Rozplenica szczecinkowata - wymagania, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie
Rozplenica szczecinkowata jest kępkową trawą bylinową. Poznaj wymagania uprawowe rozplenicy szczecinkowatej i dowiedz się, jak ją pielęgnować. Uprawa i zastosowanie rozplenicy szczecinkowatej.
Rozlenice stały się w ostatnich latach jednymi z najpopularniejszych traw ozdobnych. W ogrodach można spotkać głównie rozplenicę japońską i jej liczne odmiany, ale równie atrakcyjne mogą być też inne gatunki rozplenic. Należy do nich między innymi rozplenica szczecinkowata (łac. Pennisetum setaceum), pochodząca z tropikalnych i subtropikalnych rejonów Afryki, Azji Południowej, Ameryki i Australii, gdzie czasami uznawana jest nawet za roślinę inwazyjną (łatwo rozprzestrzenia się za pomocą nasion). Często spotykana jest też na obszarach południowej Europy, gdzie w ciepłym, suchym klimacie także czuje się bardzo dobrze. W naturze roślina chętnie zasiedla kamieniste, suche i piaszczyste obszary, na których tworzy duże, rozłożyste kępy.
Spis treści
- Jak wygląda rozplenica szczecinkowata?
- Odmiany rozplenicy szczecinkowatej
- Wymagania rozplenicy szczecinkowatej
- Rozplenica szczecinkowata - zastosowanie w ogrodzie
Jak wygląda rozplenica szczecinkowata?
Rozplenica szczecinkowata jest kępkową trawą bylinową, mogąca dorastać do wysokości 1,3- 1,5 m (w uprawie jest jednak zwykle niższa i rzadko przekracza 1 m. wys.). Jej największą ozdobą są długie (do 30-60 cm długości), wąskie, przewieszające się na boki, nieco szorstkie na brzegach liście z wyraźnie zaznaczonym nerwem głównym oraz bardzo atrakcyjne, puszyste, długie, wiechowate lub kłosowate kwiatostany, rozwijające się na szczytach długich, cienkich, sztywnych łodyżek, łukowato przewieszających się na zewnątrz. Kwiaty pojawiają się na pędach wczesnym latem (VI/VIII) i pozostają dekoracyjne aż do jesieni (IX/X). Ze względu na swój kopulasty pokrój i atrakcyjne kwiatostany, roślina bywa nazywana trawą fontannową.
Odmiany rozplenicy szczecinkowatej
Rozplenica szczecinkowata może być uprawiana w postaci czystego gatunku, ale znacznie atrakcyjniejsze są jej odmiany ozdobne. Do najciekawszych należą:
- 'Rubrum' o błyszczących, ciemnoczerwonych, u podstawy zielonkawych liściach i puszystych, lekko różowych kwiatostanach, wys. 0,8-1 m,
- 'Fireworks' o czerwonopomarańczowobordowych liściach z ciemniejszym, zielonym pasem biegnącym przez środek i lekko różowych kwiatostanach, wys. ok. 1 m,
- 'Hameln' o zielonych liściach i jasnoszarych, puszystych kwiatostanach, przybierających jesienią pomarańczowy odcień, wys. 0,8-1 m.
Polecany artykuł:
Autor: GettyImages
Rozplenica szczecinkowata (Pennisetum setaceum)
Wymagania rozplenicy szczecinkowatej
Rozplenica szczecinkowata to wyjątkowo atrakcyjna, ale też dość wymagająca roślina.
- Stanowisko i podłoże dla rozplenicy szczecinkowatej
Z racji swojego pochodzenia preferuje ciepłe, zaciszne, słoneczne stanowiska i przepuszczalne, żyzne, umiarkowanie wilgotne gleby. Dobrze rośnie także na podłożu kamienistym, piaszczystym lub żwirowym, ale dość żyznym. Doskonale znosi słońce, upał i okresową suszę.
- Mrozoodporność rozplenicy szczecinkowatej
Niestety, nie jest mrozoodporna i nie znosi spadków temperatury poniżej 0°C, dlatego w naszym klimacie nie może być uprawiana przez cały rok w gruncie i zwykle traktowana jest jak roślina jednoroczna. Jedynie w najcieplejszych rejonach kraju, na ciepłych stanowiskach i dobrze zdrenowanych podłożach można spróbować pozostawić ja na zimę w gruncie, bardzo solidnie zabezpieczając przed chłodem (np. słomianym chochołem), ale nawet wtedy może nie przetrwać. Ponieważ jednak rozplenica szczecinkowata jest byliną, a do tego nie osiąga szczególnie dużych rozmiarów, po sezonie można umieścić ją w donicy i przenieść do jasnego, niezbyt chłodnego pomieszczenia (10-15°C).
- Rozmnażanie rozplenicy szczecinkowatej
Jeśli roślinę uda się pomyślnie przezimować, wiosną można ją podzielić i wysadzić na lato do gruntu. Nowe rośliny można pozyskać też z siewu nasion (wczesną wiosną, II-III pod osłonami, temp. 15-18°C), ale ponieważ mają dość długi okres wegetacji, rozmnażane w warunkach amatorskich mogą nie zdążyć zakwitnąć przed końcem sezonu, więc lepiej kupić gotową roślinę w centrum ogrodniczym lub na targu.
Rozplenica szczecinkowata - zastosowanie w ogrodzie
Choć rozplenica szczecinkowata w naszych warunkach nie zimuje w gruncie i najczęściej musi być traktowana jak roślina jednoroczna, w sezonie wegetacyjnym może być wyjątkowo atrakcyjną ozdobą ogrodu. Wspaniale komponuje się z innymi trawami ozdobnymi o różnej wielkości i barwie liści. Doskonale wygląda też w ogródkach żwirowych, gdzie może być zestawiana z roślinami śródziemnomorskimi lub posiadającymi podobne do niej wymagania siedliskowe jak np. lawenda wąskolistna, rozmaryn, szałwia lekarska i omączona, perowskia, krwawnik pospolity, czyściec wełnisty, lantana pospolita, nachyłek wielkokwiatowy i okółkowy. Pięknie prezentuje się też uprawiana w formie szpaleru wzdłuż ścieżki, ogrodzenia lub ściany domu. Dobrze wygląda także w kompozycjach rabatowych z roślinami sezonowymi jak aksamitki, petunie, cynie wytworne, heliotropy
Rozplenica szczecinkowata może być też uprawiana samodzielnie w dużych donicach lub okazałych dzbanach na balkonach i tarasach lub komponowana z innymi roślinami np. lantaną, scewolą, piątakiem lancetowatym, heliotropem, pelargoniami czy portulaką wielkokwiatową. Jej atrakcyjne kwiatostany nadają się też do cięcia.