Pomarańczowe kwiaty w ogrodzie – jakie rośliny kwitną w ogrodzie na pomarańczowo? Zobacz zdjęcia!

2024-05-15 11:37

Pomarańczowe kwiaty w ogrodzie są widoczne nawet z dużej odległości. Rozświetlają rabaty i dodają im energii. Poznaj popularne rośliny kwitnące na pomarańczowo.

Jaskrawe kolory pobudzają zmysły, ożywiają przestrzeń i wnoszą wiele dynamiki do kompozycji ogrodowej. Najcieplejsze odcienie to najczęściej te żółtopomarańczowe, kojarzące się z promieniami słońca. Choć to głównie październik przywodzi na myśl złote refleksy, pomarańczowe barwy nie muszą kojarzyć się wyłącznie z jesienią. By się o tym przekonać, przyjrzyjmy się bliżej roślinom ogrodowym kwitnącym na pomarańczowo.

Pomarańczowe kwiat nagietka lekarskiego

Nagietek jest rośliną jednoroczną. Dorasta do około 50 cm wysokości. Kwitnie przez całe lato: od czerwca do września. Jest bardzo łatwy w uprawie, nie ma specjalnych wymagań. Mimo iż znany jest głównie ze swoich właściwości leczniczych, jest również bardzo ozdobny - głównie dzięki pomarańczowym kwiatostanom. Idealnie wpisuje się w charakter ogrodów naturalistycznych.

Pomarańczowe aksamitki

Aksamitki to rośliny jednoroczne. Wśród gatunków aksamitek są takie, które dorastają do około 20 cm wysokości, a także takie, które osiągają nawet do 80 cm. Aksamitki kwitną od czerwca do października. Nie mają szczególnych wymagań glebowych. Najczęściej kojarzą się z ogrodami o charakterze rustykalnym. Są także często sadzone w pojemnikach. Dobrze sprawdzają się jako rośliny obwódkowe na naturalistycznych rabatach.

Egzotyczna pomarańczowa trytoma groniasta

Trytoma to bylina dorastająca do około 100 cm wysokości. Kwitnie od lipca do września. Jest ceniona przede wszystkim ze względu na okazałe, niezwykle dekoracyjne żółto-pomarańczowym kwiatostanom. Sadzona jest najczęściej w grupach, w kompozycjach z innymi wysokimi bylinami. Wykorzystywana jest też jako kwiat cięty we florystyce.

Kuklik szkarłatny
Autor: GettyImages Kuklik szkarłatny

Kuklik szkarłatny

Kuklik jest byliną dorastającą do 50 cm wysokości. Kwitnie od maja do czerwca. Jest chętnie sadzony  na skalniakach, choć dobrze sprawdzi się również w kompozycjach naturalistycznych i eklektycznych. Wykorzystywany jest także jako roślina obwódkowa.

Szachownica cesarska
Autor: GettyImages Szachownica cesarska

Szachownica cesarska o pomarańczowych kwiatach

Szachownica cesarska to wysoka roślina cebulowa dorastająca do około 100 cm wysokości. Kwitnie w kwietniu. Stosowana jest najczęściej jako kompozycyjna dominanta, tzw. „wykrzyknik”. Idealnie wpisuje się w charakter zarówno ogrodów naturalistycznych, jak i bardziej formalnych. Wykorzystywana na kwiat cięty.

Liliowiec rdzawy
Autor: GettyImages Liliowiec rdzawy

Liliowiec rdzawy - liliowiec o pomarańczowych kwiatach

Liliowiec rdzawy to roślina wieloletnia. Dorasta do około 150 cm wysokości. Kwitnie od czerwca do lipca. Jest bardzo łatwy w uprawie, nie ma szczególnych wymagań. Bardzo często spotykany jest w kompozycjach przy zbiornikach wodnych.

Liliowce: uprawa i zastosowanie liliowców w ogrodzie >>>Jest również wiele innych gatunków wśród roślin jednorocznych, dwuletnich oraz bylin, które kwitną na pomarańczowo, jak np.: rudbekia, cynia wytworna, nemezja, szałwia błyszcząca, portulaka, nasturcja, bratki, dzielżan ogrodowy, języczka pomarańczowa, mieczyki, tulipany, lilie, narcyzy. Do krzewów kwitnących na pomarańczowo z pewnością możemy zaliczyć m.in.: bardzo popularne, ale również wymagające, wrażliwe na przemarzanie różaneczniki oraz azalie, a także stosunkowo łatwe w uprawie pigwowce.

Azalia wielkokwiatowa
Autor: Piotr Gorączko

Zobacz wideo: Co oznaczają kolory kwiatów

Kwiaty na Walentynki: co znaczą kolory kwiatów