Złotokap - krzew obsypany żółtymi kwiatami. Wymagania, uprawa i zastosowanie złotokapu w ogrodzie

Złotokap należy do najefektowniej kwitnących wiosną krzewów ozdobnych. Można go uprawiać zarówno w ogrodzie, jak i w zielni miejskiej. Swoją nazwę zawdzięcza dekoracyjnym, żółtym kwiatom zebranym w liczne zwisające grona. Jakich warunków potrzebuje złotokap?
Zazwyczaj złotokap to wysoki krzew liściasty (rzadziej niewielkie drzewo), którego korona osiąga nawet do 10 m wysokości oraz 3-4 m szerokości. Największy walor ozdobny rośliny - długie, zwisające, gęste grona złocistożółtych kwiatów - pojawiają się wiosną (od kwietnia do czerwca) i sprawiają wrażenie, jakby roślina ociekała złotem (stąd nazwy złotokap lub złoty deszcz). Dekoracyjne są także ciemnozielone, złożone z trzech mniejszych listków, długoogonkowe liście złotokapu, które kształtem przypominają koniczynę, są jednak znacznie większe. Owoce złotokapów, podobnie jak u innych przedstawicieli rodziny bobowatych (Fabaceae), mają postać strąków z nasionami..
Spis treści
- Złotokap - gatunki
- Złotokap - uprawa i pielęgnacja złotokapu
- Złotokap - roślina trująca!
- Zastosowanie złotokapu w ogrodzie
Złotokap - gatunki
W ogrodach i parkach spotyka się trzy gatunki złotokapów:
- złotokap alpejski (Laburnum alpinum),
- złotokap pospolity (Laburnum anagyroides),
- złotokap Waterera (Laburnum ×watereri).
Złotokap - uprawa i pielęgnacja złotokapu
- Stanowisko i podłoże dla złotokapu
Złotokapy najlepiej rosną i kwitną w miejscach w pełni nasłonecznionych - im większy mają dostęp do słońca, tym kwitną obficiej. Są dość tolerancyjne co do podłoża, ale preferują żyzną, niezbyt suchą glebę, bogatą w wapń.
- Mrozoodporność złotokapu
Największe rozmiary złotokapy osiągają w zacisznych miejscach i w rejonach o łagodniejszym klimacie. Są to krzewy raczej odporne na niskie temperatury, ale trzeba liczyć się z tym, że w czasie bardzo surowych zim mogą przemarzać.
- Sadzenie złotokapu
Najlepiej sadzić młode rośliny wiosną – najbezpieczniej kupić dobrze ukorzenione sadzonki w doniczkach.
- Pielęgnacja złotokapu
Jeśli dobrze wybierzemy im stanowisko i podłoże, nie będą potrzebowały szczególnej pielęgnacji i nawożenia. Można ewentualnie stosować mineralne nawozy dla krzewów ogrodowych z większą zawartością wapnia. Złotokap nie lubi zbyt silnego cięcia i ciężko się po nim regeneruje. W czasie pielęgnacji wystarczy wyciąć stare lub uszkodzone pędy, albo przeprowadzić cięcie formujące, aby nadać roślinie bardziej zagęszczony pokrój. po przekwitnięciu kwiatów. Zabiegi te najlepiej przeprowadzić zaraz po przekwitnięciu kwiatów.
Nie należy ciąć złotokapów zbyt późno, ponieważ latem rośliny zawiązują pąki kwiatowe na następny rok i można nieświadomie je usunąć (rośliny nie zakwitną w kolejnym sezonie).
Autor: GettyImages
Deszcz złotych kwiatów na wiosnę to wizytówka złotokapu
Złotokap - roślina trująca!
Złotokapy to bardzo dekoracyjne rośliny, ale trzeba ostrożnie się z nimi obchodzić, ponieważ wszystkie ich części są bardzo trujące (zawierają trujące alkaloidy). Jest to szczególnie groźne szczególnie dla dzieci lub zwierząt domowych, w przypadku zjedzenia fragmentów liści, owoców lub kwiatów.
Trujące rośliny ogrodowe: poznaj trujące kwiaty, trujące krzewy i pnącza w ogrodzie >>>
Zastosowanie złotokapu w ogrodzie
Złotokap nadaje się do nasadzeń parkowych oraz do większych ogrodów. Najlepiej sadzić go w wyeksponowanych miejscach - pojedynczo lub w małych grupach. Giętkie pędy złotokapu można wyginać, tworząc łuki lub prowadzić je na podporach lub pergolach, zadaszeniach wiat lub altan.
Przeczytaj też: Drzewa i krzewy do ogrodu - jakie wybrać drzewa i krzewy liściaste i iglaste >>>

Autor: GettyImages
Złotokap Waterera
Do nasadzeń w ogrodach przydomowych najlepiej nadaje się złotokap Waterera 'Vossi' (Laburnum x watereri 'Vossi') - gatunek powstały ze skrzyżowania złotokapu pospolitego i złotokapu alpejskiego. Jest to wysoki krzew lub małe drzewo o wzniesionym pokroju, dorastający do kilku metrów wysokości i szerokości. Głównym walorem ozdobnym złotokapu Waterera są efektowne, żółte, liczne motylkowe kwiaty, zebrane w zwisające grona długości nawet do 50 cm (odmiana 'Vossii' ma najdłuższe grona ze znanych odmian złotokapu Waterera). Ponadto kwiaty charakteryzują się delikatnym, przyjemnym zapachem. Krzew kwitnie od maja do czerwca, a pod koniec lata na roślinie pojawiają się owoce - płaskie i suche strąki długości około 5 cm.
Odmiana 'Vossii' potrzebuje ciepłego, słonecznego stanowiska, ale poradzi sobie także w półcieniu (jednak im więcej słońca, tym intensywniej kwitnie). Toleruje okresowe susze i słabsze gleby, jednak najlepiej będzie rosła na glebie żyznej i bogatej w próchnicę. Jest to gatunek mniej odporny na mróz niż złotokap pospolity, dlatego młode okazy należy dobrze zabezpieczyć przed zimą. Wiosną (kwiecień) można zasilić krzew nawozem wieloskładnikowym z dużą ilością fosforu i potasu, aby poprawić intensywność kwitnienia. Zaleca się także ściółkować powierzchnię gleby wokół sadzonek, aby zabezpieczyć system korzeniowy przed utratą wody.
Przeczytaj też: Najpopularniejsze drzewa i krzewy o złocistych liściach i igłach >>>