Koper ogrodowy - obok czego siać? Uprawa kopru w ogrodzie

2023-05-22 17:06

Koper ogrodowy to chyba najczęściej uprawiana w ogrodach i na działkach roślina przyprawowa. Jak uprawiać koper w ogrodzie? Koper ogrodowy – uprawa i zastosowanie.

Koper ogrodowy
Autor: GettyImages Koper ogrodowy to jedna z najpopularniejszych roślin przyprawowych uprawianych w ogrodach przydomowych

Koper ogrodowy (Anethum graveolens) to roślina jednoroczna z rodziny selerowatych (Apiaceae). Pochodzi z rejonów Morza Śródziemnego.

Spis treści

  1. Jak wygląda koper ogrodowy?
  2. Obok czego siać koper ogrodowy?
  3. Koper ogrodowy uprawa
  4. Zastosowanie kopru ogrodowego

Jak wygląda koper ogrodowy?

Koper ogrodowy dorasta do 90–120 cm wysokości, ma proste, nagie, rozgałęzione, puste w środku łodygi. Liście kopru są pierzaste, delikatne, zielone, o pochwiastych nasadach. Czasem większa ilość nalotu woskowego sprawia, że liście mają niebieskawy odcień.

W lipcu koper ogrodowy wykształca na szczytach łodyg baldachowate kwiatostany, złożone z licznych mniejszych baldaszków, w których znajdują się drobne, żółte gwiazdkowate kwiaty. Koper kwitnie od lipca do września, jest owadopylny. Po zapyleniu i zapłodnieniu zawiązują się soczewkowate owoce 3–5 mm długości, złożone z 2 rozłupek.

Obok czego siać koper ogrodowy?

Koper ogrodowy dobrze jest siać w tym samym rzędzie razem z burakami ćwikłowymi, cebulą, fasolą, grochem, marchwią, pietruszką, ogórkiem. Należy brać pod uwagę szybkość wzrostu roślin i rodzaj systemu korzeniowego. I tak np. wolny rozwój marchwi i pietruszki pozwala wysiać między rzędami koper ogrodowy, gdyż koper będzie gotowy do zbioru zanim np. marchew zacznie się rozrastać.

Koper ogrodowy nie powinien być siany obok roślin z rodziny selerowatych, takich jak lubczyk ogrodowy, kolendra, seler korzeniowy i seler naciowy.

Koper ogrodowy uprawa

Koper ogrodowy jest łatwy w uprawie. Najlepiej rośnie na słonecznych, osłoniętych od wiatru, umiarkowanie wilgotnych stanowiskach. Nie ma większych wymagań glebowych, ale lubi podłoże dobrze spulchnione, żyzne i przepuszczalne.

Koper ogrodowy uprawia się z nasion, które wysiewa się wprost do gruntu od wiosny co około 2 tygodnie aż do jesieni (koper ma krótki okres wegetacyjny, wynoszący 45–50 dni). Po każdym wysiewie ziemię lekko przyklepuje się i obficie podlewa.

Świeże liście kopru można uszczykiwać z rośliny przez cały okres jej wzrostu, ale największy plon uzyskamy do momentu kwitnienia. Koper uprawiany na liście można zbierać już po około 4 tygodniach od wysiewu (przy chłodnej wiośnie okres ten może być nieco dłuższy). Ścięte świeże liście kopru przechowywane w temperaturze pokojowej szybko więdną, żółkną i zasychają. Warto więc liście drobno pokroić i zamrozić albo je ususzyć.

Kiedy siać koperek? Koperek - uprawa koperku w ogrodzie i na balkonie

Zastosowanie kopru ogrodowego

  • Koper ogrodowy - roślina przyprawowa. Koper uprawia się jako roślinę przyprawową na zbiór liści, które stosuje się jako dodatek do wielu różnych potraw (np. zup, dań z ziemniaków, sosów, ryb, sałatek). Gotowanie bądź smażenie liści kopru powoduje zanik jego aromatu, dlatego koper dodajemy na końcu przyrządzania potrawy. Do przygotowania kiszonek (m.in. z ogórków) wykorzystuje się całe rośliny kopru, łącznie z korzeniem i kwiatostanem. Uprawiając koper na taki zbiór pamiętajmy, by przy wcześniejszym uszczykiwaniu liści zawsze pozostawiać górną część pędu, gdzie znajduje się stożek wzrostu – jeśli go usuniemy, roślina nie wypuści pędu kwiatostanowego i zacznie zamierać.

Przetwory z ogórków: jak zrobić najlepsze ogórki małosolne, kwaszone i konserwowe >>>

  • Koper ogrodowy - roślina lecznicza. Koper jest także cenioną rośliną leczniczą – surowcem są owoce kopru (Fructus Anethi), zbierane po całkowitym dojrzeniu (w sierpniu). Owoc kopru działa rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, dróg żółciowych i moczowych. Pobudza też wydzielanie soku żołądkowego i poprawia przyswajalność składników pokarmowych oraz hamuje rozwój szkodliwych drobnoustrojów w jelitach. Dodatkowo pobudza czynność gruczołów mlekowych u matek karmiących, a przenikając do mleka matki, wywołuje słabe działanie wiatropędne u niemowląt.
  • Koper ogrodowy - roślina ozdobna. Koper można również wykorzystywać jako roślinę ozdobną o oryginalnym, dekoracyjnym pokroju. Doskonale nadaje się m.in. do wielogatunkowych zestawień w ogródkach ziołowych, ale może być z powodzeniem wykorzystywany jako tło lub dekoracyjne wypełnienie na rabatach, rosnąc między innymi roślinami jednorocznymi lub bylinami. Najlepiej prezentuje się w naturalistycznych założeniach ogrodowych oraz w ogrodach w stylu wiejskim i swobodnym.
Koper ogrodowy
Autor: GettyImages Koper to jedna z przypraw, której nie może zabraknąć przy przygotowaniu ogórków kwaszonych

Zioła z przydomowego ogrodu? Rozpoznasz?

Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się to zioło?
tymianek pospolity
Zioła w domu i na balkonie
Nasi Partnerzy polecają