KOPER ogrodowy - roślina lecznicza, przyprawowa i ozdobna. Uprawa kopru w ogrodzie

2020-06-25 10:21

Koper ogrodowy to chyba najczęściej uprawiana w ogrodach i na działkach roślina przyprawowa. Jak uprawiać koper w ogrodzie? KOPER ogrodowy – uprawa i zastosowanie.

Koper ogrodowy (łac. Anethum graveolens) to roślina jednoroczna z rodziny selerowatych (Apiaceae). Pochodzi z rejonów Morza Śródziemnego. Roślina dorasta do 90–120 cm wysokości, ma proste, nagie, rozgałęzione, puste w środku łodygi. Liście kopru są pierzaste, delikatne, zielone, o pochwiastych nasadach. Czasem większa ilość nalotu woskowego sprawia, że liście mają niebieskawy odcień.
W lipcu koper ogrodowy wykształca na szczytach łodyg baldachowate kwiatostany, złożone z licznych mniejszych baldaszków, w których znajdują się drobne, żółte gwiazdkowate kwiaty. Koper kwitnie od lipca do września, jest owadopylny. Po zapyleniu i zapłodnieniu zawiązują się soczewkowate owoce 3–5 mm długości, złożone z 2 rozłupek.

Symbolika i ludowe nazewnictwo ziół i warzyw uprawianych w ogrodach >>>

Uprawa kopru ogrodowego w ogrodzie

Koper ogrodowy jest łatwy w uprawie. Najlepiej rośnie na słonecznych, osłoniętych od wiatru, umiarkowanie wilgotnych stanowiskach. Nie ma większych wymagań glebowych, ale lubi podłoże dobrze spulchnione, żyzne i przepuszczalne.
Koper ogrodowy uprawia się z nasion, które wysiewa się wprost do gruntu od wiosny co około 2 tygodnie aż do jesieni (koper ma krótki okres wegetacyjny, wynoszący 45–50 dni). Po każdym wysiewie ziemię lekko przyklepuje się i obficie podlewa.

Świeże liście kopru można uszczykiwać z rośliny przez cały okres jej wzrostu, ale największy plon uzyskamy do momentu kwitnienia. Koper uprawiany na liście można zbierać już po około 4 tygodniach od wysiewu (przy chłodnej wiośnie okres ten może być nieco dłuższy).
Ścięte świeże liście kopru przechowywane w temperaturze pokojowej szybko więdną, żółkną i zasychają. Warto więc liście drobno pokroić i zamrozić albo je ususzyć.

Jak suszyć i mrozić zioła. Konserwowanie ziół >>>

Koper ogrodowy
Autor: GettyImages Młode rośliny kopru ogrodowego

Zastosowanie kopru ogrodowego

  • Koper ogrodowy - roślina przyprawowa. Koper uprawia się jako roślinę przyprawową na zbiór liści, które stosuje się jako dodatek do wielu różnych potraw (np. zup, dań z ziemniaków, sosów, ryb, sałatek). Gotowanie bądź smażenie liści kopru powoduje zanik jego aromatu, dlatego koper dodajemy na końcu przyrządzania potrawy.
    Do przygotowania kiszonek (m.in. z ogórków) wykorzystuje się całe rośliny kopru, łącznie z korzeniem i kwiatostanem. Uprawiając koper na taki zbiór pamiętajmy, by przy wcześniejszym uszczykiwaniu liści zawsze pozostawiać górną część pędu, gdzie znajduje się stożek wzrostu – jeśli go usuniemy, roślina nie wypuści pędu kwiatostanowego i zacznie zamierać.

Przetwory z ogórków: jak zrobić najlepsze ogórki małosolne, kwaszone i konserwowe >>>

  • Koper ogrodowy - roślina lecznicza. Koper jest także cenioną rośliną leczniczą – surowcem są owoce kopru (Fructus Anethi), zbierane po całkowitym dojrzeniu (w sierpniu). Owoc kopru działa rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, dróg żółciowych i moczowych. Pobudza też wydzielanie soku żołądkowego i poprawia przyswajalność składników pokarmowych oraz hamuje rozwój szkodliwych drobnoustrojów w jelitach. Dodatkowo pobudza czynność gruczołów mlekowych u matek karmiących, a przenikając do mleka matki, wywołuje słabe działanie wiatropędne u niemowląt.
  • Koper ogrodowy - roślina ozdobna. Koper można również wykorzystywać jako roślinę ozdobną o oryginalnym, dekoracyjnym pokroju. Doskonale nadaje się m.in. do wielogatunkowych zestawień w ogródkach ziołowych, ale może być z powodzeniem wykorzystywany jako tło lub dekoracyjne wypełnienie na rabatach, rosnąc między innymi roślinami jednorocznymi lub bylinami. Najlepiej prezentuje się w naturalistycznych założeniach ogrodowych oraz w ogrodach w stylu wiejskim i swobodnym.
Koper ogrodowy
Autor: GettyImages Koper ogrodowy to jedna z przypraw, której nie może zabraknąć przy przygotowaniu ogórków kwaszonych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE