Niezwykłe rozplenice - jakie gatunki wybrać? Poradnik dla ogrodników

2024-06-26 12:52

Rozplenice to wieloletnie trawy pochodzące głównie z Azji Południowo-Wschodniej i wysp Pacyfiku. Nieliczne gatunki występują także w Afryce i Australii. Jakie gatunki i odmiany wybrać do ogrodu?

Spis treści

  1. Jak wyglądają rozplenice?
  2. Właściwe stanowisko i podłoże dla rozplenic
  3. Jak sadzić i pielęgnować rozplenice?
  4. Gatunki rozplenic do ogrodu
  5. Odmiany rozplenicy japońskiej

Jak wyglądają rozplenice?

Rozplenice to trawy ozdobne, które zachwycają wyglądem: pokrojem, strukturą, lekkością właściwą wielu gatunkom traw. Nawet w wielogatunkowych kompozycjach ogrodowych koncentrują na sobie uwagę. Ich wąskie, delikatnie owłosione, lekko przewisające liście tworzą gęste kępy średnicy 30-100 cm.

Rozplenice są efektowne przez cały sezon, ale szczególną dekoracją są unoszące się ponad nimi wąskolancetowate miękkie kłosy kwiatostanów długości 5-20 cm. W okresie kwitnienia (VI-X) kępy rozplenic – zależnie od gatunku i odmiany – osiągają 40-150 cm wysokości przy podobnej średnicy.

Te piękne trawy doskonale wyglądają zarówno jako solitery, jak i w grupach jednogatunkowych. Bardzo dobrze komponuje się z niskimi bylinami oraz innymi roślinami kwitnącymi. Rozplenice sprawdzają się też na balkonach i tarasach, bo można je z powodzeniem uprawiać w donicach.

Rozplenice
Autor: GettyImages Rozplenica szczecinkowata (Pennisetum setaceum) tworzy okazałe kępy długich wąskich przewieszających liści

Właściwe stanowisko i podłoże dla rozplenic

  • Stanowisko dla rozplenic. Rozplenice będą cieszyć nasze oczy efektownym wyglądem pod warunkiem, że wybierzemy dla nich odpowiednie stanowisko. Najlepiej czują się w miejscach słonecznych lub półcienistych, osłoniętych od wiatru.
  • Podłoże dla rozplenic powinno być żyzne, przepuszczalne i wilgotne, ale nie podmokłe.

Jak sadzić i pielęgnować rozplenice?

Dołek, w którym sadzimy rozplenicę powinien być nieco większy niż doniczka, w której ją kupiliśmy. Przed posadzeniem na dno dołka warto wsypać drenaż (około 5 cm keramzytu lub drobnego żwiru), a na to nieco kompostu. Aby roślina zdrowo rosła warto regularnie zasilać ją kompostem lub jednym z dostępnych na rynku nawozów wieloskładnikowych.

Trzeba też pamiętać, że choć w swych naturalnych siedliskach są rozplenice roślinami wieloletnimi, u nas nie są całkowicie mrozoodporne. Warto więc jesienią związywać liście w snopek, a nasadę obsypywać kopczykiem ziemi. Liście ścina się dopiero wczesną wiosną przed rozpoczęciem wegetacji nisko przy ziemi. Rozmnaża się je przez podział wiosną lub z nasion wiosną i jesienią.

Rozplenice
Autor: GettyImages Rozplenica szczecinkowata (Pennisetum setceum) 'Rubrum'

Gatunki rozplenic do ogrodu

W ofercie sklepów ogrodniczych i szkółkarzy co sezon pojawia się coraz więcej gatunków i odmian rozplenic. Wymagania mają podobne, ale kupując je warto zwracać uwagę na porę kwitnienia, barwę liści i kwiatów oraz ich jesienne przebarwianie. Ważna jest też oczekiwana wielkość rośliny, bo to decyduje o rozstawie w jakim należy rozmieścić sadzonki.

Do najpopularniejszych gatunków rozplenic polecanych do ogrodów należą:

  • Rozplenica słoniowa (Pennisetum purpureum) ‘Vertigo’ - nazywana też bywa czarną trawą. Ma ciemnopurpurowe, niemal czarne liście i piękny pokrój. Rośnie bardzo szybko i dorasta do 90 cm wysokości. Pochodzi z Afryki. Nie zimuje w naszym klimacie.
  • Rozplenica kosmata (Pennisetum villosum) - tworzy pokładające się kępy jasnozielonych liści wysokości 50 cm, a w okresie kwitnienia osiąga do 75 cm wysokości. Tworzy okazałe białosrebrzyste pierzaste kwiatostany długości od 3 do 10 cm (VII-IX). Nie zimuje w naszym klimacie.
  • Rozplenica szczecinkowata (Pennisetum setaceum) 'Rubrum' - tworzy okazałe kępy długich wąskich przewieszających się bordowych liści. Kwiatostany (VII-X) są różowe i puszyste, bardzo długie (do 30 cm). Wysokość kępy wraz z kwiatostanami wynosi 100-150 cm. Nie jest w pełni mrozoodporna.
  • Rozplenica wschodnia (Pennisetum orientale) ‘Karley rose’ - dorasta do 70 cm wysokości, a w trakcie kwitnienia do 90 cm. Zakwita wcześnie (VI-IX) i tworzy długie (do 15 cm) jasnoróżowe kwiatostany, które z czasem stają się mleczno białe. Wyglądają bardzo efektownie na tle ciemnozielonych liści.

Przeczytaj tez:

Odmiany rozplenicy japońskiej

Do ciekawych odmian rozplenicy japońskiej należą:

  • 'Lady U' kwitnie od VIII-IX. Kwiaty są puchate, lekko czerwonawe długości 3-7 cm. Wraz z kwiatostanami osiąga około 150 cm wysokości. Jesienią liście przebarwiają się na żółto.
  • 'Hameln' ma kwiatostany długości 5-10 cm (VI-IX). Początkowo są beżowe, z czasem brązowieją. Kępy liści osiągają 50-60 cm wysokości, a wraz z kwiatostanami do 100 cm. Sadzimy 3-5 szt./m2.
  • 'Magic' ma kwiatostany żółtawe 110-140 cm wys.- ‘Red Head’ - osiąga 80-120 cm wysokości. Liście ma wąskie, jasnozielone. Jej jasnoróżowe kwiaty w miarę rozwoju stają się ciemno czerwone, niemal czarne (VII-X).
  • 'Little Bunny' osiąga około 50 cm wysokości. Kwitnie od VIII-X Tworząc puchate jasne kwiatostany długości 3-7 cm. Jesienią liście przebarwiają się na żółto.
  • 'Fireworks' - Osiąga do 40 cm wysokości. Ma biało-zielone liście, które jesienią przebarwiają się na purpurowo. Pod koniec września tworzy miękkie różowawe kwiatostany. Jest bardzo wrażliwa na niską temperaturę i zazwyczaj traktowana jest jako roślina jednoroczna.
  • ‘Little Honey’ to najmniejsza odmiana rozplenicy japońskiej. Ma wąskie zielone liście z podłużnym białym paskiem tworzące zwarte kuliste kępy osiągające średnicę około 30 cm (wraz z kwiatostanami). Kwiatostany są blado beżowe, bardzo drobne (VIII-X).
  • ‘Black Beauty’ ma puchate czarne kwiatostany (VIII-X) i ciemnozielone liście. Osiąga wysokość do 90 cm a w okresie kwitnienia nawet do 120 cm.
  • 'Rubrum' - ma purpurowe liście tworzące kępę wysokości 60 cm. Kwitnie obficie (VII-X) tworząc bordowe puchate kłosy. W okresie kwitnienia osiąga wysokość 90-120 cm.
  • ‘Cassian’ - dorasta do 70 cm wys. Zielone liście jesienią przebarwiają się najpierw na żółto, a następnie stają się beżowe.
  • ‘Viridescens’ - osiąga średnicę około 50 cm, a w okresie kwitnienia nawet do 120 cm. Ma jasnozielone liście, które jesienią stają się jasnożółte, a czasami czerwienieją. Kwitnie VII-X. Kłosowate kwiatostany są czarno-purpurowe z długimi srebrzystymi ostkami i osiągają długość niemal 10 cm.
Rozplenice
Autor: GettyImages Rozplenica szczecinkowata (Pennisetum setaceum)
Sonda
Jak wybierasz rośliny do swojego ogrodu?
Projekt ogrodu - dlaczego warto zlecic go projektantowi?