Cząber - uprawa cząbru w ogrodzie przydomowym

2022-03-03 13:16
czaber-ogrodowy
Autor: www.thinkstockphotos.com Cząber ogrodowy to popularna roślina lecznicza i przyprawowa, który z powodzeniem można uprawiać w przydomowym ogrodzie ziołowym

Cząber to popularna roślina lecznicza i przyprawowa. Warto posadzić cząber w przydomowym ogrodzie ziołowym. Zioła w ogrodzie: cząber. Jak uprawiać cząber w ogrodzie.

Cząber, znany także jako cząberek, pieprzyk, fasolowe ziele, dzięcielina, to roślina jednoroczna, która w stanie dzikim rośnie w południowo-wschodniej Europie i w Turcji. Jako roślina przyprawowa i lecznicza jest uprawiany w wielu krajach świata. Surowcem zielarskim jest ziele cząbru (Herba Satureja), które zawiera olejek eteryczny, garbniki, żywice, flawonoidy, witaminę C, śluzy, sole mineralne. Cząber wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybowe, przeciwzapalne, przeciwbiegunkowe, przeciwbólowe i antyoksydacyjne. Powstrzymuje nadmierną fermentację w jelitach oraz wzdęcia, poprawia trawienie, działa słabo moczopędnie i przeciwrobaczo.

Cząber charakteryzuje się ostrawym smakiem. Jest znakomitą przyprawą do potraw ciężkostrawnych, na przykład dań z roślin strączkowych (grochu, fasoli, bobu), do dań z ziemniaków, jaj. Często jest dodawany do zup oraz do marynat.

Cząber ogrodowy – właściwości i zastosowanie cząbru ogrodowego >>>

Cząber - uprawa

Cząber dorasta do 25–40 cm wysokości. Ma silnie rozgałęziony pęd główny i gęsto ulistnione pędy boczne. Liście są lancetowate, w kątach liści wyrastają liczne krótkopędy. Cząber ogrodowy kwitnie w lipcu–sierpniu. Jego kwiaty są liliowe, różowe bądź białe.Do uprawy cząbru należy wybrać miejsce słoneczne (konieczne do prawidłowego wzrostu) i osłonięte od wiatru. Cząber nie jest wymagający w stosunku do gleby – dobrze rośnie w każdym podłożu. Roślina nie wymaga nawożenia.

Cząber wysiewa się bezpośrednio do gruntu w kwietniu. Nasiona przykrywa się bardzo cienką warstwą ziemi, ponieważ do kiełkowania potrzebują światła. Cząber bardzo dobrze znosi suszę, dlatego podlewać go należy umiarkowanie. Konieczne jest usuwanie chwastów z grządki, na której rośnie cząber. Cząber można także uprawiać w doniczce na parapecie słonecznego okna.

Cząber - zbiór ziela cząbru

Cząber zbiera się w czasie kwitnienia (wtedy zawiera najwięcej olejku eterycznego), ścinając całą część nadziemną rośliny lub same wierzchołki pędów. Ścięte pędy suszy się zawieszone w pęczkach powiązanych sznurkiem bądź rozłożone cienką warstwą w przewiewnym miejscu. Wysuszony cząber najlepiej przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach, najlepiej szklanych.

Zioła w domu i na balkonie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE