Rabaty podwyższone - dobry pomysł nie tylko do małego ogrodu. Jak założyć rabatę podwyższoną?

2024-08-28 13:44

Jeżeli chcemy urozmaicić otoczenie domu, wprowadzając w nim równocześnie ład i harmonię, załóżmy rabaty podwyższone. To praktyczne rozwiązanie, które sprawdza się w małych ogrodach. Poznaj zalety rabat  podwyższonych i dowiedz się, jak założyć rabatę podwyższoną.

Spis treści

  1. Z czego zrobić podwyższone rabaty?
  2. Zalety rabat podwyższonych
  3. Jak założyć rabatę podwyższoną?
  4. Jaką wysokość powinna mieć rabata podwyższana?

Z czego zrobić podwyższone rabaty?

Rabata podwyższona to rodzaj pojemnika bez dna wypełnionego podłożem, w którym są uprawiane rośliny. Rozwiązanie to jest przydatne w warzywnikach, ale można je też wykorzystać do dekoracji działki. Wystarczy harmonijnie połączyć materiały przeznaczone na obrzeże rabaty z elewacją domu i ważniejszymi elementami zagospodarowania posesji, takimi jak nawierzchnie oraz ogrodzenie. Obrzeże rabat może stanowić cegła klinkierowa, olejowane drewno i – modne ostatnio – gabiony (kamienie w koszach z siatki stalowej), a także kamienie, surowe deski i plecionka z wikliny lub prętów leszczynowych.

Zalety rabat podwyższonych

  • Rabaty podwyższone organizują przestrzeń ogrodu. Są wyrazistym elementem kompozycji. Te budowane na planie regularnych figur geometrycznych dzielą przestrzeń, narzucając pewien rytm, pojedyncze zaś lub o nieregularnych ścianach stają się punktem ciężkości wnętrza ogrodowego.
  • Rabaty podwyższone umożliwiają uprawę roślin nawet w niesprzyjających warunkach. Wypełniamy je podłożem odpowiednim dla wybranych roślin. To pozwala się cieszyć bujną roślinnością nawet w ekstremalnych warunkach: na glebie zniszczonej i wyjałowionej, o zbyt wysokim albo zbyt niskim pH, na podłożu piaszczystym i suchym czy też na gruncie nieprzepuszczalnym, gliniastym, o wysokim poziomie wody gruntowej. Rośliny wyniesione kilkadziesiąt centymetrów ponad poziom terenu są lepiej doświetlone, więc bujnie rosną.
  • Rabaty podwyższone ułatwiają pielęgnację. Prace związane z uprawą roślin wymagają mniej wysiłku, bo nie trzeba się nisko schylać. To znaczne ułatwienie pozwalające realizować ogrodniczą pasję także tym osobom, które mają kłopoty z kręgosłupem, starszym oraz niepełnosprawnym poruszającym się o kulach lub na wózku inwalidzkim. Projektując wysokie rabaty, należy brać pod uwagę sprawność osób, które będą pielęgnować posadzone w nich rośliny. Od tego powinny zależeć wymiary rabat oraz odległości między nimi zapewniające wygodne poruszanie się.

Jak założyć rabatę podwyższoną?

Zakładanie rabaty podwyższonej możemy rozpocząć jesienią albo wczesną wiosną.

  • Wyznaczamy miejsce i zdejmujemy warstwę urodzajnej ziemi. Budujemy ramę lub murek o odpowiedniej wysokości. Jeżeli decydujemy się na obudowę z desek pochodzących z recyklingu, trzeba dopilnować, by nie były zaimpregnowane preparatami chemicznymi albo nasączone środkami owadobójczymi, bo są to substancje toksyczne. Najlepiej, jeśli drewno jest surowe. Aby przedłużyć jego trwałość, można je pokryć olejem.
  • Ramę zbijamy z podłużnie ułożonych desek grubości co najmniej 1,8 cm, które łączymy gwoździami. Dodatkowo w narożnikach można wzmocnić skrzynię metalowymi kątownikami. Nie zagłębiamy jej w gruncie, ale stawiamy na nim i poziomujemy. Murki z klinkieru, kamieni lub elementów betonowych wznosimy na 20-centymetrowej warstwie betonu i podbudowie ze żwiru grubości 20-30 cm.
  • Wypełniamy rabatę podłożem. Na dno sypiemy nieurodzajną ziemię, a na wierzch żyzną. Doskonale sprawdza się też sposób ekologiczny, który polega na ułożeniu warstwami resztek roślinnych pochodzących z ogrodu i uzupełnieniu ich ziemią. Na dnie umieszczamy pocięte drobne gałęzie pozostałe po porządkach w ogrodzie, które będą stanowiły drenaż, a na nich drobne zdrewniałe i zielone pędy wymieszane ze skoszoną trawą. Na tym możemy rozłożyć świeże resztki roślinne, a na wierzchu kompost i ziemię urodzajną dowiezioną z zewnątrz.

Jeżeli rabatę zakładamy jesienią na działce rekreacyjnej – i mamy taką możliwość – możemy między świeżymi resztkami roślinnymi umieścić nieco obornika. Proces rozkładu materii organicznej będzie postępował systematycznie. Rośliny będą mogły czerpać z gruntu niezbędne, łatwo przyswajalne substancje odżywcze. Poziom podłoża będzie się jednak obniżał, więc warto kilkakrotnie w sezonie wegetacyjnym (w miarę potrzeb) dołożyć warstwę kompostu lub ziemi urodzajnej. Jesienią, po uprzątnięciu resztek roślinnych, można przykryć grządkę warstwą ściółki, aby chronić glebę przed erozją.

Przeczytaj też: Jesienne sprzątanie ogrodu - porządkowanie trawnika, rabat, nawierzchni, oczka wodnego

Jaką wysokość powinna mieć rabata podwyższana?

Zazwyczaj buduje się grządki podwyższone o wysokości 40-60 cm, ale nie ma tu reguły: ich wysokość należy dostosować do własnych potrzeb i kompozycji zagospodarowania otoczenia.

  • W małym ogrodzie najwygodniejsze będą niewysokie, 20-centymetrowe obrzeża, których zadaniem będzie głównie organizowanie przestrzeni.
  • Jeśli ogród jest duży i porośnięty dojrzałą zielenią, można sobie pozwolić na podniesienie powierzchni rabat do 70-100 cm (to dobra wysokość, jeżeli osoba pielęgnująca rośliny nie może się schylać lub porusza się na wózku).

Efektownie wyglądają też wysokie rabaty o niejednolitych wysokościach zestawione razem. Pozwala to tworzyć różne plany i efektownie eksponować rośliny. Wysokie rabaty nie powinny być szersze niż 1,5 m, aby z obu stron był dostęp do roślin rosnących pośrodku.

#MuratorOgroduje: Rabaty na kartonach
Pozostałe podkategorie