliskach są rozplenice roślinami wieloletnimi, u nas nie są całkowicie mrozoodporne. Warto więc jesienią związywać liście w snopek, a nasadę obsypywać kopczykiem ziemi. Liście ścina się dopiero wczesną wiosną przed rozpoczęciem wegetacji nisko przy ziemi. Rozmnaża się je przez podział wiosną lub z nasion wiosną i jesienią.

Cięcie traw ozdobnych - kiedy i jak przycinać trawy ozdobne? Jakich traw nie ciąć? >>>

Rozplenica - gatunki i odmiany rozplenic do ogrodu

W ofercie sklepów ogrodniczych i szkółkarzy co sezon pojawia się coraz więcej gatunków i odmian rozplenic. Wymagania mają podobne, ale kupując je warto zwracać uwagę na porę kwitnienia, barwę liści i kwiatów oraz ich jesienne przebarwianie. Ważna jest też oczekiwana wielkość rośliny, bo to decyduje o rozstawie w jakim należy rozmieścić sadzonki.

Odmiany:

 • 'Lady U' kwitnie od VIII-IX. Kwiaty są puchate, lekko czerwonawe długości 3-7 cm. Wraz z kwiatostanami osiąga około 150 cm wysokości. Jesienią liście przebarwiają się na żółto.
 • 'Hameln' ma kwiatostany długości 5-10 cm (VI-IX). Początkowo są beżowe, z czasem brązowieją. Kępy liści osiągają 50-60 cm wysokości, a wraz z kwiatostanami do 100 cm. Sadzimy 3-5 szt./m2.
 • 'Magic' ma kwiatostany żółtawe 110-140 cm wys.- ‘Red Head’ - osiąga 80-120 cm wysokości. Liście ma wąskie, jasnozielone. Jej jasnoróżowe kwiaty w miarę rozwoju stają się ciemno czerwone, niemal czarne (VII-X).
 • 'Little Bunny' osiąga około 50 cm wysokości. Kwitnie od VIII-X Tworząc puchate jasne kwiatostany długości 3-7 cm. Jesienią liście przebarwiają się na żółto.
 • 'Fireworks' - Osiąga do 40 cm wysokości. Ma biało-zielone liście, które jesienią przebarwiają się na purpurowo. Pod koniec września tworzy miękkie różowawe kwiatostany. Jest bardzo wrażliwa na niską temperaturę i zazwyczaj traktowana jest jako roślina jednoroczna.
 • ‘Little Honey’ to najmniejsza odmiana rozplenicy japońskiej. Ma wąskie zielone liście z podłużnym białym paskiem tworzące zwarte kuliste kępy osiągające średnicę około 30 cm (wraz z kwiatostanami). Kwiatostany są blado beżowe, bardzo drobne (VIII-X).
 • ‘Black Beauty’ ma puchate czarne kwiatostany (VIII-X) i ciemnozielone liście. Osiąga wysokość do 90 cm a w okresie kwitnienia nawet do 120 cm.
 • 'Rubrum' - ma purpurowe liście tworzące kępę wysokości 60 cm. Kwitnie obficie (VII-X) tworząc bordowe puchate kłosy. W okresie kwitnienia osiąga wysokość 90-120 cm.
 • ‘Cassian’ - dorasta do 70 cm wys. Zielone liście jesienią przebarwiają się najpierw na żółto, a następnie stają się beżowe.
 • ‘Viridescens’ - osiąga średnicę około 50 cm, a w okresie kwitnienia nawet do 120 cm. Ma jasnozielone liście, które jesienią stają się jasnożółte, a czasami czerwienieją. Kwitnie VII-X. Kłosowate kwiatostany są czarno-purpurowe z długimi srebrzystymi ostkami i osiągają długość niemal 10 cm.
Rozplenice
Autor: GettyImages Rozplenica szczecinkowata (Pennisetum setceum) 'Rubrum'
 • Rozplenica słoniowa (Pennisetum purpureum) ‘Vertigo’ - nazywana też bywa czarną trawą. Ma ciemnopurpurowe, niemal czarne liście i piękny pokrój. Rośnie bardzo szybko i dorasta do 90 cm wysokości. Pochodzi z Afryki. Nie zimuje w naszym klimacie.
 • Rozplenica kosmata (Pennisetum villosum) - tworzy pokładające się kępy jasnozielonych liści wysokości 50 cm, a w okresie kwitnienia osiąga do 75 cm wysokości. Tworzy okazałe białosrebrzyste pierzaste kwiatostany długości od 3 do 10 cm (VII-IX). Nie zimuje w naszym klimacie.
 • Rozplenica szczecinkowata (Pennisetum setaceum) 'Rubrum' - tworzy okazałe kępy długich wąskich przewieszających się bordowych liści. Kwiatostany (VII-X) są różowe i puszyste, bardzo długie (do 30 cm). Wysokość kępy wraz z kwiatostanami wynosi 100-150 cm. Nie jest w pełni mrozoodporna.
 • Rozplenica wschodnia (Pennisetum orientale) ‘Karley rose’ - dorasta do 70 cm wysokości, a w trakcie kwitnienia do 90 cm. Zakwita wcześnie (VI-IX) i tworzy długie (do 15 cm) jasnoróżowe kwiatostany, które z czasem stają się mleczno białe. Wyglądają bardzo efektownie na tle ciemnozielonych liści.

Przeczytaj tez:

Żywopłoty z traw ozdobnych - dobry pomysł na zielone osłony w ogrodzie >>>

Trawy ozdobne. Jak zabezpieczyć trawy ozdobne przed zimą? >>>

Sonda
Jak wybierasz rośliny do swojego ogrodu?
Projekt ogrodu - dlaczego warto zlecić go projektantowi?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE