Niskie trawy ozdobne - piękne gatunki do Twojego ogrodu. Gdzie je wykorzystać?

2024-09-10 8:40

Niskie trawy ozdobne mają wszechstronne zastosowanie w ogrodzie: od tworzenia obrzeży i pierwszego planu na rabatach i skalniakach po okrywanie terenu. Bogactwo form i barw poszczególnych gatunków oraz odmian daje duże możliwości aranżacyjne. Jakie niskie trawy ozdobne wybrać do ogrodu?

Spis treści

  1. Niskie trawy ozdobne - kostrzewy
  2. Turzyce - niskie rośliny trawiaste
  3. Inne gatunki niskich traw ozdobnych: kłosówka, kosmatka, sesleria
  4. Zastosowanie niskich traw ozdobnych w ogrodzie

Trawy ozdobne warto wprowadzić do ogrodu, gdyż nadają mu pewną dzikość i zwiększają naturalność. W dodatku wiele odmian traw ozdobnych zachwyca kolorystyką. Grupa świetnie komponuje się z roślinami jednorocznymi, dwuletnimi, bylinami i krzewinkami. Co wybrać z traw, które tworzą niskie kępy?

Niskie trawy ozdobne - kostrzewy

Jedną z najpopularniejszych grup traw ozdobnych są kostrzewy, wśród których wyróżnia się kostrzewa sina (Festuca glauca). Gatunek osiąga 20-25 cm wysokości. Tworzy kępy szarozielonych lub srebrzystoniebieskich liści. Lubi miejsca słoneczne. Dobrze radzi sobie w niezbyt żyznych glebach. Dobrze wytrzymuje suszę.

Gęste, zielone poduszki tworzy kostrzewa Gautiera (Festuca gautieri). Ze względu na wygląd jest nazywana potocznie „niedźwiedzim futrem”. Kępy osiągają do 15 cm wysokości, pędy kwiatostanowe do 40 cm. Gatunek, podobnie jak ten powyżej, jest łatwy w uprawie. Preferuje nieco bardziej wilgotne podłoża.

Atrakcyjny, strzelisty pokrój ma kostrzewa owcza (Festuca ovina) osiągająca 20-40 cm wysokości. Dobrze radzi sobie na glebach nieurodzajnych, suchych i kwaśnych.

Turzyce - niskie rośliny trawiaste

  • Jedną z najniższych traw jest turzyca ptasie łapki (Carex ornithopoda), osiągająca 7-20 cm wysokości. Szczególne walory ma odmiana 'Variegata' z kremowymi obrzeżami liści. Roślina lubi podłoża bogate w wapń.
  • Wiotkie, przewieszające się liście tworzy turzyca włosista (Carex comans) o wys. 20-40 cm. U odmiany 'Frosted Curls' liście są jasnozielone ze srebrzystymi przebarwieniami.
  • Piękne wybarwienie ma turzyca oszimska (Carex oshimensis), odmiana EVEREST 'Fiwhite'. Liście są zielone z grubym, żółtym paskiem pośrodku. Osiąga do 50 cm wysokości,
  • Atrakcyjne owocostany charakteryzują turzycę złotą (Carex aurea). Są zebrane w rzędach po kilka do kilkunastu. Mają postać drobnych kulek, początkowo zielonych, później żółtych, finalnie pomarańczowych. Trawa ozdobna tworzy luźne kępy o wys. 20-40 cm.
  • Bardzo szerokie liście (do 25 mm) ma turzyca babkowata (Carex plantaginea). Osiąga wysokość do 40 cm. Świetnie nadaje się na stanowiska półcieniste i zacienione.
  • Niskie (15-25 cm), ale rozległe (do 60 cm) kępy tworzy turzyca rzędowa (Carex siderosticha). Ma atrakcyjne, szerokie (do 30mm) jasnozielone liście z kremowym obrzeżem. To propozycja na miejsca lekko ocienione i umiarkowanie wilgotne gleby.

Turzyce - modne rośliny trawiaste do ogrodu: polecane gatunki turzyc

Inne gatunki niskich traw ozdobnych: kłosówka, kosmatka, sesleria

  • W ogrodzie warto uprawiać także kłosówkę miękką (Holcus mollis) dorastającą do 30 cm wysokości. Jak wskazuje nazwa, tworzy miękkie, przyjemne w dotyku liści. Ich barwa zależy od odmiany. Optymalne są dla niej podłoża przeciętne, niezbyt żyzne. Nadmierna zasobność gleby wpływa na rozluźnianie darni.
  • Ładne, równe i zwarte kępy tworzy kosmatka owłosiona (Luzula pilosa). Mają wysokość do 20 cm. W czasie kwitnienia trawa dorasta do 30-40 cm wysokości.
  • Do traw ozdobnych z liści, ale także kwiatostanów należy sesleria błękitna (Sesleria caerulea). Tworzy żywozielone kępy o wysokości 20-30 cm. Pędy kwiatostanowe mają wysokość do 40 cm. Wykształca jajowate, podłużne, gęste wiechy Początkowo są fioletowozielone, a podczas pylenia żółtawe do białych. Kwitnie wiosną. Roślina jest tolerancyjna względem stanowiska. Często łączy się ją z kostrzewą popielatą.

Przeczytaj też: Cięcie traw ozdobnych - kiedy i jak przycinać trawy ozdobne? Jakich traw nie ciąć?

warto wiedzieć

Trawy ozdobne - także te niskie - są z reguły łatwe w uprawie, chociaż trzeba sprawdzać wygania poszczególnych gatunków. Większość niskich traw ozdobnych dobrze rośnie w miejscach słonecznych i w niezbyt żyznych glebach. Podlewa się je jedynie w czasie długotrwałej suszy, z nawożenia rezygnuje się lub wykonuje je sporadycznie.

Zastosowanie niskich traw ozdobnych w ogrodzie

Niskie trawy ozdobne znajdą zastosowanie w każdym ogrodzie. Poszczególne gatunki i odmiany są tak zróżnicowane, że można dopasować je prawie do każdych warunków i uzyskać pożądane efekty.

Niskie gatunki traw stosuje się najczęściej na obrzeżach, w rabatach i skalniakach. Mogą służyć jako rośliny okrywowe, np. jako alternatywa dla trawnika. Można je sadzić w przedogródkach. Gatunki cienioznośne (np. turzyca babkowata) dadzą sobie radę m.in. pod koroną drzew (o ile jest tam dostatecznie wilgotno). Warto je sadzić w większych grupach, przynajmniej po kilkanaście egzemplarzy.

Przeczytaj też: Żywopłoty z traw ozdobnych - oto pomysł na zielone osłony w ogrodzie! Jakie gatunki się sprawdzą?

#MuratorOgroduje: Rozmnażanie trawy – rozplenica japońska odmiana Moudry

Zobacz różne trawy ozdobne w galerii zdjęć

Czy potrafisz rozpoznać jaka to bylina?

Pytanie 1 z 7
Jaka to bylina?
Aster nowoangielski
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.