Jak przechować gwiazdę betlejemską na drugi rok? Co zrobić z gwiazdą betlejemską żeby znowu zakwitła?
Jak przechować gwiazdę betlejemską na drugi rok? Czy to w ogóle możliwe? Gwiazda betlejemska lub inaczej poinsecje to roślina wieloletnia. Można pokusić się o przechowanie gwiazdy betlejemskiej na drugi rok, by ponownie zakwitła, a właściwie wybarwiła liście. Jak to zrobić?
Autor: Stars for Europe, kampania unijna Stars Unite Europe
Coraz częściej można też kupić poinsecje dwukolorowe
Spis treści
- Jak przechować gwiazdę betlejemską na drugi rok?
- Co zrobić z gwiazdą betlejemską, żeby znowu zakwitła za rok?
- Gwiazda betlejemska - tych zasad pielęgnacji przestrzegaj!
Jak przechować gwiazdę betlejemską na drugi rok? Oczywiście, da się to zrobić, ale uprzedzamy, że nie jest to takie łatwe.
Jak przechować gwiazdę betlejemską na drugi rok?
Gwiazda betlejemska po zakończeniu kwitnienia traci kolorowe przylistki i zamienia się w bujną roślinę liściastą. Aby uzyskać ponowny rozkwit poinsecji na drugi rok, w kolejne święta, przechowuj kwiat w ciemnym pomieszczeniu przez 12 do 13 godzin dziennie przez co najmniej osiem tygodni. Nawet najmniejsza ilość światła podczas takiego dziennego zaciemnienia zatrzyma proces ponownego kwitnienia.
Co zrobić z gwiazdą betlejemską, żeby znowu zakwitła za rok?
Gwiazda betlejemska kwitnie i wytwarza barwne przylistki tylko wtedy, gdy przez osiem tygodni ma kontakt ze światłem (nie tylko dziennym, ale i sztucznym) najwyżej przez dziesięć godzin dziennie. Zasady „krótkiego dnia” należy bezwarunkowo przestrzegać, bo nadmiar światła sprawia, że powstają jedynie zielone liście. Jak należy postępować z rośliną, żeby jej liście znowu się wybarwiły?
- Gdy przylistki opadną, pędy przycinamy o połowę (najlepiej robić to w rękawiczkach, bo biały sok, który się wydziela, może uczulać).
- Roślinę ustawiamy w pomieszczeniu, gdzie temperatura wynosi 10-12ºC. podlewamy ja bardzo oszczędnie.
- Kwiat przesadzamy pod koniec maja. Możemy ją wynieść w ciepłe i jasne miejsce – na balkon lub do ogrodu. W tym czasie regularnie ją podlewamy, a co dwa-trzy tygodnie nawozimy (ostatni raz we wrześniu).
- Następnie przenosimy ją do pomieszczenia, w którym będzie mogła przebywać w ciemności 14 godzin na dobę w temperaturze poniżej 17ºC.
- Po kolejnych dwóch- trzech tygodniach powstaną pąki i wybarwią się przylistki. Wtedy przenosimy ją do pokoju.
Gwiazda betlejemska - tych zasad pielęgnacji przestrzegaj!
- Wybierz dla gwiazdy betlejemskiej odpowiednie miejsce w domu! Wymaga dobrego oświetlenia oraz ciepłego miejsca, ale nie za ciepłego. Roślina powinna stać z dala od przeciągów i bezpośredniego nasłonecznienia w temperaturze około 20ºC.
- Podlewaj gwiazdę betlejemską umiarkowanie! Podlewając poinsecję należy, zachować umiar: regularne, małe porcje letniej wody, to wszystko czego roślina potrzebuje.
- Należy uważać, aby nie przelać rośliny, która tego wyjątkowo nie toleruje.
- Zasilaj gwiazdę betlejemską odżywką! Aby przedłużyć blask jej kolorowych przykwiatków, można raz w miesiącu dodać do wody odżywkę do roślin.