Manna mielec – trawa o pożądanych właściwościach filtracyjnych

2021-02-22 13:31
Manna mielec
Autor: GettyImages Manna mielec, nazywana jest również manną wodną, ponieważ naturalnie rośnie głównie przy zbiornikach wodnych

Manna mielec (Glyceria maxima) to trawa o typowym wyglądzie, który raczej nie zwraca na siebie uwagi. Można wykorzystać ją do tworzenia naturalistycznych, dzikich miejsc. W ogrodach często się ją uprawia w celach praktycznych: dla usprawnienia filtracji oczek wodnych, stawów i oczyszczalni hydrofitowych. Jakie wymagania ma manna mielec?

Manna mielec (Glyceria maxima) to rodzimy gatunek występujący na wilgotnych łąkach, szuwarach i mulistych brzegach rzek. Zdobywa popularność jako roślina ozdobna. Ma naturalistyczny wygląd – wprowadza do ogrodu pewną dzikość. Jest mało wymagająca i wytrzymała. To także świetny, wydajny, naturalny filtr wody.

​Manna mielec – cechy charakterystyczne

Manna mielec (manna wodna, manna wielka) to trawa należąca do rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Tworzy gęste rozłogi. Ma luźny, kępiasty pokrój i szarozielone, równowąskie liście o szerokości do 2 cm. Zwykle osiągają długość ok. 100 cm, ale w dobrych warunkach mogą być ponad dwukrotnie dłuższe. Unerwienie jest słabo zaznaczone.

Manna mielec kwitnie od czerwca do sierpnia. Kwiatostany – wiechy złożone z kłosków – są typowe dla dzikich traw. Nie mają dużych walorów dekoracyjnych. Początkowo mają barwę jasnozieloną, później brunatną lub fioletową. Owocem jest ciemnozielony ziarniak.

  • Popularniejsza w uprawie jest odmiana 'Variegata', która jest niższa (zwykle do 50 cm wysokości) i bardziej spektakularna. Jak wskazuje nazwa, ma pstre liście, z kremowo-zielonymi paskami. Gatunek rośnie wolno. Do dobrego rozrośnięcia kępy potrzebuje kilku lat.
Jak wybrać właściwe rośliny do ogrodu?

​Wymagania manny mielec

Manna mielec jest tolerancyjna względem światła i może rosnąć na dowolnym stanowisku. Dobrze radzi sobie na pełnym słońcu, w lekkim zacienieniu i półcieniu. W miejscach o dużym nasłonecznieniu mocniej rozrasta się, w cieniu kępy są mniej zwarte, a bardziej przerzedzone. 'Variegata' jest bardziej delikatna. Optymalna jest dla niej duża ilość światła rozproszonego. Rośnie w podłożach różnorodnego typu, ważne by było wilgotne. Nie lubi gleb kwaśnych. Jest w pełni mrozoodporna.

Manna mielec
Autor: GettyImages Manna mielec to popularna trawa, która występuje przede wszystkim jako ozdoba oczek wodnych i stawów. Porasta brzegi tworząc naturalne szuwary

​Uprawa rośliny – jak robić to dobrze?

Mannę mielec faktycznie można sadzić przez cały okres wegetacyjny – od wiosny do lata. Im wcześniej, tym lepiej. Trzeba dać roślinie czas na przystosowanie się do danego miejsca i wytworzenie silnych korzeni.

  • Sadzenie. Nie powinno się jej sadzić przy słabszych gatunkach, gdyż rośnie ekspansywnie i może powodować ich zamieranie. Jednocześnie trzeba unikać sadzenia blisko innych ekspansywnych roślin (pałka, trzcina), gdyż w szybkim czasie stworzą gęste, nieprzebyte szuwary lub ze względu na początkowo wolniejszy wzrost może sama zostać zagłuszona.
  • Odchwaszczanie. W początkowym okresie uprawy może wymagać odchwaszczania. Starsze egzemplarze rozrastają się i zagłuszają chwasty.
  • Podlewanie. Raczej nie jest potrzebne – z założenia mannę sadzi się w miejscach wilgotnych.
  • Nawożenie. Lepiej go unikać, zwłaszcza przy sadzeniu w zbiornikach wodnych i oczyszczalniach hydrofitowych. Ponadto dokarmiane rośliny są zbyt wybujałe, co niekoniecznie jest korzystne dla ich wyglądu.
  • Rozmnażanie. Mocno rozrośnięte kępy rozmnaża się przez podział. Na roślinie może pojawić się rdza, wtedy należy usuwać porażone liście.

Rośliny ekspansywne. Pomyśl, zanim posadzisz je w ogrodzie >>

Manna mielec
Autor: GettyImages Manna mielec to popularny gatunek trawy, jest mało wymagająca, wytrzymała, to także świetny, wydajny, naturalny filtr wody

Aranżacja manny mielec w ogrodzie

Manna mielec to przede wszystkim ozdoba oczek wodnych i stawów. Porasta brzegi tworząc naturalne szuwary. Typowy gatunek ma dziki wygląd i pasuje do ogrodów naturalistycznych lub leśnych. Odmiana 'Variegata' ma dużo większe walory dekoracyjne, sprawdzi się w ogródkach angielskich i wiejskich. Mannę można uprawiać także w wielogatunkowym ogrodzie bagiennym. W tym wypadku zaleca się jednak ograniczyć jej rozrastanie przez uprawę w głębokim pojemniku bez dna, zakopanym w ziemi. Warto je sadzić w pobliżu roślin kwitnących.

Rośliny na podmokły teren. Zakładamy ogród na podmokłej działce >>

Manna mielec w oczyszczalni hydrofitowej

Manna mielec nie rośnie szybko, ale finalnie wytwarza ogromną ilość masy zielonej. W związku z tym ma duże potrzeby pokarmowe. Jej korzenie są wydajnym filtrem oczyszczających wodę z nadmiaru pierwiastków pokarmowych i biogenów. Dlatego ma duże znaczenie w ograniczaniu glonów w ozdobnych zbiornikach wodnych i oczyszczaniu wody w oczyszczalniach hydrofitowych. Według badań naukowych manna mielec jest najbardziej stabilna i ma najlepszą średnią wieloletnią skuteczność oczyszczania ścieków wśród powszechnie stosowanych gatunków (w odniesieniu do stokowych złóż filtracyjnych gruntowo-roślinnych). W większych zbiornikach, np. stawach, wykorzystuje się ją do stabilizacji brzegów (zapobiega erozji).

Manna mielec to gatunek mało efektowny, ale za to efektywny. Pełni bardzo ważną rolę w większych zbiornikach wodnych i oczyszczalniach hydrofitowych.

Zielona woda w stawie. Sprawdzone sposoby na staw bez glonów >>

Galeria zdjęć: trawy ozdobne w ogrodzie

Sonda
Jak wybierasz rośliny do swojego ogrodu?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE