Wysokie rośliny cebulowe: korona cesarska, lilie, acidantera, czosnek ozdobny

2019-05-07 8:14

Wysokie rośliny cebulowe, takie jak korona cesarska, lilie, niektóre gatunki czosnków ozdobnych czy acidantera, stanowią ciekawe uzupełnienie rabat kwiatowych. Ich znaczne rozmiary pozwalają na efektowne ich wyeksponowanie. Poznaj wysokie rośliny cebulowe.

Ozdobne rośliny cebulowe, kojarzą się nam zwykle z niedużymi tulipanami lub drobnymi szafirkami, istnieje jednak szereg gatunków, które mogą osiągać znacznie większe rozmiary. Należą do nich między innymi:

Wysokie rośliny cebulowe: szachownica cesarska

Piękna i okazała szachownica (korona) cesarska tworzy pęd kwiatostanowy, który może dorastać do 1-1,2 wys. Kwiaty szachownicy wraz z kępką liści, tworzą na szczycie pędu rodzaj „korony” i królują na wiosennych rabatach od kwietnia do maja. Szachownica nie jest gatunkiem trudnym w uprawie, ale wymaga słonecznego i zacisznego stanowiska oraz żyznej, próchniczej, lekko wilgotnej i przepuszczalnej gleby.

Przeczytaj też: Szachownice na rabaty i skalniaki. Gatunki szachownic do ogrodu

Wysokie rośliny cebulowe: lilia

Kolejną okazałą rośliną cebulową jest doskonale nam znana i niezwykle popularna lilia. Wprawdzie większość jej gatunków nie przekracza 1,5-2 m wysokości (lilie trąbkowe, lilie królewskie, lilie tygrysie), ale są wśród nich także prawdziwe giganty, które mogą osiągać naprawdę imponujące rozmiary, dorastając nawet do 2,5-3 m (mieszańce z grupy orienpetów lub OT - nazywane liliami drzewiastymi). Lilie należą do bardzo zróżnicowanej grupy roślin, dlatego warunki ich uprawy zależą od wymagań danego gatunku oraz odmiany.

Przeczytaj też: Lilie uprawa i odmiany. Lilie kwiaty dla wszystkich

Wysokie rośliny cebulowe: czosnek ozdobny

Kolejną okazałą rośliną cebulową, jaką możemy uprawiać w ogrodzie jest czosnek. Niektóre z jego gatunków ozdobnych (czosnek olbrzymi, czosnek aflatuneński), mogą osiągać 1-1,5 m wysokości, tworząc na szycie sztywnej łodygi okazałe, okrągłe kwiatostany. Te rośliny nie mają szczególnych wymagań, ale preferują stanowiska słoneczne i ciepłe oraz żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne podłoża. W zależności od gatunku zakwitają wiosną (kwiecień-maj) lub wczesnym latem (czerwiec-lipiec).

Przeczytaj też: Gatunki i odmiany czosnków ozdobnych

Inne wysokie rośliny cebulowe

Do mniej popularnych, ale bardzo interesujących roślin cebulowych o dużych rozmiarach należą także:

  • acidantera dwubarwna (dorasta do około 1 m wysokości i kwitnie od sierpnia do września),
  • kamasja Kuksika(0,8-1 m wysokości, kwitnie w maju i czerwcu),
  • kamasja Leichtlina (0,8-1,2 m wysokości, kwitnie w maju i czerwcu),
  • galtonia biaława (1-1,2 m wysokości, kwitnie w sierpniu i we wrześniu).

Zdecydowana większość roślin cebulowych, po zakończeniu kwitnienia zasusza część nadziemną i przechodzi w stan spoczynku. Jeśli więc nie chcemy, aby nie zostały po nich na rabacie puste miejsca, posadźmy cebulki w towarzystwie innych roślin jak np. funkii czy żurawek, które wypełnią wolną przestrzeń. Uprawiając ozdobne gatunki cebulowe, musimy też pamiętać, że cebule niektórych roślin mogą pozostać na zimę w gruncie (czosnki ozdobne, szachownica cesarska, większość gatunków lilii, kamasja), inne natomiast należy wykopać i przechować w chłodnym i suchym pomieszczeniu (acidantera, galtonia).

Przeczytaj też: Co zrobić z roślinami cebulowymi po przekwitnięciu

Jak dobrze znasz rośliny cebulowe kwitnące wiosną? Zgarniesz komplet punktów?

Pytanie 1 z 16
Należy do grona najwcześniej kwitnących roślin cebulowych. Jej nazwa to:
Śnieżyca wiosenna (Leucojum vernum)
#MuratorOgroduje: Czosnki i jeżówki w ogrodzie