Jednoroczne trawy ozdobne na rabaty ogrodowe – najlepsze gatunki

2018-10-16 15:23 Michał Mazik

Jednoroczne trawy ozdobne są znakomitym uzupełnieniem rabat ogrodowych. Można je również uprawiać w pojemnikach na balkonach bądź tarasach. Ozdobne trawy jednoroczne ładnie prezentują się w kompozycjach z kwitnącymi roślinami sezonowymi. Poznaj najpopularniejsze gatunki jednorocznych traw ozdobnych na rabaty ogrodowe.

Rośliny jednoroczne, w tym trawy jednoroczne, warto uprawiać w ogrodzie, ponieważ są nie mniej atrakcyjne od roślin wieloletnich, a przy tym dają większą elastyczność w tworzeniu niesztampowych aranżacji. Dzięki jednorocznym trawom ozdobnym rabaty ogrodowe, kwietniki i kompozycje balkonowe mogą co roku wyglądać inaczej. To swoisty sposób na zwalczanie „rutyny”. Coroczne siewy i nasadzenia traw ozdobnych są z jednej strony bardziej pracochłonne, ale z drugiej eliminuje się problem osłaniania i zimowania roślin.

>>Przeczytaj też: Trawy ozdobne. Jak zabezpieczyć trawy ozdobne przed zimą?

Zastosowanie jednorocznych traw ozdobnych w ogrodzie

Trawy ozdobne jednoroczne można uprawiać w różnych miejscach w rabatach. Gatunki niskie to znakomite rośliny na obrzeża, wyższe zaleca się umieszczać na drugim planie na rabacie. Można je także traktować jako rośliny przejściowe sadzone między popularnymi gatunkami ozdobnymi z kwiatów. Poniższe jednoroczne gatunki traw są dość wszechstronne w aranżacji, a ponadto wyróżniają się ciekawym wyglądem.

>>Przeczytaj też: Trawy ozdobne - rabata z traw ozdobnych: jakie gatunki traw wybrać

Jednoroczne trawy: dmuszek jajowaty

Dmuszek jajowaty (Lagurus ovatus) – w zależności od warunków może osiągać 30-60 cm wysokości. Wytwarza rozetę wąskich, szarozielonych liści. Kwitnie od maja do sierpnia - charakterystyczne kłosowate wiechy kształtem przypominają nieco miniaturowy zajęczy ogon (stąd potoczna nazwa rośliny), mają barwę bladozieloną, z czasem srebrzystobiałą. Owocem jest suchy ziarniak.
Dmuszek najczęściej sadzi się na rabatach, skarpach i w ogrodach skalnych. Jest o tyle cenny, że bardzo dobrze radzi sobie na glebach lekkich i jałowych. W takich warunkach jest nawet bardziej dekoracyjny niż przy uprawie w żyznej glebie. Roślina czasem jest uprawiana jako dwuletnia.

Jednoroczne trawy: mozga kanaryjska

Mozga kanaryjska (Phalaris canariensis) nazywana jest kanarem lub trawą kanarkową, gdyż jej owoce stanowią wartościowy pokarm dla ptaków ozdobnych (nie tylko kanarków, ale także papug i zeberek). Trawa ma kępiasty pokrój i dorasta do 100 cm wysokości. Liście są typowe dla traw, choć niezbyt ozdobne. Ozdobą rośliny są natomiast jajowate wiechowate kwiatostany złożone z drobnych, dachówkowatych kłosków. Mozga kwitnie od czerwca do września. Potem kwiatostany przekształcają się w jajowate, spłaszczone ziarniaki. Nadają się na suche bukiety. W ogrodzie warto mozgę kanaryjską sadzić na rabatach naturalistycznych.

>>Przeczytaj też: Trawy ozdobne na balkon i taras

Jednoroczne trawy: jęczmień grzywiasty

Jęczmień grzywiasty (Hordeum jubatum) – warto sadzić na rabatach i dzikich łąkach, gdyż nadaje ogrodowi naturalności. Zwykle osiąga 50-70 cm wysokości. Ma typowe, wąskie liście zebrane w gęste kępy. Pełnię swojej krasy pokazuje w czerwcu i lipcu, gdy kwitnie. Tworzy efektowne kłosy z długimi, szczeciniastymi plewami (długości nawet do 8 cm). Znosi okresowe susze. Trzeba kontrolować wzrost jęczmienia, gdyż może łatwo rozmnażać się z samosiewu.

Jednoroczne trawy: drżączka wielka

Drżączka wielka (Briza maxima) – roślina osiąga około 60 cm wysokości. Tworzy luźne kępy szorstkich, zielonkawych liści. Ma „delikatny” wygląd. Poza okresem kwitnienia i owocowania nie zwraca na siebie uwagi, dlatego powinna być sadzona na tle i w pobliżu atrakcyjniejszych gatunków. Kwitnie od maja do czerwca. Wytwarza wtedy okazałe (chociaż luźne) wiechy, złożone z jajowatych lub sercowatych biało-zielonych kłosów. Pojedynczy kłos ma 1,5-2,5 cm długości. Pod wpływem wiatru roślina wydaje charakterystyczne, szeleszczące dźwięki. Drżączkę wykorzystuje się na kwiat cięty oraz suche bukiety. Roślina preferuje żyźniejsze, próchnicze, dobrze przepuszczalne gleby (na tych słabszych również sobie poradzi). Ze względu na duże walory dekoracyjne zaleca się ją uprawiać w dobrze widocznych, wyeksponowanych miejscach.

Jednoroczne trawy: proso jerozolimskie

Łzawica ogrodowa (Coix lacryma-jobi) jest nazywana także prosem jerozolimskim. Pochodzi z południowej Azji. W cieplejszym klimacie jest byliną, u nas uprawia się ją jako roślinę jednoroczną. Trawa osiąga 50-60 cm wysokości. Wytwarza kępy dość szerokich, lancetowatych, ostro zakończonych liści. Kwitnie latem. Do obfitego kwitnienia wymaga upałów i długo utrzymującej się ciepłej pogody. Jej zwisające kwiatostany złożone są z drobnych, ale licznych żółtych kwiatów. Owocem jest suchy ziarniak. Wykorzystuje się je m.in. do wyrobu... korali. Nie lubi suchego podłoża. W czasie suszy łzawicę powinno się podlewać.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE