Hortensja krzewiasta - jak wygląda, gdzie sadzić, jak uprawiać, ciąć i pielęgnować?
Hortensja krzewiasta, znana też jako hortensja drzewiasta, to okazały krzew, który dorasta nawet do 3 m wysokości. Jej ozdobą są duże, kuliste kwiatostany. Dowiedz się więcej o uprawie hortensji drzewiastej w ogrodzie i poznaj ciekawe odmiany tego gatunku.
Autor: GettyImages
Hortensja krzewiasta jest rośliną stosunkowo mało wymagającą i niekłopotliwą w uprawie
Spis treści
- Jak wygląda hortensja drzewiasta?
- Jak uprawiać hortensję drzewiastą?
- Jak ciąć hortensję drzewiastą?
- Kiedy sadzić hortensję drzewiastą?
- Pielęgnacja hortensji drzewiastej
- Hortensje drzewiaste w galerii zdjęć
- Zastosowanie hortensji drzewiastej w ogrodzie
- Uprawa hortensji drzewiastej w donicach
- Hortensje drzewiaste - popularne odmiany
Hortensja krzewiasta, znana też jako hortensja drzewiasta (łac. Hydrangea arborescens) pochodzi ze wschodnich rejonów Ameryki Północnej, zaś w Europie pojawiła się na początku XX wieku. W ogrodach nie spotkamy gatunku, a jedynie odmiany wyselekcjonowane ze względu na szczególne cechy - zazwyczaj duże kuliste lub oryginalnie spłaszczone kwiatostany, składające się z drobnych kwiatów płodnych oraz większych i efektowniejszych płonnych – im jest więcej tych ostatnich, tym kwiatostan wydaje się efektowniejszy.
Jak wygląda hortensja drzewiasta?
Hortensja drzewiasta może dorastać do wysokości 2,5-3 m przy 3 m średnicy. Jej duże, jajowate, piłkowane liście nie przebarwiają się na zimę. Roślina nie zawiązuje owoców. Krzew rozrasta się przez odrosty, tworząc gęste kępy pędów.
Odmiany hortensji drzewiastej zakwitają między czerwcem a sierpniem, ale po przekwitnięciu kwiatostany pozostają na pędach stopniowo zieleniejąc lub różowiejąc. W końcu stają się brunatne, ale nawet takie nadal mogą zdobić ogród. Trzeba jednak pilnować, by pod ich ciężarem (gdy zawilgotnieją) pędy nie pokładały się na ziemi, bo zaczną gnić. Lepiej wtedy przyciąć je nisko nad podłożem rezygnując z takiej dekoracji ogrodu.
Jak uprawiać hortensję drzewiastą?
Hortensja drzewiasta jest rośliną stosunkowo mało wymagającą i niekłopotliwą w uprawie.
- Podłoże dla hortensji drzewiastej. Roślina wymaga żyznej i przepuszczalnej gleby o dużej zawartości próchnicy i odczynie kwaśnym lub lekko kwaśnym (pH 4,5-6,0). Źle toleruje podłoże gliniaste, zimne.
- Stanowisko dla hortensji drzewiastej. Krzew najlepiej rośnie w półcieniu, choć toleruje miejsca słoneczne, ale wtedy potrzebuje częstego podlewania – latem, w upały nawet dwukrotnego. Inaczej będzie więdła, a poparzone liście mogą zasychać. Trzeba też pamiętać, że po deszczu lub gdy wieje silny wiatr pędom obciążonym kwiatostanami grozi wyłamywanie, warto więc podwiązywać je do palików.
Jak ciąć hortensję drzewiastą?
Zabieg cięcia krzewów hortensji drzewiastej przeprowadza się wczesną wiosną, ponieważ ten gatunek zakwita na pędach jednorocznych. Można to zrobić nisko nad ziemią, na przykład na 2-3 oczka czyli na około 20 cm, by powstało wiele nowych pędów, a na ich wierzchołkach kwiatostany. Można też najpierw usunąć pędy suche, połamane i stare, a pozostałe skracać (zawsze nad pąkiem skierowanym na zewnątrz), formując przy okazji ładny pokrój krzewu.
Kiedy sadzić hortensję drzewiastą?
Do gruntu krzewy należy sadzić od marca do maja lub od września do października, na głębokość podobną jak rosła uprzednio, zazwyczaj 30-40 cm.
Pielęgnacja hortensji drzewiastej
Hortensja drzewiasta jest dość odporna na niską temperaturę, ale jesienią warto podstawę krzewu okryć kopczykiem ziemi lub kory sosnowej. Jeśli miejsce, w którym rośnie, nie jest osłonięte od zimnych wiatrów, dobrze jest okryć cały krzew matą słomianą lub włókniną ogrodniczą.
Ponieważ hortensja drzewiasta kwitnie długo i obficie, potrzebuje też systematycznego dokarmiania, najlepiej nawozami przeznaczonymi specjalnie dla hortensji.
W marcu lub kwietniu z krzewu można pobrać sadzonki. W tym celu należy odciąć młody pęd utworzony przez roślinę na końcu odrostu korzeniowego (młody pęd z korzeniem). Rozrośnięty, duży krzew można też podzielić na części.
Tutaj przeczytaj o chorobach hortensji drzewiastej.
- Hortensje do ogrodu - najpopularniejsze gatunki hortensji sadzone w ogrodach
- Czy hortensje trzeba okryć przed zimą. Jak zabezpieczyć hortensje przed mrozem?
Hortensje drzewiaste w galerii zdjęć
Autor: GettyImages
Hortensja krzewiasta jest rośliną stosunkowo mało wymagającą i niekłopotliwą w uprawie
Zastosowanie hortensji drzewiastej w ogrodzie
Hortensja drzewiasta nadaje się na rabaty i skalniaki, zarówno do dużych jak i małych ogrodów. Pięknie prezentuje się jako soliter na tle ogrodzenia, domu lub trawnika. Czasami w małym ogrodzie wystarczy nawet pojedynczy krzew hortensji, ale można też sadzić ją w luźnych żywopłotach. Jej uroda sprawia, że polecana jest do zestawień wielogatunkowych i na rabaty jednogatunkowe. Ponieważ pochodzi ze zbiorowisk leśnych, można podsadzać nią wyższe krzewy i drzewa.
Uprawa hortensji drzewiastej w donicach
Odmiany hortensji drzewiastej osiągające mniejsze rozmiary nadają się do sadzenia w dużych donicach. Kwiatostany ścięte do wazonów nawet pojedynczo stanowią piękną dekorację. Zasuszone - stają się efektownym elementem suchych bukietów (warto ścinać je zanim zbrunatnieją, bo wtedy zachowają swe „jesienne” przebarwienie).
Hortensje drzewiaste - popularne odmiany
- Hortensja drzewiaste ‘Anabelle’ - odmiana o licznych, bardzo dużych, kulistych kwiatostanach, złożonych tylko z jasnozielonych, w miarę rozwoju bielejących kwiatach płonnych (VI-VIII). Jej wyprostowane, giętkie pędy dorastają do 1,5 m wysokości. Liście długości 8-15 cm są jasno zielone, eliptyczne, o ząbkowanych krawędziach. Nie przebarwiają się jesienią.Ta odmiana dobrze znosi temperaturę do – 25 st.C.
- Hortensja drzewiasta 'Invincibelle Spirit' inaczej 'Pink Annebelle' - krzew o kulistym lub nieco rozwichrzonym pokroju dorasta do wysokości około 1,2 metra. Zachwyca ogromnymi kulistymi kwiatostanami złożonymi z różowych płonnych kwiatów. Najczęściej osiągają one 20-30 cm średnicy, ale w dobrych warunkach może to być nawet 40 cm. Liście są ciemno zielone, piłkowane.
- Hortensja drzewiasta 'Incrediball' inaczej 'Strong Annabelle' - to kolejna odmiana podobna do popularnej 'Annabelle', ale udoskonalona. Kwitnie bardzo obficie, tworząc ogromne kuliste białe kwiatostany osiągające nawet do 40 cm średnicy. Jej pędy są sztywniejsze więc lepiej utrzymują ciężar ogromnych kwiatostanów. Dorasta do ok. 1,2 metra wysokości. Liście ma ciemno zielone co podkreśla śnieżną biel kwiatów. Równie pięknie wyglądają, gdy zaczynają przekwitać i stają się limonkowo zielone.
- Hortensja drzewiasta ‘Ruby Annabelle’ - to piękna odmiana o ciemno różowych dużych kwiatostanach złożonych z kwiatów wyłącznie płonnych. Osiąga zazwyczaj wysokość 1,0 -1,2 m.
- Hortensja drzewiasta ‘Pink Pincushion’ to odmiana o kwiatostanach złożonych głównie z drobnych różowych kwiatów płodnych (od jasnego pudrowego do ciemnego różu) otoczonych nielicznymi ale dużymi białoróżowymi kwiatami płonnymi. Baldachy kwiatostanów osiągają średnicę około 10 cm i przyjemnie pachną. Liście są zielone, spodem szarobiałe. Krzew ten osiąga 1,0 -1,5 m wysokości przy podobnej szerokości. Jest całkowicie mrozoodporny.
- Hortensja drzewiasta ‘Bella Anna’ to krzew dorastający do wysokości 1 m, przy średnicy około 2 metrów. Kwitnie obficie tworząc olbrzymie kuliste kwiatostany złożone z różowych kwiatów płonnych. Liście są szeroko jajowate, delikatne, o lekko ząbkowanych brzegach.
- Hortensja drzewiasta ‘Grandiflora’ - odmiana osiągająca 1,0 -1,5 m wysokości. Tworzy duże, lekko spłaszczone, kremowobiałe kwiatostany złożone z kwiatów płonnych.
- Hortensja drzewiasta ‘Lime Rickey’ to odmiana o kwiatostanach kulistych, zielonkawych.
- Hortensja drzewiasta ‘Candybelle Bubblegum’ to krzew dorastający do 0,5-1 m wysokości przy podobnej szerokości. Ma pędy sztywne i wyprostowane. Na ich wierzchołkach tworzą się kuliste kwiatostany złożone z jasno różowych, płonnych kwiatów. Liście są ciemnozielone, lekko brązowawe. Kwitnie od końca czerwca do sierpnia. Potrzebuje gleby o odczynie obojętnym.
- Hortensja drzewiasta ‘Candybell Marshmallow’ to nowa odmiana hortensji drzewiastej o kwiatach łososioworóżowych, zebranych w kuliste kwiatostany. Krzew o zwartym pokroju i sztywnych, wyprostowanych pędach. Osiąga wysokość 0,5-1m przy podobnej szerokości. Ma duże ciemnozielone liście o piłkowanych brzegach. Kwitnie od końca czerwca do sierpnia. Lubi gleby o odczynie obojętnym. Jest mrozoodporna i odporna na działanie patogenów.
- Hortensja drzewiasta ‘Hills of Snow’ odmiana o dużych, kulistych kwiatostanach (nawet do 30 cm średnicy) złożonych prawie wyłącznie z kwiatów płodnych, z których w okresie pełnego rozwoju wyrastają liczne białe pręciki co daje wrażenie puszystości. Na obrzeżach kwiatostanów rozwijają się nieliczne, czteropłatkowe kwiaty płonne. Początkowo kwiaty są jasnozielone, a w miarę rozkwitania stają się śnieżnobiałe, a na koniec delikatnie różowe. Przyjemnie pachną.Krzewy te dorastają do 1 m wysokości. Ich pędy są wyprostowane i sztywne.
- Hortensja drzewiasta 'Bounty' to odmiana bardzo podobna do ‘Anabelle’, ale niższa i o bardziej zwartej strukturze. Dorasta do 1,2 m wysokości. Ma sztywne pędy, które nie przewieszają się pod ciężarem kwiatostanów. Liście jasnozielone, duże, jajowate o długości 6-15 cm, piłkowane. Kwiatostany o średnicy około 25 cm złożone są z czteropłatkowych, kremowych kwiatów płonnych, które przekwitając zielenieją.
Poznaj inne gatunki hortensji:
Autor: GettyImages
Hortensja drzewiasta 'Anabelle'