KOPER ogrodowy - roślina lecznicza, przyprawowa i ozdobna. Uprawa kopru w ogrodzie

2020-06-25 10:21 Agnieszka Mike-Jeziorska

Koper ogrodowy to chyba najczęściej uprawiana w ogrodach i na działkach roślina przyprawowa. Jak uprawiać koper w ogrodzie? KOPER ogrodowy – uprawa i zastosowanie.

Koper ogrodowy (łac. Anethum graveolens) to roślina jednoroczna z rodziny selerowatych (Apiaceae). Pochodzi z rejonów Morza Śródziemnego. Roślina dorasta do 90–120 cm wysokości, ma proste, nagie, rozgałęzione, puste w środku łodygi. Liście kopru są pierzaste, delikatne, zielone, o pochwiastych nasadach. Czasem większa ilość nalotu woskowego sprawia, że liście mają niebieskawy odcień.
W lipcu koper ogrodowy wykształca na szczytach łodyg baldachowate kwiatostany, złożone z licznych mniejszych baldaszków, w których znajdują się drobne, żółte gwiazdkowate kwiaty. Koper kwitnie od lipca do września, jest owadopylny. Po zapyleniu i zapłodnieniu zawiązują się soczewkowate owoce 3–5 mm długości, złożone z 2 rozłupek.

Symbolika i ludowe nazewnictwo ziół i warzyw uprawianych w ogrodach >>>

Uprawa kopru ogrodowego w ogrodzie

Koper ogrodowy jest łatwy w uprawie. Najlepiej rośnie na słonecznych, osłoniętych od wiatru, umiarkowanie wilgotnych stanowiskach. Nie ma większych wymagań glebowych, ale lubi podłoże dobrze spulchnione, żyzne i przepuszczalne.
Koper ogrodowy uprawia się z nasion, które wysiewa się wprost do gruntu od wiosny co około 2 tygodnie aż do jesieni (koper ma krótki okres wegetacyjny, wynoszący 45–50 dni). Po każdym wysiewie ziemię lekko przyklepuje się i obficie podlewa.

Świeże liście kopru można uszczykiwać z rośliny przez cały okres jej wzrostu, ale największy plon uzyskamy do momentu kwitnienia. Koper uprawiany na liście można zbierać już po około 4 tygodniach od wysiewu (przy chłodnej wiośnie okres ten może być nieco dłuższy).
Ścięte świeże liście kopru przechowywane w temperaturze pokojowej szybko więdną, żółkną i zasychają. Warto więc liście drobno pokroić i zamrozić albo je ususzyć.

Jak suszyć i mrozić zioła. Konserwowanie ziół >>>

Koper ogrodowy
Autor: GettyImages Młode rośliny kopru ogrodowego

Zastosowanie kopru ogrodowego

  • Koper ogrodowy - roślina przyprawowa. Koper uprawia się jako roślinę przyprawową na zbiór liści, które stosuje się jako dodatek do wielu różnych potraw (np. zup, dań z ziemniaków, sosów, ryb, sałatek). Gotowanie bądź smażenie liści kopru powoduje zanik jego aromatu, dlatego koper dodajemy na końcu przyrządzania potrawy.
    Do przygotowania kiszonek (m.in. z ogórków) wykorzystuje się całe rośliny kopru, łącznie z korzeniem i kwiatostanem. Uprawiając koper na taki zbiór pamiętajmy, by przy wcześniejszym uszczykiwaniu liści zawsze pozostawiać górną część pędu, gdzie znajduje się stożek wzrostu – jeśli go usuniemy, roślina nie wypuści pędu kwiatostanowego i zacznie zamierać.

Przetwory z ogórków: jak zrobić najlepsze ogórki małosolne, kwaszone i konserwowe >>>

  • Koper ogrodowy - roślina lecznicza. Koper jest także cenioną rośliną leczniczą – surowcem są owoce kopru (Fructus Anethi), zbierane po całkowitym dojrzeniu (w sierpniu). Owoc kopru działa rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, dróg żółciowych i moczowych. Pobudza też wydzielanie soku żołądkowego i poprawia przyswajalność składników pokarmowych oraz hamuje rozwój szkodliwych drobnoustrojów w jelitach. Dodatkowo pobudza czynność gruczołów mlekowych u matek karmiących, a przenikając do mleka matki, wywołuje słabe działanie wiatropędne u niemowląt.
  • Koper ogrodowy - roślina ozdobna. Koper można również wykorzystywać jako roślinę ozdobną o oryginalnym, dekoracyjnym pokroju. Doskonale nadaje się m.in. do wielogatunkowych zestawień w ogródkach ziołowych, ale może być z powodzeniem wykorzystywany jako tło lub dekoracyjne wypełnienie na rabatach, rosnąc między innymi roślinami jednorocznymi lub bylinami. Najlepiej prezentuje się w naturalistycznych założeniach ogrodowych oraz w ogrodach w stylu wiejskim i swobodnym.
Koper ogrodowy
Autor: GettyImages Koper ogrodowy to jedna z przypraw, której nie może zabraknąć przy przygotowaniu ogórków kwaszonych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE