Hortensja dębolistna - odmiany, cięcie. Jak pielęgnować hortensję dębolistną? Czy hortensja dębolistna kwitnie? Zdjęcia
Hortensja dębolistna to interesujący gatunek ze względu na wyjątkowe liście. Poznaj bliżej hortensję dębolistną i jej ciekawe odmiany. Dowiedz się więcej o uprawie i pielęgnacji hortensji dębolistnej.
Autor: GettyImages
Hortensja dębolistna
Spis treści
- Jak wygląda hortensja dębolistna?
- Kwiaty hortensji dębolistnej
- Odmiany hortensji dębolistnej
- Hortensja dębolistna w galerii zdjęć
- Jak uprawiać hortensję dębolistną?
- Z czym sadzić hortensję dębolistną w ogrodzie?
- Zobacz w galerii różne gatunki hortensji sadzonych w ogrodach
Hortensje należą do ścisłego grona najbardziej lubianych i cenionych krzewów ozdobnych. W ogrodach prym wiodą głównie dwie z nich, hortensja ogrodowa i bukietowa, ale na uwagę zasługują też inni przedstawiciele tego rodzaju. Należy do nich miedzy innymi pochodząca z Ameryki Północnej hortensja dębolistna (Hydrangea quercifolia), o bardzo oryginalnych liściach, pięknych kwiatach i atrakcyjnym wyglądzie.
Jak wygląda hortensja dębolistna?
Krzew hortensji dębolistnej może dorastać do 1,5-2 m wysokości i osiągać podobną, a nawet większą szerokość, gdyż potrafi tworzyć odrosty korzeniowe. Mimo to rośnie bardzo walono, wiec do osiągnięcia docelowych rozmiarów potrzebuje kilku lat. Roślina tworzy liczne, rozgałęzione pędy, które początkowo są miękkie i filcowo owłosione, później drewnieją i pokrywają się korą w atrakcyjnym, brązowopomarańczowym odcieniu. Na najstarszych pędach kora się strzępi i łuszczy cienkimi paskami. Pędy rozkładają się szeroko, dzięki czemu roślina przybiera rozłożysty, kopulasty pokrój.
Oprócz atrakcyjnego pokroju jej ozdobą są też bardzo oryginale i dekoracyjne, duże, skórzaste liście, które kształtem przypominają liście dębu czerwonego, gdyż są szerokie i mocno klapowane na brzegach (5-7 klap zaostrzonych na wierzchołku). Zewnętrzna strona ich blaszki jest zielona, z wyraźnie zaznaczonym unerwieniem i karbowaną powierzchnią, od spodu liście są jaśniejsze i delikatnie, srebrzysto owłosione. Włoskami pokryte są także ogonki liściowe.
W sezonie liście hortensji dębolistnej są zielone, ale jesienią spektakularnie się przebarwiają, przybierając intensywny, winnoczerwony kolor z fioletowymi i brązowymi odcieniami.
Przeczytaj też:
- Drzewa i krzewy o przebarwiających się liściach. Rośliny do ogrodu kolorowe jesienią
- Drzewa i krzewy o ozdobnej korze – dobry pomysł na aranżację ogrodu
Kwiaty hortensji dębolistnej
Z kolei latem (VII/VIII-IX) największą ozdobą hortensji debolistnej stają się osadzone na szczytach pędów wspaniałe, bardzo duże, wiechowate, stożkowate, białe, kwiatostany, złożone z drobnych kwiatów płodnych i dużych, czteropłatkowych kwiatów płonnych. Kwiaty, podobnie jak u hortensji bukietowych, w miarę starzenia się różowieją, a po przekwitnieniu stają się suche i rdzawobrązowe. Pozostawione na pędach, mogą być ciekawym akcentem ozdobnym zimowego ogrodu.
Czy ścinać kwiatostany hortensji przed zimą?
Odmiany hortensji dębolistnej
W ogrodzie bez przeszkód możemy uprawiać hortensję dębolistną w postaci gatunku, ale na uwagę zasługują też jej odmiany ozdobne, różniące się m.in. jesiennym zabarwieniem liści, kwiatami i wysokością. Oto kilka ciekawych odmian:
- hortensja dębolistna 'Burgundy' o intensywnym, czerwono winnym, jesiennym zabarwieniu liści,
- hortensja dębolistna 'Snow Queen' o bardzo dużych, śnieżnobiałych kwiatostanach,
- hortensja dębolistna 'Snowflake' o liściach przebarwiających się jesienią na czerwono,
- hortensja dębolistna 'Harmony’ o bardzo gęstych, grubych, dużych, pełnych, początkowo białych, z czasem zieleniejących kwiatostanach,
- hortensja dębolistna 'Little Honey' o żółtych liściach, karłowa (dorasta do 0,5-0,8 m).
Hortensja dębolistna w galerii zdjęć
Autor: GettyImages
Hortensja dębolistna
Jak uprawiać hortensję dębolistną?
Hortensja dębolistna jest nie tylko wyjątkowo dekoracyjnym, ale też niezbyt trudnym w uprawie krzewem.
- Hortensja dębolistna - stanowisko i podłoże. Rośliną preferuje osłonięte od wiatru, ciepłe, półcieniste stanowiska i żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne gleby o lekko kwaśnym odczynie pH (barwa kwiatów nie jest uzależniona od pH podłoża, jak u hortensji ogrodowych).
- Hortensja dębolistna - cięcie. Jako wolno rosnący krzew o atrakcyjnym, kopulastym pokroju, hortensja dębolistna nie wymaga corocznego ciecia, a jedynie usuwania wiosną przekwitłych, zasuszonych kwiatostanów oraz przemarzniętych, połamanych i uszkodzonych pędów (roślina kwitnie na pędach ubiegłorocznych i wolno regeneruje się po przycięciu).
Cięcie hortensji - kiedy i jak przycinać różne gatunki hortensji?
- Hortensja dębolistna - osłona na zimę i ściółkowanie. Jedyną słabszą stroną hortensji dębolistnej jest jej umiarkowana mrozoodporność (do -18/-20°C), z powodu której w surowe zimy rośliny mogą częściowo przemarzać. Z tego względu krzewy (w szczególności młode egzemplarze) uprawiane w chłodniejszych rejonach kraju przed zimą warto osłonić, np. włókniną. Przyda się też solidne wyściółkowanie podłoża wokół roślin warstwą kory, która zabezpieczy ich korzenie przed chłodami i ograniczy wysychanie podłoża.
- Hortensja dębolistna - rozmnażanie. Hortensję dębolistną najłatwiej rozmnaża się przez pobranie z dorosłych egzemplarzy odrostów korzeniowych, ale można też wykonać z pędów sadzonki zielne lub półzdrewniałe.
Z czym sadzić hortensję dębolistną w ogrodzie?
Hortensja dębolistna rośnie wolno i nie osiąga zbyt dużych rozmiarów, dlatego nadaje się do uprawy w każdym, nawet niewielkim ogrodzie.
Ze względu na swój atrakcyjny pokrój, niezwykle dekoracyjne, duże liście i przepiękne, okazałe kwiatostany, doskonale prezentuje się jako soliter na tle trawnika, ściany domu lub ogrodzenia, ale z powodzeniem może być też wykorzystywana w kompozycjach rabatowych z innymi krzewami (np. kalinami, tawułą japońską, innymi gatunkami hortensji, bukszpanem) i bylinami (np. funkie, liliowce, brunnery, pluskwice, języczką Przewalskiego) oraz ozdobnymi trawami.
Ze względu na swoje rozmiary, nie nadaje się natomiast do uprawy w pojemnikach, wyjątkiem są niskie odmiany karłowe.
Poznaj też inne piękne ozdobne krzewy:
- Złotokap - krzew obsypany żółtymi kwiatami
- Pięciornik krzewiasty - pięknie kwitnący i łatwy w uprawie krzew liściasty
- Urodlin trójłatkowy (asymina trójklapowa) - krzew o jadalnych owocach
Zobacz w galerii różne gatunki hortensji sadzonych w ogrodach
Autor: GettyImages
W ogrodach można sadzić różne gatunki hortensji - czym się różnią?