Ostnice - ozdobne trawy do ogrodu. Jak pielęgnować ostnice?
Ostnice to trawy ozdobne, które pięknie udekorują ogród. Ich delikatne kwiatostany poruszane są przez najmniejszy podmuch wiatru. Wybieramy najładniejsze ostnice do ogrodu.
Autor: Getty Images
Ostnica cienkolistna
Trawy ozdobne w ogrodzie biją rekordy popularności. Coraz chętniej je sadzimy. Trawy ozdobne kojarzą się z otwartą przestrzenią, wiatrem, swobodą i lekkością, dlatego grupa tych bylin z coraz większym impetem zdobywa serca miłośników ogrodów. Trawy ozdobne w ogrodzie mają tę przewagę nad większością roślin ozdobnych, że zdobią ogród zarówno latem, jak i zimą. Pasują do ogrodów zaprojektowanych w różnych stylach.
Ostnica - ozdobna trawa do ogrodu
Ostnica należy do bardzo licznej rodziny traw (Gramineae), do której także należą wszystkie trawy trawnikowe czy zboża uprawne, takie jak pszenica czy żyto. Ostnice to bardzo liczny rodzaj, obejmujący około 300 gatunków traw tworzących kępy. Naturalnie rosną na suchych obszarach stref umiarkowanych i subtropikalnych. W Polsce w naturalnym środowisku występują cztery gatunki ostnic – wszystkie objęte są ścisłą ochroną. W ogrodach można sadzić jedynie egzemplarze zakupione w firmach ogrodniczych: sprzedawane jako trawy ozdobne.
Czy ostnica jest wieloletnia?
Ostnice są roślinami wieloletnimi. Wytwarzają wąskie wiechy z dużymi, wąskimi kłosami, zakończonymi długimi, często pierzastymi ościami – stąd nazwa. Delikatne, lekkie, wręcz efemeryczne kwiatostany ostnic poruszane są nawet przez najmniejszy podmuch wiatru – szczególnie jest to widoczne u ostnicy cienkolistnej (Stipa tenuissima).
Gdzie posadzić ostnice? Z czym sadzić ostnice?
Ostnice mogą rosnąć wiele lat w tym samym miejscu, nie wymagając od właściciela ogrodu wiele ingerencji. Te trawy ozdobne pasują do każdego miejsca w ogrodzie z zastrzeżeniem, że nie są posadzone przed roślinami niższymi, bo wtedy je zasłaniają. Trawy ozdobne są mocnym akcentem każdej rabaty w aranżacji ogrodu. Ostnice najpiękniej wyglądają w promieniach wschodzącego i zachodzącego słońca.
Trawy ozdobne dobrze prezentują się w grupach, tworząc zakończenie bądź obwódkę trawnika. Delikatne liście ostnic stanowią dobry kontrast dla roślin o sporych liściach, takich jak rudbekie, rozchodniki, jeżówki, bergenie, funkie. Ciekawie wyglądają także w połączeniu z innymi rodzajami traw. Bardzo atrakcyjnie ostnice prezentują się w ceramicznych donicach, ustawionych na tarasach czy balkonach.
Ostnice - jaka gleba?
Ostnice, jak większość traw ozdobnych w ogrodzie, kochają słońce, i tylko na słonecznym stanowisku pokażą się z najlepszej strony. W słońcu osiągają właściwy pokrój, pędy są sztywne i mocno wybarwione. Te, które rosną w pełnym słońcu, w lepszej kondycji przeżywają polskie zimy. Ostnice mają średnie wymagania w stosunku do gleby, wystarczy im średnio żyzne podłoże. Nie znoszą miejsc, w których nawet przez krótki okres pojawia się woda zastoiskowa.
Jak pielęgnować ostnice?
Kupione sadzonki ostnic, ukorzenione w doniczkach, można wysadzać do gruntu przez cały okres wegetacyjny. Dla traw ozdobnych sadzonych w ogrodzie bardziej niekorzystne jest przenawożenie niż brak nawożenia. Nadmiar azotu powoduje wybujały wzrost traw ozdobnych – pędy stają się zbyt wiotkie i wylegają (pokładają się na ziemi). Zasilanie nawozami należy ograniczyć do minimum. Ostnice rosnące kilka sezonów w tym samym miejscu, należy zasilić niewielką ilością nawozu wieloskładnikowego.
Ostnice wymagają umiarkowanego podlewania. Trzeba pamiętać o usuwaniu dojrzałych kwiatostanów, w przeciwnym razie nastąpi niekontrolowany rozsiew nasion i w przyszłym roku spontanicznie ostnice pojawią się w wielu miejscach w ogrodzie. Trawy ozdobne rozmnażamy przez podział roślin. Po 4–5 latach kępa ostnic rozrośnie się i należy ją podzielić na 2–3 mniejsze części. Zabieg ten wykonujemy wiosną lub w drugiej połowie sierpnia.
Ostnica - odmiany. Zdjęcia
Autor: Getty Images
Ostnica cienkolistna