Rozplenica japońska króluje latem w ogrodach! Jak uprawiać rozplenicę japońską?

2024-07-24 13:07

Rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides) dzięki szybkiemu wzrostowi, niedużym rozmiarom, ładnemu pokrojowi i pięknym kwiatostanom, stała się jedną z najchętniej wybieranych traw ozdobnych. Sprawdź jakie ma wymagania i zastosowanie i poznaj najładniejsze odmiany rozplenicy japońskiej.

Spis treści

  1. Rozplenica japońska - dekoracyjna trawa ozdobna
  2. Jak wygląda rozplenica japońska?
  3. Rozplenica japońska - wymagania i uprawa
  4. Jak dbać o rozplenicę japońską?
  5. Zastosowanie rozplenicy japońskiej w ogrodzie
  6. Odmiany rozplenicy japońskiej

Rozplenica japońska - dekoracyjna trawa ozdobna

Rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides), nazywana także piórkówką, jest bardzo dekoracyjną trawą ozdobną. To bylina należąca do rodziny wiechlinowatych (Poaceae). W naturze występuje w Australii i wschodniej Azji.

Jak wygląda rozplenica japońska?

Rozplenica japońska tworzy efektowne, półkoliste, kaskadowo formujące się kępy, składające się z przewieszających się wąskich liści, dorastające do 60-90 cm wysokości. W sezonie liście są zielone, a jesienią przebarwiają się zazwyczaj na żółto. Ale uwagę w roślinie zwracają przede wszystkim wąskolancetowate, szczotkowate kwiatostany kłosy długości od 5 do 20 cm (kształtem przypominające szczotki do mycia butelek). W zależności od odmiany mogą być one żółtawe, brązowe, prawie czarne lub ciemnopurpurowe. Są ozdobą ogrodów późnym latem i wczesną jesienią (zwykle najbardziej obfite kwitnienie przypada na okres od sierpnia do października).

Rozplenica japońska - wymagania i uprawa

Do prawidłowego wzrostu rozplenica japońska potrzebuje odpowiednio wybranego stanowiska i podłoża. Najlepiej sadzić sadzonki rozplenicy zakupione z pewnego źródła, rozkrzewione i dobrze ukorzenione w doniczkach.

Rozplenica japońska wymaga ciepłych, najlepiej półcienistych miejsc, osłoniętych przed silnymi wiatrami. Podłoże powinno być przepuszczalne i żyzne, wilgotne, ale niezbyt mokre. Gleba nie może być także zbyt sucha, ponieważ wtedy trawa może się słabo rozwijać i wcale nie kwitnąć.

Jak dbać o rozplenicę japońską?

  • Nawożenie i podlewanie rozplenicy japońskiej

Jeżeli gleba w ogrodzie jest bardzo słaba, przed posadzeniem rozplenicy, warto zasilić ją długo działającym nawozem, kompostem lub obornikiem (można także zmieszać jeden z tych nawozów z glebą w czasie sadzenia). W czasie wegetacji można także zasilać ją gotowymi nawozami mineralnymi przeznaczonymi do zasilania traw lub roślin ogrodowych. Rozplenica potrzebuje także regularnego podlewania, szczególnie w czasie letniej suszy (w przeciwnym razie będzie więdnąć).  

  • Zabezpieczanie rozplenicy japońskiej przed mrozem

Ze względu na delikatną naturę, rozplenica wymaga zabezpieczenia przed mrozem na czas zimy (np. słomą, agrowłókniną lub stroiszem). Przed zimą najlepiej związać zaschnięte liście rozplenicy w snopek, dzięki czemu lepiej przetrzyma ona zimę – wnętrze będzie chronione przed mrozem i wilgocią. Zeszłoroczne liście ścinamy (około 20 cm nad ziemią) dopiero wiosną następnego roku – w marcu lub dopiero w kwietniu (jeśli zima utrzymuje się dłużej).

Zastosowanie rozplenicy japońskiej w ogrodzie

Rozplenica japońska to dosyć uniwersalna trawa ozdobna i może być wykorzystana zarówno do tworzenia rabat ogrodowych, jak i do uprawy pojemnikowej.

Można sadzić ją pojedynczo, w połączeniu z innymi roślinami, ale najlepiej wygląda posadzona w grupach (minimum po 2-3 sztuki) - wtedy należy zachować między roślinami rozstawę 60-80 cm (zbyt gęsto posadzone mogą nie zakwitnąć).

polecamy

Odmiany rozplenicy japońskiej

Z każdym rokiem przybywa nowych odmian rozplenicy, o ciekawych barwach kwiatostanów i liści. Do najbardziej dekoracyjnych i popularnych odmian należą:

  • Rozplenica japońska 'Hameln' - dorasta do około 1 m wysokości, obficie kwitnie już od czerwca – kwiatostany są najpierw jasnobeżowe, a z czasem stają się brązowe.
  • Rozplenica japońska 'Hameln Gold' - liście są długie, równowąskie, łukowo przewieszające się, o cytrynowo żółtej barwie; kwitnie w lipcu – kwiatostany są kremowo-białe.
  • Rozplenica japońska 'Black Beauty' - kwiatostany w pełni rozkwitu mają czarną barwę; mogą dorastać do ponad 100 cm wysokości.
  • Rozplenica japońska 'Fireworks' - odmiana dorastająca do 40 cm wysokości, z biało-zielonymi liśćmi, które jesienią przebarwiają się na karminowo (aby dobrze się wybarwiła potrzebuje bardziej słonecznych stanowisk); kwiatostany są miękkie, o różowym odcieniu.
  • Rozplenica japońska 'Red Head' - jedna z najbardziej dekoracyjnych odmian rozplenicy; kwiatostany pojawiają się w sierpniu i utrzymują się do późnej jesieni – kłosy są ciemnobrązowe, a pąki czerwone; dorasta do około 1m wysokości i dobrze rośnie na suchych, bardzo nasłonecznionych stanowiskach.
  • Rozplenica japońska 'Little Bunny' - niska odmiana osiągająca około 30cm wysokości; tworzy ładny półkolisty pokrój i zwartą kępę łukowato przewieszających się i bardzo wąskich liści, które jesienią przebarwiają się na żółto; kwiatostany są początkowo beżowe, później jasnobrązowe i pojawiają się od sierpnia aż do października.

Quiz ogrodniczy

Pytanie 1 z 10
1. Roślina mylnie nazywana mleczem, bujnie kwitnąca na żółto na trawnikach, to:
#MuratorOgroduje: Rozmnażanie trawy – rozplenica japońska odmiana Moudry
Listen to "Okna - Plastikowe czy drewniane? MUROWANE STARCIE" on Spreaker.