Seslerie - mało znane trawy ozdobne. Gatunki, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie seslerii

2019-10-18 13:27 Katarzyna Józefowicz
sesleria
Autor: GettyImages Sesleria caerulea

Seslerie - mało znane trawy ozdobne. Gatunki, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie seslerii

Trawy ozdobne zyskały w ostatnich latach ogromną popularność. Doskonale sprawdzają się w ogrodach, gdyż są bardzo dekoracyjne i niezwykle uniwersalne. Najpopularniejsze z nich to rozplenice, miskanty i kostrzewy, ale istnie też wiele innych ciekawych gatunków, które także warte są uwagi. Należy do nich między innymi mało znana sesleria, która ze względu na niewielkie rozmiary i ładny, kępiasto-kopulasty pokrój sprawdzi się w większości ogrodów.

Sesleria dobrze wygląda w towarzystwie krzewów i bylin, ale może być też wykorzystywana na obwódki rabat i ścieżek oraz jako ciekawy element ogrodu skalnego. Pięknie prezentuje się także jako soliter lub grupa w ogrodach preriowych, naturalistycznych lub żwirowych. Nadaje się też do uprawy w pojemnikach oraz do sadzenia na murkach.

>>Przeczytaj też:

Znanych jest sporo gatunków seslerii, z których kilka można nawet spotkać w Polsce na stanowiskach naturalnych, np. sesleria błotna, sesleria tatrzańska, sesleria skalna, sesleria Bielza.
W uprawie znaczenie mają głównie te najbardziej dekoracyjne:

  • sesleria jesienna (łac. Sesleria autumnalis),
  • sesleria błękitna (Sesleria caerulea),
  • sesleria Heuflera (Sesleria heufleriana),
  • sesleria lśniąca (Sesleria nitida).

Sesleria jesienna

Sesleria jesienna ma kępiasty, dość luźny pokrój (przypomina kostrzewę siną) i dorasta do 35-40 cm wysokości (w czasie kwitnienia do 50-60 cm wysokości). Roślina rozwija długie, cienkie, szorstkie w dotyku, jasnozielone lub żółtozielone, przewieszające się na zewnątrz liście oraz wąskie, kłosowate, srebrzystobeżowe kwiatostany, pojawiające się na pędach późną jesienią (we wrześniu-październiku).
Sesleria jesienna jest trawą bardzo ozdobną, mało wymagającą i trwałą, ale jeśli ma prezentować się naprawdę ładnie, musi mieć zapewnione odpowiednie warunki uprawy. Roślina najlepiej czuje się na stanowisku słonecznym lub pólcienistym oraz na umiarkowanie żyznej, a nawet słabej, przepuszczalnej, wapiennej, dość suchej glebie o zasadowym odczynie pH. Nie jest żarłoczna, dlatego nie wymaga nawożenia. Bardzo dobrze znosi też suszę, więc nie potrzebuje nawadniania. Znacznie gorzej radzi sobie z nadmierną wilgotnością podłoża, które może prowadzić do chorób i utrudniać zimowanie. Nie lubi też wysokich temperatur, dlatego w czasie upalnego lata może przejść w okres spoczynku, hamując wzrost i rozwój. Jeśli sesleria ma zapewnione odpowiednie warunki jest częściowo zimozielona i całkowicie mrozoodporna (nie wymaga zimowego okrycia). Jeżeli jednak przez lata ma zachować ładny, gęsty pokrój, wiosną powinna zostać krótko przycięta. Roślina dobrze rozmnaża się przez podział kępy jesienią.
Sesleria jesienna to trawa idealna na obwódki rabat oraz ścieżek i dokonała do uprawy w ogrodach skalnych i żwirowych oraz na skarpach i murkach. Może być sadzona w kompozycji z krzewami lub bylinami, np. mikołajkami, margerytkami, rozchodnikiem okazałym, szałwiami, jukami karolińskimi lub uprawiana w pojemnikach. Sprawdza się też w ogrodach orientalnych.

>>Przeczytaj też: Trawy ozdobne na balkon i taras – jakie trawy można uprawiać na balkonie w pojemnikach, warunki uprawy, pielęgnacja, zimowanie

Sesleria błękitna

Podobnym do poprzedniego gatunkiem seslerii jest sesleria błękitna, która ma ładny, kępiasty pokrój i kompaktowe rozmiary (wys. około 40 cm, w okresie kwitnienia 50-60 cm), ale jej liście są nieco szersze i mają inny kolor. Z wierzchu są srebrzystoniebieskie i pokryte woskowym nalotem, od spodu natomiast mają intensywnie zieloną barwę. Roślina zakwita wiosną (w kwietniu-maju) i ma dość duże, grube, kłosowate kwiatostany o fioletowobrunatnym odcieniu. Roślina ma podobne wymagania i zastosowanie jak poprzedni gatunek.

Trawy ozdobne
Autor: Piotr Gorączko Trawy ozdobne są atrakcyjnym elementem ogrodu - ciekawie wygląda rabata z traw różnych gatunków

Sesleria Heufflera

Kolejną seslerią spotykaną w uprawie jest sesleria Heufflera. Podobnie jak dwa poprzednie gatunki charakteryzuje się ładnym, gęstym, kępiastym pokrojem, ale jest od nich nieco wyższa - podczas kwitnienia może osiągać 60-70 cm wysokości. Podobnie jak poprzednie gatunki tworzy długie, zielone liście, które są lekko spłaszczone z wyraźnie widoczną, biegnącą przez środek rynienką. Z wierzchu mają szaroniebieską barwę (wiosną są intensywnie zielone), a od spodu są lekko połyskujące.
Sesleria Heufflera tworzy wczesną wiosną (w kwietniu) duże, walcowate, dość grube, kłosowe kwiatostany w bardzo ciemnym, brązowym lub niemal czarnym kolorze. W miarę kwitnienia ciemna barwa zostaje złamana refleksami srebrzysto-beżowych lub kremowo-żółtych pylników, które ładnie odcinają się na ciemnym tle (przekwitający kłos ponownie ciemnieje). Roślina ma podobne wymagania i zastosowanie jak poprzednie gatunki.

Sesleria lśniąca

Kolejnym uprawianym gatunkiem seslerii jest sesleria lśniąca, która posiada ładny, kępiasty pokrój i szarozielone, długie, wąskie liście, pokryte woskowym, srebrzystoniebieskim nalotem. Kępa dorasta do około 40 cm wysokości, ale w czasie kwitnienia roślina może osiągać wysokość nawet 70-80 cm. Oprócz liści jej ozdobą są pojawiające się na szczytach pędów od wczesnej wiosny do wczesnego lata (IV-VI/VII) dość duże, walcowate lub jajowate kwiatostany o brązowo-brunatnej barwie. W czasie kwitnienia kolor kwiatów rozjaśniają jasne, srebrzysto-kremowo pylniki (kwiatostany przypominają kwiaty dmuszka). Przekwitające kwiatostany ponownie ciemnieją. Roślina ma podobne wymagania i zastosowanie jak pozostałe seslerie, ale ze względu na nieco wyższą wysokość w czasie kwitnienia, może być też wykorzystywana do tworzenia łąki kwietnej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE