Mozga trzcinowata – ozdobna trawa do ogrodu, łąk i terenów uprzemysłowionych

2021-02-25 10:19

Mozga trzcinowata (Phalaris arundinacea) ma cenne właściwości, a jej odmiany ozdobne są cenioną dekoracją ogrodu. Mozgę uprawia się w ogrodach i na łąkach. Jakie wymagania ma mozga trzcinowata?

Mozga trzcinowata
Autor: GettyImages Odmiany ozdobne mozgi trzcinowatej to cenione dekoracje ogrodów

Mozga trzcinowata (Phalaris arundinacea) to trawa użytkowa należąca do rodziny wiechlinowatych (Poaceae).  Podstawowy gatunek występuje w Polsce pospolicie. Porasta najczęściej wilgotne tereny, np. podmokłe łąki, rozlewiska, brzegi rzek i torfowiska. Wiele wyselekcjonowanych odmian mozgi trzcinowatej traktuje się jako trawy ozdobne.

Oczko wodne w ogrodzie: jak zbudować oczko wodne

Mozga trzcinowata – charakterystyka trawy

Mozga trzcinowata to trawa o zmiennej wysokości (od jednego do ponad dwóch metrów). Wytwarza długie rozłogi. Łodygi są sztywne, silnie ulistnione. Liście są równowąskie, o szerokości do 2 cm, szorstkie, szarozielone. Kwitnie w czerwcu i lipcu. Kwiatostanem jest wydłużona, rozpierzchła wiecha o długości do 20 cm. Kwiaty mają zielonkawą lub brązowawą barwę. Owocem jest ziarniak.

Atrakcyjne odmiany mozgi trzcinowatej:

  • 'Pure Gold' – odmiana ma atrakcyjne złocistozielone ulistnienie, ma 60-80 cm wysokości;
  • 'Picta' – ma biało-kremowe liście, dorasta do 1 m wysokości;
  • 'Feesey' (syn. 'Strawberries and Cream') – ma liście ciemnozielone z białokremowymi, cienkimi paskami, wiosną i jesienią na blaszkach pojawiają się różowe przebarwienia. dorasta maksymalnie do 90 cm.

Trawy ozdobne w ogrodzie. Najładniejsze gatunki traw i ich uprawa >>>

Mozga trzcinowata - wymagania, sadzenie, pielęgnacja

  • Stanowisko dla mozgi. Mozga trzcinowata najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych. Odmiany barwne, np. złociste, lepiej uprawiać w miejscach lekko zacienionych. Widne miejsca, ale o dużej ilości światła rozproszonego, pozytywnie wpłyną na wybarwienie liści.
  • Mrozoodporność mozgi. Gatunek jest wystarczająco mrozoodporny. W czasie ostrych możną ją ściółkować (rozłogi znajdują się na niewielkiej głębokości). Takie działanie jest wskazane w chłodniejszych rejonach Polski.
  • Podłoże dla mozgi. Trawa wymaga żyznych i wilgotnych gleb, najlepiej o odczynie obojętnym. Nie lubi podłoży ciężkich i zbitych.

Mozga trzcinowata jest wrażliwa na deptanie, niskie koszenie i podgryzanie przez zwierzęta.

Trawę można sadzić jesienią lub wiosną. Nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Na mniej wilgotnych stanowiskach trzeba ją podlewać w czasie suszy. Nawożenie z reguły jest zbędne. Łatwo rozmnaża się przez podział. Rozmnażanie generatywne (wysiew nasion) jest czasochłonne i nieefektywne. Rośliny w początkowym okresie bardzo wolno rozwijają się.

Rozmnażanie traw ozdobnych przez podział – kiedy i jak dzielić trawy >>>

Zastosowanie mozgi trzcinowatej w ogrodzie

W ogrodzie najczęściej uprawia się ozdobne odmiany mozgi trzcinowatej. Służą do dekoracji rabat usytuowanych w miejscach umiarkowanie wilgotnych. Warto je łączyć z innymi trawami ozdobnymi. Mozgę wykorzystuje się także do dekoracji oraz umacniania brzegów oczek wodnych i stawów.

Rośliny do oczka wodnego - czym obsadzić ogrodowe oczko wodne >>>

Mozgę trzcinowatą można uprawiać w pojemnikach na balkonie i tarasie (opcja dla osób systematycznych!). Jest jednym z gatunków wchodzących w skład łąki kwietnej (na tereny wilgotne). Dobrze zarasta skarpy zapobiegając ich obsuwaniu. Dzięki różnobarwnym odmianom można tworzyć ciekawe efekty kolorystyczne. Pasuje do wszystkich ogrodów, niezależnie od stylu urządzenia.

Ponadto mozga sprawdza się jako roślina okrywowa. Nadaje się do rekultywacji terenów uprzemysłowionych i zanieczyszczonych. Ogranicza straty pierwiastków pokarmowych w glebie i zapobiega erozji. Pozytywnie wpływa na bioróżnorodność gatunkową organizmów pożytecznych.

Mozga trzcinowata
Autor: GettyImages Ozdobne odmiany mozgi trzcinowatej wykorzystuje się do dekoracji rabat usytuowanych w miejscach umiarkowanie wilgotnych

Mozga trzcinowata – zastosowanie w oczyszczalniach hydrofitowych

Mozga trzcinowata jest stosowana w oczyszczalniach hydrofitowych. I faktycznie ma pewne właściwości filtracyjne. Badania opublikowane w „Problemach inżynierii rolniczej” wykazały jednak, że jest mniej skuteczna od innych popularnych gatunków, takich jak pałka wodna, trzcina pospolita czy manna mielec. Jest jednocześnie mniej stabilna. Dlatego można rozważyć jej sadzenie, ale raczej jako uzupełnienie dla wydajniejszych roślin – głównych „filtrów” biologicznych.

Mozga trzcinowata to roślina, którą można wykorzystywać uniwersalnie. Trzeba podzielić ją jednak na dwie klasy. Typowy gatunek uprawia się w celach praktycznych. Odmiany ozdobne to cenione dekoracje ogrodów i innych miejsc o charakterze dekoracyjno-rekreacyjnym.

Sonda
Co chciałbyś mieć w swoim ogrodzie?