Jak uprawiać rośliny cebulowe?

Rośliny cebulowe najlepiej czują się w miejscach słonecznych, ale mogą też rosnąć w półcieniu. Te, które kwitną wczesną wiosną, można sadzić między krzewami i drzewami, bo zanim gałęzie pokryją się liśćmi i zacienią otoczenie, rośliny cebulowe przekwitną, zaschną i skryją się pod ziemią.

Rośliny cebulowe kształtują przestrzeń – te, które zakwitają u progu wiosny, są często jedynym barwnym elementem w ogrodzie, więc skupiają uwagę i cieszą (pierwsze kwiaty!), z kolei kwitnące latem lilie czy czosnki posadzone między bylinami ożywiają rabaty. Zaletą roślin cebulowych jest mobilność – łatwo je wykopać (gdy zaschną liście) i przesadzić (we wrześniu i w pierwszej połowie października, z wyjątkiem zimowitów i jesiennych krokusów, które sadzi się w pierwszej połowie sierpnia), a tym samym zmienić aranżację ogrodu.

Gdzie sadzić rośliny cebulowe

Gleba powinna być próchniczna, przepuszczalna i żyzna. Rośliny cebulowe lubią wilgoć (przede wszystkim w okresie kwitnienia), ale nie znoszą podmokłego i zbitego podłoża, na przykład zatrzymującej wodę zwięzłej gliny. Do takiej ziemi należy dodać torfu, kory lub piasku. Glebę w ogrodzie można użyźnić dobrze rozłożonym kompostem.

Jak kupować cebule kwiatowe

Kupując cebule, trzeba wybierać jak największe. To w nich są zgromadzone substancje pokarmowe, które roślina wykorzystuje w trakcie kwitnienia. Nic więc dziwnego, że z większych cebul wyrastają ładniejsze i bardziej okazałe kwiaty. Powinny być całe (uszkodzone po posadzeniu częściej chorują i są atakowane przez szkodniki) i bez plam, które mogą wskazywać, że są zainfekowane. Cebule sadzi się na głębokość równą ich trzykrotnej wysokości (w glebach zwięzłych płycej). Ponieważ są chętnie zjadane przez nornice, warto je umieścić w specjalnych koszykach, ale można też wykorzystać gęsto podziurawione plastikowe pojemniki. Po pierwszych przymrozkach miejsce, w którym rosną, należy przykryć korą, torfem, słomą lub liśćmi. Nie wolno tego robić wcześniej, bo w materiale izolacyjnym mogą się zagnieździć gryzonie. Rośliny cebulowe można sadzić w donicach, jednak przed nadejściem zimy trzeba je dobrze zabezpieczyć przed mrozem. Najlepiej zakopać je w ogrodzie, ale można też owinąć je na przykład słomą i tak pozostawić. Nie wolno ich przenosić do pomieszczenia, bo tylko przechłodzone cebule rodzą kwiaty.

Pielęgnacja roślin cebulowych

W czasie suszy rośliny należy podlewać (do czasu, aż zaczną zasychać ich liście), dobrze jest też zasilić je wieloskładnikowym nawozem mineralnym. Zalecaną dawkę (na przykład 30-40 g Azofoski na 1 m2) najlepiej podzielić na dwie porcje i jedną dodać do ziemi wiosną przed rozpoczęciem wzrostu, a drugą na początku kwitnienia roślin. Tulipany (z wyjątkiem botanicznych), hiacynty, narcyzy i korony cesarskie po przekwitnieniu warto ogłowić, czyli skrócić im pędy, na których były kwiaty. Dzięki temu roślina nie będzie tracić energii na tworzenie nasion, a substancje odżywcze skieruje do cebuli. Innym roślinom można pozwolić zawiązać nasiona i rozsiać się (na przykład cebulicom, czosnkom, krokusom, przebiśniegom, puszkiniom, rannikom, śniedkom, śnieżnikom oraz tulipanom botanicznym). Tulipany i hiacynty powinny być wykopywane co roku, w czerwcu, kiedy zaczynają zasychać ich liście. Inne rośliny mogą pozostawać w tym samym miejscu przez kilka lat. Sygnałem, że trzeba je wykopać, jest gorszy wzrost i słabsze kwitnienie. Po wydobyciu z ziemi przenosi się je do ciepłego, przewiewnego i ocienionego miejsca, a po osuszeniu czyści, oddzielając małe cebulki i wyrzucając uszkodzone, z przebarwieniami, plamami lub ze śladami zgnilizny. Do momentu sadzenia przechowuje się je w ażurowych skrzynkach albo papierowych torbach w temperaturze około 15°C.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE