Hortensja Annabelle - sekrety uprawy. Jak dbać o hortensję Anabelle?
Hortensja drzewiasta Annabelle to jedna z najpopularniejszych odmian hortensji sadzonych w ogrodach. Jest łatwa w uprawie i zachwyca niezwykle efektownymi kwiatostanami. Jak uprawiać i pielęgnować hortensję Annabell? Co robić, aby kwitła obficie każdego roku? Kiedy przycinać hortensję 'Annabelle'?
Autor: GettyImages
Hortensja drzewiasta 'Anabelle'
Spis treści
- Jak wygląda hortensja drzewiasta 'Annabelle'?
- Jakie wymagania ma hortensja 'Anabelle'?
- Hortensja Annabelle w galerii zdjęć
- Jak uprawiać hortensję Annabelle?
- Hortensja Annabelle cięcie - kiedy i jak przycinać Annabelle?
- Zastosowanie hortensji drzewiastej 'Annabelle' w ogrodzie
Moda na hortensje w ogrodzie trwa nieprzerwanie od lat. Coraz częściej jednak zamiast sięgać po krzewy hortensji ogrodowej, sadzimy w ogrodach inne gatunki hortensji, w tym hortensję drzewiastą. Jedną z najczęściej kupowanych, atrakcyjnych, a przez niektórych uważana za najpiękniejszą, odmiana hortensji drzewiastej jest 'Annabelle'. Jeśli odpowiednio o nią zadbamy co roku będzie urzekała obfitym kwitnieniem.
Jak wygląda hortensja drzewiasta 'Annabelle'?
Hortensja drzewiasta 'Annabelle' to zaokrąglony, półkulisty krzew średniej wielkości (dorasta do 1,5-2 m wysokości) o luźnym pokroju i wyprostowanych pędach. Ma sezonowe, jasnozielone, eliptyczne liście, długości 8-15 cm, nie przebarwiają się jesienią, opadają na zimę.
Największą ozdobą odmiany 'Annabelle' są pojawiające się na przełomie czerwca i lipca, niezwykle efektowne, kuliste, bardzo duże (nawet do 25 cm średnicy!) kwiatostany zbudowane wyłącznie z kwiatów płonnych - początkowo kwiaty są zielonkawe, w pełni kwitnienia śnieżnobiałe, a wraz z przekwitaniem zmieniają się na zielonolimonkowy. Hortensja drzewiasta Annabelle kwitnie na pędach jednorocznych od czerwca do sierpnia (a nawet do września). Nie zawiązuje owoców.
Jakie wymagania ma hortensja 'Anabelle'?
Hortensja drzewiasta Annabelle jest rośliną mało wymagającą, odporną na niskie zimowe temperatury i łatwą w uprawie.
- Stanowisko dla Annabelle
Krzew preferuje stanowisko słoneczne do półcienistego, ale zakwitnie nawet w miejscach cienistych. Miejsce dla Anabelle powinno być osłonięte.
- Podłoże dla Annabelle
Annabelle najlepiej rośnie i kwitnie na glebach żyznych, próchniczych, przepuszczalnych, o odczynie od lekko kwaśnym, lekko wilgotnych. Nie lubi gleb zimnych, podmokłych i ciężkich.
- Mrozoodporność Annabelle
Hortensja drzewiasta Annabelle jest rośliną w pełni odporną na mróz. Nawet jeśli pojedyncze pędy przemarzną, to wiosną krzew i tak wypuści nowe pędy, na końcach których zawiążą się pąki kwiatowe. Krzew nie wymaga okrycia na zimę.
Hortensja Annabelle w galerii zdjęć
Autor: GettyImages
Hortensja drzewiasta 'Anabelle'
Jak uprawiać hortensję Annabelle?
- Sadzenie hortensji Anabelle
Zwykle do ogrodu kupujemy hortensje Annabelle uprawiane w pojemnikach - takie rośliny można sadzić przez cały sezon (od kwietnia do września), ale najlepszym terminem sadzenia hortensji drzewiastej jest wczesna jesień oraz wiosna - wtedy w glebie jest więcej wilgoci. Krzewy powinno się sadzić w pochmurne dni, najlepiej wcześnie rano. Sadzimy zawsze do wcześniej wykopanych dołków wypełnionych podłożem odpowiednim dla hortensji.
- Nawożenie hortensji Anabelle
Hortensja drzewiasta 'Annabelle' to krzew wymagający intensywnego nawożenia - co roku przecież tworzy liczne ogromne kwiatostany! Najlepiej dokarmiać roślinę w sezonie (od marca do lipca) wieloskładnikowymi nawozami dedykowanymi hortensjom (na etykiecie znajdziemy informacje o zalecanej przez producenta dawce). Wygodniej jest zastosować jednorazowo na wiosnę nawóz wolno działający. Warto też wiosną zasilić krzewy kompostem (po przycięciu krzewu glebę wokół rośliny pokrywamy kompostem i delikatnie mieszamy go z podłożem). Pamiętajmy, by ostatni zabieg nawożenia w sezonie wykonać nie później niż w lipcu.
- Podlewanie hortensji Anabelle
W sezonie należy pamiętać o regularnym podlewaniu hortensji 'Annabelle', szczególnie jest to ważne w okresach suszy, bowiem przesuszenie jest dla rośliny szkodliwe (duże liście hortensji intensywnie transpirują, przez co roślina szybko traci wodę). Dobrym pomysłem jest ściółkowanie podstawy krzewu korą - dzięki temu zmniejszymy straty wody z gleby ale także utrzymamy jej odpowiednie pH.
Hortensja krzewiasta jest rzadko atakowana przez choroby czy szkodniki.
Ze względu na pokrój krzewu oraz ogromne kwiatostany, hortensja Annabelle wymaga stosowania podpór, by nie doszło do połamania pędów. Można użyć specjalnych podpór metalowych bambusowych tyczek, palików z drewna - są one dostępne w sklepach ogrodniczych.
Hortensję drzewiastą Annabelle można bardzo łatwo rozmnożyć przez sadzonki zielne pobierane latem. Innym sposobem jest rozmnażanie krzewu przez odkłady.
- Przeczytaj też: Jak zrobić sadzonki hortensji ze zdrewniałych pędów?
Hortensja Annabelle cięcie - kiedy i jak przycinać Annabelle?
Cięcie hortensji drzewiastej Annabelle jest bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, który sprawi, że krzew będzie silnie i ładnie rósł oraz obficie kwitł. Cięcie powinno być wykonywane każdego roku!
Ponieważ hortensja Annabelle kwitnie na pędach tegorocznych (czyli wytworzonych w danym roku), cięcie krzewu należy przeprowadzić wczesną wiosną (pod koniec marca lub na początku kwietnia). Skracamy wszystkie pędy, na których w poprzednim roku były kwiatostany. Ścinamy je nisko, zostawiając od dołu pędów 2-3 oczka (z tych oczek pędy wypuszczą nowe mocne pędy zakończone kwiatostanami). Dodatkowo wycinamy wszystkie pędy cienkie, słabe, ułamane, suche i uszkodzone.
Dzięki cięciu krzew nabierze gęstego, zwartego pokroju i obficie zakwitnie.Pamiętajmy, że źle przycinana albo w ogóle nieprzycinana hortensja Annabelle będzie kwitła słabo, a z czasem może w ogóle przestać tworzyć kwiaty, a do tego krzew może być osłabiony.
Zastosowanie hortensji drzewiastej 'Annabelle' w ogrodzie
Sadząc 'Annabelle' w ogrodzie co roku możemy cieszyć się wyjątkowym spektaklem jej kwitnienia. Jej kwiatostany pozostają atrakcyjne nawet po kwitnieniu (powoli zasychają, ale nie więdną) i mogą zdobić krzew aż do wiosny (dopiero wtedy je ścinamy). Kwiatostany Annabelle nadają się na kwiat cięty, można je także suszyć (do suszenia ścinamy je zanim przekwitną).
Hortensja drzewiasta 'Annabelle' znakomicie prezentuje się posadzona pojedynczo, ale równie dobrze wygląda na rabatach wśród bylin kwitnących latem, takich jak np. rudbekie. Innym świetnym towarzystwem dla tego krzewu są różaneczniki i azalie. Można z niej także tworzyć nieformowane żywopłoty albo sadzić w dużych grupach na trawnikach czy pod koronami wysokich drzew.
Poznaj inne ciekawe hortensje: