Kamasja Leichtlina, kamasja Kusika, kamasja jadalna - posadź cebulki jesienią, a ślicznie zakwitną wiosną

2023-10-04 15:48

Kamasja to roślina dość rzadko obecna w ogrodach, choć jest bardzo dekoracyjna. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainteresować się tą oryginalną rośliną i pokusić się o jej uprawę. Dowiedz się więcej o wymaganiach i pielęgnacji kamasji.

Kamasje (łac. Camassia) należą do rodziny szparagowatych (Asparagaceae) i liczą sobie zaledwie kilka gatunków, z których trzy bywają uprawiane w ogrodach. Rośliny pochodzą z Ameryki Północnej i Południowej, gdzie dawniej były traktowane jako rośliny jadalne (ich bulwy były ważnym składnikiem diety niektórych plemion indiańskich).

Spis treści

  1. Jak wygląda kamasja?
  2. Gatunki kamasji do uprawy w ogrodzie
  3. Kamasja Leichtlina
  4. Kamasja Kusika
  5. Kamasja jadalna
  6. Kamasja w galerii zdjęć
  7. Jak uprawiać kamasje?
  8. Kiedy sadzić cebulki kamasji?
  9. Czy kamasje trzeba chronić przed mrozem?
  10. Gdzie sadzić w ogrodzie kamasje?

Jak wygląda kamasja?

W zależności od odmiany i gatunku, kamasje osiągają od 40-60 cm do 100-130 cm wysokości. Z podziemnej, dużej cebuli wiosną rozwijają wzniesione, wąskie, mieczowate, płaskie, rynienkowate, odziomkowe, zielone liście, zebrane w gęste, rozłożyste kępy (liście wyższych gatunków przewieszają się na boki).

Spomiędzy liści wiosną (w maju-czerwcu), wyrastają sztywne, nagie, wzniesione pędy kwiatostanowe, zwieńczone okazałym, groniastym kwiatostanem, złożonym z licznych, niedużych, gwiazdkowych, miododajnych kwiatów, ozdobionych żółtymi pylnikami, osadzonymi na długich nitkach pręcikowych. Kwiaty kamasji w zależności od odmiany mogą mieć barwę białą, bladoniebieską lub ciemnoniebieską. Niestety, kwitnienie kamasji trwa zazwyczaj dość krótko (3-4 tygodnie), po czym rośliny stopniowo zasuszają liście i przechodzą w stan letniego spoczynku.

Przeczytaj też:

Gatunki kamasji do uprawy w ogrodzie

Do grona gatunków uprawianych w ogrodach jako rośliny ozdobne należą:

  • kamasja Leichtlina (Camassia leichtlinii),
  • kamasja Kusika (Camassia cusickii),
  • kamasja jadalna (Camasia esculenta, syn. Camasia quamash).

Kamasja Leichtlina

Najokazalsza i jednocześnie najpopularniejsza jest kamasja Leichtlina. Roślina dorasta do 120 cm wysokości i tworzy kępy wąskich liści oraz okazałe, strzeliste, osadzone na długich pędach, groniaste kwiatostany, złożone z licznych, dość dużych (ok. 7,5 cm), gwiazdkowych kwiatów o barwie białej, liliowej lub niebieskiej. Kwitnie pod koniec wiosny - najczęściej od czerwca. Kwiaty w kwiatostanie rozwijają się stopniowo, poczynając od najniżej położonych.

Do ciekawych odmian należą 'Semiplena' o kremowobiałych, pełnych kwiatach oraz kwitnąca na biało 'Alba'.

Kamasja Kusika

Nieco niższym gatunkiem jest kamasja Kusika, która dorasta do 80-100 cm i ma mniejsze kwiaty (ok. 5 cm) o barwie jasnoniebieskiej lub liliowej. Wytwarza długie (do 50 cm), wąskie liście. Kwiaty są zebrane w długie, groniaste kwiatostany - jeden kwiatostan składa się z kilkudziesięciu kwiatów. Kamasja Kusika kwitnie od maja do czerwca.

Kamasja jadalna

Najniższym gatunkiem, osiągającym do 40 cm wysokości, jest kamasja jadalna, nazywana też indiańską (quamash), która ma mniejsze kwiaty i cebule niż dwa pozostałe gatunki. Kwiaty o średnicy ok. 4 cm, w odcieniach koloru niebieskiego i fioletowego, są zebrane w gęste, groniaste kwiatostany. Kamasja jadalna kwitnie pod koniec wiosny – od maja do czerwca. Jej cebule były spożywane przez plemiona północnoamerykańskie (sporządzano je podobnie jak słodkie ziemniaki). 

Najpopularniejszymi jej odmianami są 'Blue Melody' o niebieskofioletowych kwiatach oraz 'Orion' o kwiatach jasnoniebieskich.

Kwiaty kamasji nie nadają się do cięcia, gdyż w wazonie bardzo krótko zachowują świeżość.

Kamasja w galerii zdjęć

Jak uprawiać kamasje?

Kamasje w naturze rosną na słonecznych stanowiskach, wilgotnych wiosną i suchych latem, dlatego podobne warunki należy zapewnić im w uprawie, przeznaczając dla nich miejsce ciepłe, słoneczne lub lekko półcieniste oraz przepuszczalne, próchnicze, wiosną stale lekko wilgotne, a latem i zimą łatwo wysychające gleby.

Kamasje szczególnie źle znoszą mokre podłoże w okresie spoczynku, jeśli wiec gleba, w której rosną jest zbyt wilgotna, po przekwitnieniu i zasuszeniu liści (zwykle z początkiem lipca) rośliny dobrze jest wykopać i przechować przez lato w suchym, przewiewnym, ciemnym miejscu. Rośliny warto wykopywać również dlatego, że tworzą dużo cebul i mocno się rozrastają, wiec dobrze jest je systematycznie odmładzać i rozluźniać kępy, aby obficiej kwitły. Poza tym można je też przy tej okazji rozmnożyć, uzyskując do uprawy więcej roślin.

Kiedy sadzić cebulki kamasji?

Kamasje sadzi się do gruntu jesienią (we wrześniu-październiku, na głębokość równą trzykrotnej wysokości cebuli). Przed sadzeniem warto zapewnić im ochronę przed nornicami i innymi gryzoniami (np. specjalne koszyczki), które mogą skusić się na duże, mięsiste, pożywne cebule kamasji.

Czy kamasje trzeba chronić przed mrozem?

Kamasje mimo swojego egzotycznego pochodzenia, są roślinami dość odpornymi na niskie temperatury (choć różne źródła podają różne informacje o ich mrozoodporności, z praktyki osób uprawiających roślinę wynika, że całkiem dobrze znoszą zimę w naszym klimacie). Wprawdzie silne mrozy i bezśnieżne zimy mogą być dla nich zagrożeniem, ale łagodne zimy znoszą bardzo dobrze. Na wszelki wypadek (szczególnie w chłodniejszych rejonach kraju) można ochronić je późną jesienią warstwą ściółki (np. liści) i stroiszu, dzięki czemu będą mieć jeszcze większą szansę na przetrwanie zimy.

Gdzie sadzić w ogrodzie kamasje?

Kamasje kwitną krótko, ale ich piękne kwiaty mogą być niebanalną ozdobą wiosennej rabaty. Nadają się też do sadzenia w pobliżu oczka wodnego. Rośliny ładnie wyglądają w grupach i dobrze komponują się z irysami (kośćcami) bródkowymi i syberyjskimi, tulipanami, czosnkami ozdobnymi, omiegami, bergenią sercolistną, bodziszkiem korzeniastym, liliowcem Dumortiera i ozdobnymi trawami. Byliny (np. bodziszek, liliowce) i trawy są dla nich szczególnie dobrym towarzystwem, gdyż w sezonie letnim potrafią ładnie zasłonić miejsce pozostawione po przekwitłej kamasjii.

Poznaj też inne mniej znane rośliny cebulowe:

Kamasja
Autor: GettyImages Mimo iż kwiatostany kamasji są niezwykle dekoracyjne, to nie nadają się na kwiat cięty - lepiej podziwiać je na rabacie
Kwiaty i rośliny cebulowe w ogrodzie. Co sadzić jesienią?

QUIZ. Wiosenne kwiaty w doniczkach - czy na pewno je rozpoznasz?

Pytanie 1 z 10
Jak nazwają się te wdzięczne kwiaty doniczkowe, które wnoszą do naszych mieszkań powiew wiosny
Prymulki
Nasi Partnerzy polecają