Trawy w ogrodzie zimozielone – jakie trawy pozostają zielone także zimą

2019-01-30 8:23 Katarzyna Józefowicz

Niektóre trawy w ogrodzie pozostają zielone także zimą, zdobiąc uśpiony ogród. Poznaj zimozielone trawy w ogrodzie: turzyce, kostrzewy, kosmatki i egzotyczną fargesię.

Kołyszące się na wietrze delikatne kępy traw ozdobnych, nadają ogrodowi romantycznego charakteru i wprowadzają relaksacyjny nastrój. Trawy ozdobne pasują do każdego ogrodu i dają ogromne możliwości aranżacji, dlatego są wdzięcznym elementem każdej kompozycji rabatowej. Najcenniejsze trawy w ogrodzie to gatunki zimozielone, które przez cały rok stanowią wyjątkową ozdobę ogrodu.

Wprawdzie nie wszystkie trawy w ogrodzie dobrze znoszą nasz klimat i w ostre zimy mogą czasem przemarzać, ale wiosną zwykle dobrze się regenerują i ładnie odrastają. Aby uniknąć problemów z zimowaniem traw ozdobnych, najlepiej sadzić je w cieplejszych rejonach kraju, na ciepłych, zacisznych i osłoniętych od wiatru stanowiskach. Przed zimą liście delikatniejszych odmian dobrze jest też związać ze sobą na szczycie, tworząc rodzaj chochoła i obsypać podstawę kępy warstwą torfu, kory lub liści. Zimą w czasie odwilży rośliny dobrze jest też co jakiś czas delikatnie podlewać (ich zimozielone liście prowadzą w tym czasie spowolnioną, ale nieustającą wegetację), aby nie padły ofiarą suszy fizjologicznej.

Trawy w ogrodzie: turzyce

Do grona najpiękniejszych zimozielonych traw w ogrodzie należą przede wszystkim turzyce. Nie wszystkie są zimozielone, ale wiele z nich zachowuje swoje ulistnienie przez cały rok. Należą do nich m.in.:

  • turzyca zwisła (łac. Carex pendula),
  • turzyca Buchanana (Carex Buchananii),
  • turzyca pospolita (Carex nigra),
  • turzyca Morrowa (Carex morrowii),
  • turzyca ptasie łapki (Carex ornithopoda),
  • turzyca włosowa (Carex comans),
  • turzyca sztywna (Carex elata),
  • turzyca Berggrena (Carex berggrenii),
  • turzyca oszimska (Carex oshimensis),
  • turzyca stożkowata (Carex conica).

Turzyce to niezwykle zróżnicowane trawy, dlatego można wykorzystać je w ogrodzie na różne sposoby. Te najwyższe (m.in. turzyca zwisła, dorastająca do 1-1,4 m) idealnie nadają się jako tło dla niższych traw i bylin oraz wyższe piętro kompozycji rabatowych, najniższe (m.in. turzyca włosowa, turzyca Morrowa, turzyca ptasie łapki, turzyca stożkowata) to z kolei idealne rośliny na obwódki, do ogródków skalnych i do pojemników.

Poszczególne turzyce różnią się między sobą jednak nie tylko rozmiarami, ale też wymaganiami i barwą liści. Jedne z nich preferują stanowiska wilgotne i dobrze czują się w pobliżu oczek wodnych (np. t. zwisła), inne wolą słońce i bardziej suche podłoża, dlatego dobrze będą wyglądać na słonecznych rabatach i w ogródkach skalnych (np. t. ptasie łapki). Niezwykle różnorodne są też barwy liści turzyc.

>>Przeczytaj też:

Do grona najbardziej oryginalnych należą odmiany i gatunki o brązowych lub rdzawo-czerwonawych liściach, które na pierwszy rzut oka mogą wyglądać jak suche, ale w odpowiednich kompozycjach stają się niezwykle atrakcyjne, np turzyca włosowa 'Bronze Form', turzyca Buchanana).
Bardzo piękne są też turzyce o liściach paskowanych, np. turzyca oszimska Everest 'Fiwhite', turzyca stożkowata 'Snowline', turzyaca Morrowa 'Ice Dance', turzyca stożkowata, „Variegata“, turzyca ptasie łapki 'Variegata', a także zabarwionych na jednolity, wyrazisty kolor, np. żółty u turzycy sztywnej 'Aurea' czy czerwono-purpurowy np. u turzycy Berggrena.

Trawy w ogrodzie: kostrzewy

Oprócz turzyc atrakcyjną grupą zimozielonych traw są także kostrzewy. Z nielicznymi wyjątkami - np. kostrzewa Maire'a, dorastająca do 0,5–1 m wysokości - kostrzewy to niziutkie, zwarte trawy o ładnym, kępiastym lub poduszkowym pokroju. Większość z nich dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych i na przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych lub nawet suchych, niezbyt żyznych glebach, dlatego idealnie nadają się do uprawy w ogródkach skalnych i jako pierwszy plan słonecznych rabat. Mogą być też wspaniałymi roślinami obwódkowymi. Znakomicie nadają się też do uprawy w pojemnikach.

Do najładniejszych należą:

Najbardziej popularna z nich jest kostrzewa sina, która posiada kilka ciekawych odmian, jak np. 'Golden Toupee' o złocisto-żółto-zielonkawych liściach, 'Elijah Blue' o liściach szaro-niebieskich czy 'Azurit' o liściach niebieskich.
Bardzo oryginalna jest także kostrzewa Gautiera, tworząca piękne, gęste, poduszkowe kępy, które mogą kojarzyć się z miękkim, niedźwiedzim futrem (szczególnie u karłowej odmiany 'Pic Carlit' o cieniutkich, nitkowatych, krótkich, zielonych liściach).

Fargesia - egzotyczna trawa w ogrodzie
Fargesia - ozdobna trawa

Autor: GettyImages

Prawdziwym egzotykiem wśród zimozielonych traw jest natomiast fargesia rdzawa (Fargesia rufa), będąca jednym z nielicznych, mrozoodpornych bambusów, mogących przetrwać w naszym kraju uprawę gruntową. Roślina ma bardzo atrakcyjny, rozłożysty, kępiasty pokrój (dorasta do 2-3,5 m wysokości) oraz charakterystyczne, lancetowate, zielone liście. W przeciwieństwie do wielu innych bambusów nie jest ekspansywna i tworzy ładne, zwarte kępy. Lubi ciepłe, słoneczne stanowiska i wilgotne, ale przepuszczalne gleby.

Trawy w ogrodzie: kosmatki

Do ciekawszych traw zimozielonych można zaliczyć także kosmatki. Rośliny mają dość szerokie, zwykle zielone liście i ciekawe kwiatostany. Poszczególne gatunki różnią się między sobą głównie wymaganiami i wyglądem.

Do najpopularniejszych należy mało wymagająca kosmatka olbrzymia (ciekawa odmiana 'Marginata' o zielonych, biało obrzeżonych i lekko owłosionych brzegach liści, wys. 0,5-1 m), która lubi wilgotne gleby i półcieniste stanowiska, choć na innych również sobie poradzi.
Ciekawa jest też kosmatka śnieżna (Luzula nivea) o zielonych, owłosionych na brzegach liściach i uroczych, białych kwiatostanach oraz kosmatka owłosiona, o brunatnych kwiatach i wełnisto owłosionych liściach.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE