Ogród leśny - jak urządzić ogród na leśnej działce. Ogrodowe inspiracje

2019-03-06 10:59

Ogród leśny z powodzeniem możemy urządzić na leśnej działce, jeśli tylko jego charakter dostosujemy do roślinności zastanej na działce leśnej oraz dobierzemy rośliny odpowiednie do jej siedliska. Bądźmy pewni, że o osiągniemy wtedy zadziwiające efekty!

Ogród leśny
Autor: Piotr Mastalerz, projekt domu: Marcin Rubik W ogrodzie leśnym tradycyjne nasadzenia najlepiej umieścić w pobliżu domu, choć warto też wykorzystać to, co daje przyroda – wspinające się po sosnach winobluszcze rosły tu prawdopodobnie, zanim zaczęła się budowa

Zaletą leśnej działki, poza przyjemnym mikroklimatem, zdrowym powietrzem i możliwością obcowania z przyrodą na co dzień, jest to, że w dużym stopniu jest ona naturalnie zagospodarowana. Ponieważ drzewa decydują o jej charakterze, często nie trzeba wielu nowych roślin, żeby powstał efektowny ogród leśny.


Ogród leśny – jak zaprojektować

Urządzając ogród leśny, warto trzymać się zasady: poprawić, nie zmieniać. Jeżeli działka leśna jest duża, tradycyjne efektowne rabaty można założyć tylko w pobliżu domu, a jej pozostałą część zostawić jak najbardziej dziką, dosadzając jedynie miejscami rośliny w sposób naśladujący naturę.

>>Przeczytaj też: Styl naturalistyczny w ogrodzie

Charakterystyczny dla lasu jest piętrowy układ roślinności, w którym podszyt pod koronami wysokich drzew tworzą krzewy i niskie drzewa, a runo – byliny, krzewinki oraz mchy i porosty. 
Roślin do wyboru jest dużo. Należą do nich gatunki, które pochodzą z siedlisk leśnych i dobrze znoszą brak słońca. Ponieważ są dostosowane do takiego środowiska, prawie nie wymagają pielęgnacji. Z reguły mają dekoracyjne liście, niektóre także pięknie kwitną, więc można z nich tworzyć wyszukane kompozycje.


Na działce leśnej sprawdzają się naturalne materiały – nawierzchnie wykonane ze żwiru, kamienia lub jego imitacji, drewniane altanki, proste meble ogrodowe. Las to piękna oprawa ogrodu leśnego, więc nie trzeba go zasłaniać.

Zamiast litego ogrodzenia lepiej wyglądają metalowe panele lub zwykła siatka ogrodzeniowa, które pozwalają „zaglądać” na posesję roślinom z zewnątrz. Dzięki temu działka leśna wydaje się większa.
 Jeżeli chcemy oddzielić się od sąsiedztwa, załóżmy żywopłot lub posadźmy pnącza wzdłuż ogrodzenia.

Ogród leśny – z trawnikiem czy bez

W leśnym ogrodzie kłopot może sprawić utrzymanie w dobrej kondycji trawnika, szczególnie jeśli drzewa rosną gęsto i dają dużo cienia. W takich warunkach darń się przerzedza i pojawia się mech. Co prawda są mieszanki trawnikowe przeznaczone do cienia (i warto je stosować), ale z reguły w ich skład wchodzą gatunki traw mniej odpornych na deptanie, poza tym nawet one powinny być przez część dnia oświetlone przez słońce. Takie trawniki kosi się wyżej i rzadziej niż zwykłą murawę, trzeba je też mniej intensywnie nawozić.

>>Przeczytaj co zrobić, aby nasz trawnik był piękny

Czasami lepiej zrezygnować z trawnika w ogrodzie leśnym i zamiast niego posadzić rośliny zadarniające, charakterystyczne dla runa leśnego, a jeśli darń już jest – zaakceptować pojawiający się na niej mech, ponieważ do ogrodu leśnego bardzo pasuje.


Ogród leśny
Autor: Andrzej Szandomirski Na leśnej działce w cieniu pod koronami drzew źle rośnie trawa. Zamiast niej sprawdzi się bluszcz, który szybko się rozprzestrzenia i zadarnia powierzchnię

Ogród leśny – w lesie sosnowym

W większości borów sosnowych, gdzie ziemia jest przepuszczalna i kwaśna, panują dobre warunki dla roślin wrzosowatych. Lubią one zaciszne miejsca osłonięte od wiatrów, rozproszone światło i wilgotny mikroklimat. Bardzo dobrze rosną pod koronami drzew. Przed ich posadzeniem do gleby należy dodać kwaśnego torfu lub ziemię do roślin wrzosowatych, które zwiększą zawartość próchnicy w podłożu i poprawią jego wilgotność.


W ogrodzie leśnym założonym w borze sosnowym można również uprawiać gatunki roślin, które muszą rosnąć w glebie o odczynie obojętnym. Tam, gdzie będą posadzone, glebę należy zwapnować, stosując kredę lub dolomit, a następnie (nie wcześniej niż po dwóch tygodniach) zasilić nawozem organicznym.

Ogród leśny
Autor: Andrzej Szandomirski Las sosnowy, w którym jest kwaśna gleba, to dobre miejsce dla azalii i różaneczników. Tam, gdzie w ogrodzie leśnym będą rosły inne rośliny, trzeba będzie zwapnować lub wymienić podłoże

Ogród leśny – w lesie liściastym

Im więcej w drzewostanie jest drzew liściastych, tym lepsza jest gleba. Spadające z drzew liście rozkładają się i zamieniają w żyzną próchnicę. Mikroklimat panujący na takiej leśnej działce sprawia, że choć nie ma na niej zbyt wiele słońca, rośliny dobrze rosną i są bujne. Ziemi w takim lesie nie trzeba nawozić – wystarczy ją przekopać i posadzić cieniolubne gatunki roślin.


W ogrodzie leśnym założonym w lesie liściastym lesie liściastym nie powinno zabraknąć roślin cebulowych, które kwitną wczesną wiosną. Najładniej wyglądają, gdy rosną w dużych grupach tworzących łany.

Ogród leśny
Autor: Andrzej Szandomirski Wśród drzew ładnie wyglądają rośliny posadzone w malowniczych, nieformalnych grupach. W ogrodzie leśnym niezastąpionymi bylinami do cienia są funkie
Projekt ogrodu - dlaczego warto zlecić go projektantowi?
Sonda
W Twoim wymarzonym ogrodzie powinno znaleźć się:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie