Spis treści
- Jak wygląda przegorzan kulisty?
- Znaczenie przegorzanu kulistego dla przyrody pszczelarstwa
- Jakie wymagania ma przegorzan kulisty?
- Przegorzan kulisty – uprawa i pielęgnacja
- Zastosowanie przegorzanu kulistego
Przegorzan kulisty (łac. Echinops sphaerocephalus) to bylina zadziwiająca wyglądem. Należy do rodziny astrowatych (Asteraceae), w naturze rośnie m.in. w Europie, w Polsce spotkać go można na na niżu w większej części kraju
Jak wygląda przegorzan kulisty?
Przegorzan kulisty to efektowna bylina, wyglądem przypominająca oset. Dorasta do 150-180 cm wysokości! Tworzy wzniesione, grube, pokryte białawym kutnerem i gruczołowato owłosione pędy oraz pierzastodzielne liście o mocno kolczastych brzegach. Ma głęboki i silnie rozgałęziony system korzeniowy. Liście są z wierzchu zielone, pod spodem pokryte białym, wełnistym kutnerem.
Przegorzan kulisty kwitnie w lipcu i sierpniu. Srebrno-niebieskie, rurkowate kwiaty są zebrane w duże (do 6 cm średnicy), kuliste kwiatostany osadzone na grubych łodygach. Kwiaty są miododajne, chętnie odwiedzane przez pszczoły, trzmiele i motyle. Owocem przegorzanu jest niełupka.
Znaczenie przegorzanu kulistego dla przyrody pszczelarstwa
Przegorzan kulisty warto posadzić w otoczeniu pasieki ze względu na wysoką wydajność miodową. Jego kwiaty są bogate w nektar i pyłek, co sprawia, że jest chętnie odwiedzane przez pszczoły, dostarczając im dobrego pożytku. Przegorzan to jedna z najlepszych roślin miododajnych.
Ze względu na swoje walory przyrodnicze, przegorzan odgrywa istotną rolę w zachowaniu bioróżnorodności i wspieraniu owadów zapylających.

i
Jakie wymagania ma przegorzan kulisty?
Przegorzan kulisty nie ma dużych wymagań i jest odporny na trudne warunki środowiskowe. Najlepsze dla niego są gleby przepuszczalne i umiarkowanie suche, bogate w wapń (zasadowe). Nie znosi nadmiaru wilgoci w podłożu, dlatego najlepiej rośnie na piaszczystych lub kamienistych podłożach (można go uprawiać nawet na nieużytkach!).
Stanowisko dla przegorzanu powinno być słoneczne i ciepłe. Przegorzan kulisty jest zwykle dostatecznie mrozoodporny i nie wymaga zimowego okrycia, choć podczas wilgotnych zim zaleca się okrywać je stroiszem.
Przeczytaj też: Ogród bez wody? Oto rośliny, które sobie poradzą! Jakie rośliny nie potrzebują dużo wody?
Przegorzan kulisty – uprawa i pielęgnacja
- Przegorzan kulisty nie lubi podłoży ciężkich wilgotnych, dlatego jeśli w ogrodzie mamy takie podłoże, najlepiej roślinę uprawiać na podwyższonych rabatach.
- Nasiona przegorzanu można wysiewać od maja do czerwca na rozsadniku lub bezpośrednio w gruncie, umieszczając je na głębokości od 0,5 do 1 cm. Na miejsce stałe sadzonki sadzi się w sierpniu-wrześniu, w rozstawie 50x50 cm. Przegorzan rosnący na korzystnym dla siebie stanowisku daje też obfity samosiew!
- Pielęgnacja przegorzanu kulistego polega na umiarkowanym podlewaniu w okresach przedłużającej się suszy. Nawożenie nie jest potrzebne – roślina dobrze rośnie na stanowiskach ubogich w składniki pokarmowe.
- Wysoko rosnące przegorzany warto przymocować do palika, aby się nie połamały się na wietrze.
- Gdy kwitnienie się zakończy, dobrze ściąć nadziemną część około 10 cm nad powierzchnią ziemi – dzięki temu w kolejnym sezonie roślina dobrze się rozrośnie, a kuliste kwiatostany będą pełniejsze.
- Przegorzan kulisty jest odporny na ataki chorób i szkodników.
Zastosowanie przegorzanu kulistego
Przegorzan kulisty świetnie nadaje się do ogrodów urządzonych w stylu angielskim, rustykalnym czy naturalistycznym. Można sadzić go w grupach na rabatach albo jako soliter. Świetnie wygląda w połączeniu z innymi bylinami o ozdobnych kwiatach oraz ozdobnymi trawami. Jego kwiatostany nadają się do cięcia i są chętnie wykorzystywane do tworzenia suchych bukietów i kompozycji.
Poznaj też: Odkryj tajemnice uprawy mikołajka w ogrodzie. Poznaj gatunki mikołajka
