Kamasja - gatunki i odmiany, wymagania, uprawa, rozmnażanie kamasji

2021-09-23 7:23
Kamasja
Autor: GettyImages Kamasja jadalna osiąga 40-60 cm wysokości

Kamasja to roślina dość rzadko obecna w ogrodach, choć jest bardzo dekoracyjna. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainteresować się tą oryginalną rośliną i pokusić się o jej uprawę. Dowiedz się więcej o wymaganiach i pielęgnacji kamasji.

Kamasje (łac. Camassia) należą do rodziny szparagowatych (Asparagaceae) i liczą sobie zaledwie kilka gatunków, z których trzy bywają uprawiane w ogrodach. Rośliny pochodzą z Ameryki Północnej i Południowej, gdzie dawniej były traktowane jako rośliny jadalne (ich bulwy były ważnym składnikiem diety niektórych plemion indiańskich).

Jak wyglądają kamasje?

W zależności od odmiany i gatunku, kamasje osiągają od 40-60 cm do 100-130 cm wysokości. Z podziemnej, dużej cebuli wiosną rozwijają wzniesione, wąskie, mieczowate, płaskie, rynienkowate, odziomkowe, zielone liście, zebrane w gęste, rozłożyste kępy (liście wyższych gatunków przewieszają się na boki). Spomiędzy liści wiosną (w maju-czerwcu), wyrastają sztywne, nagie, wzniesione pędy kwiatostanowe, zwieńczone okazałym, groniastym kwiatostanem, złożonym z licznych, niedużych, gwiazdkowych, miododajnych kwiatów, ozdobionych żółtymi pylnikami, osadzonymi na długich nitkach pręcikowych. Kwiaty kamasji w zależności od odmiany mogą mieć barwę białą, bladoniebieską lub ciemnoniebieską. Niestety, kwitnienie kamasji trwa zazwyczaj dość krótko (3-4 tygodnie), po czym rośliny stopniowo zasuszają liście i przechodzą w stan letniego spoczynku.

Przeczytaj też: Jak sadzić i pielęgnować rośliny cebulowe kwitnące wiosną >>>

Gatunki kamasji do uprawy w ogrodzie

Do grona gatunków uprawianych w ogrodach jako rośliny ozdobne należą:

  • kamasja Leichtlina (Camassia leichtlinii),
  • kamasja Kusika (Camassia cusickii),
  • kamasja jadalna (Camasia esculenta, syn. Camasia quamash).

Najokazalsza i jednocześnie najpopularniejsza z nich jest kamasja Leichtlina. Roślina dorasta do 1-1,3 m wysokości i tworzy okazałe, strzeliste kwiatostany złożone z licznych, dość dużych, gwiazdkowych kwiatów. Do ciekawych odmian należą 'Semiplena' o kremowobiałych, pełnych kwiatach oraz kwitnąca na biało 'Alba'.

Nieco niższym gatunkiem jest kamasja Kusika, która dorasta do 80-100 cm i tworzy mniejsze kwiaty.

Najniższym gatunkiem, osiągającym 40-60 cm jest kamasja jadalna, nazywana też indiańską (quamash), która ma mniejsze kwiaty i cebule niż dwa pozostałe gatunki. Najpopularniejszymi jej odmianami są 'Blue Melody' o niebieskofioletowych kwiatach oraz 'Orion' o kwiatach jasnoniebieskich.

Kwiaty kamasji nie nadają się do cięcia, gdyż w wazonie bardzo krótko zachowują świeżość.

Uprawa kamasji: wymagania, sadzenie, pielęgnacja

  • Stanowisko i podłoże dla kamasji

Kamasje w naturze rosną na słonecznych stanowiskach, wilgotnych wiosną i suchych latem, dlatego podobne warunki należy zapewnić im w uprawie, przeznaczając dla nich miejsce ciepłe, słoneczne lub lekko półcieniste oraz przepuszczalne, próchnicze, wiosną stale lekko wilgotne, a latem i zimą łatwo wysychające gleby. Rośliny szczególnie źle znoszą mokre podłoże w okresie spoczynku, jeśli wiec gleba, w której rosną jest zbyt wilgotna, po przekwitnieniu i zasuszeniu liści (zwykle z początkiem lipca) rośliny dobrze jest wykopać i przechować przez lato w suchym, przewiewnym, ciemnym miejscu. Rośliny warto wykopywać również dlatego, że tworzą dużo cebul i mocno się rozrastają, wiec dobrze jest je systematycznie odmładzać i rozluźniać kępy, aby obficiej kwitły. Poza tym można je też przy tej okazji rozmnożyć, uzyskując do uprawy więcej roślin.

Wykopywanie cebul i bulw kwiatowych roślin kwitnących wiosną >>>

  • Sadzenie kamasji

Kamasje sadzi się do gruntu jesienią (we wrześniu-październiku, na głębokość równą trzykrotnej wysokości cebuli). Przed sadzeniem warto zapewnić im ochronę przed nornicami i innymi gryzoniami (np. specjalne koszyczki), które mogą skusić się na duże, mięsiste, pożywne cebule kamasji.

  • Ochrona kamasji przed mrozem

Kamasje mimo swojego egzotycznego pochodzenia, są roślinami dość odpornymi na niskie temperatury (choć różne źródła podają różne informacje o ich mrozoodporności, z praktyki osób uprawiających roślinę wynika, że całkiem dobrze znoszą zimę w naszym klimacie). Wprawdzie silne mrozy i bezśnieżne zimy mogą być dla nich zagrożeniem, ale łagodne zimy znoszą bardzo dobrze. Na wszelki wypadek (szczególnie w chłodniejszych rejonach kraju) można ochronić je późną jesienią warstwą ściółki (np. liści) i stroiszu, dzięki czemu będą mieć jeszcze większą szansę na przetrwanie zimy.

Zastosowanie kamasji w ogrodzie

Kamasje kwitną krótko, ale ich piękne kwiaty mogą być niebanalną ozdobą wiosennej rabaty. Nadają się też do sadzenia w pobliżu oczka wodnego. Rośliny ładnie wyglądają w grupach i dobrze komponują się z irysami (kośćcami) bródkowymi i syberyjskimi, tulipanami, czosnkami ozdobnymi, omiegami, bergenią sercolistną, bodziszkiem korzeniastym, liliowcem Dumortiera i ozdobnymi trawami. Byliny (np. bodziszek, liliowce) i trawy są dla nich szczególnie dobrym towarzystwem, gdyż w sezonie letnim potrafią ładnie zasłonić miejsce pozostawione po przekwitłej kamasjii.

 Jak zagospodarować miejsce po roślinach cebulowych kwitnących wiosną. Co posadzić? >>>

Kamasja
Autor: GettyImages Mimo iż kwiatostany kamasji są niezwykle dekoracyjne, to nie nadają się na kwiat cięty - lepiej podziwiać je na rabacie
Kwiaty i rośliny cebulowe w ogrodzie. Co sadzić jesienią?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE