Czy hortensje przycinać jesienią? Czy ścinać kwiatostany hortensji przed zimą?

2022-11-10 14:07
Hortensja
Autor: GettyImages Jakie hortensje należy przycinać przed zimą?

Hortensje to jedne z najpiękniejszych kwitnących krzewów ozdobnych. Aby oficie kwitły, trzeba je prawidłowo pielęgnować. Jednym z ważniejszych zabiegów jest cięcie hortensji. Ale czy wszystkie hortensje przycina się tak samo? Podpowiadamy, które hortensje przycina się jesienią i czy należy ścinać kwiatostany hortensji przed zimą.

W ogrodach spotyka się kilka gatunków hortensji – jedne z nich kwitną na pędach tegorocznych, inne tworzą kwiatostany na pędach starszych. I właśnie w zależności od tego, na jakich pędach kwitnie dana hortensja, wybieramy termin przycinania krzewu. Niektóre hortensje w ogóle nie potrzebują przycinania (np. hortensja pnąca, hortensja dębolistna), dla innych przycinanie pędów jest konieczne dla dobrego wzrostu.

Czy hortensje przycinać jesienią?

Termin cięcia hortensji zależy od tego, z jakim gatunkiem mamy do czynienia. Zanim chwycimy za sekator, upewnijmy się, jakie hortensje rosną w naszym ogrodzie.

  • Hortensja ogrodowa kwitnie na pędach dwuletnich, a pąki kwiatowe zawiązuje latem poprzedniego roku – przycięcie tych gatunków jesienią spowoduje utratę pąków i rośliny nie zakwitną w następnym roku (podobnie stanie się, gdy pędy przemarzną, dlatego wskazane jest okrycie rośliny na zimę). Dlatego tego gatunku hortensji nie należy przycinać jesienią.

Czy ścinać kwiatostany hortensji przed zimą?

U wszystkich gatunków hortensji można jesienią usunąć przekwitłe kwiatostany – ścinamy je tuż pod miejscem, z którego wyrastają. Ale ponieważ nawet późną jesienią i zimą zaschnięte kwiatostany hortensji wyglądają w ogrodzie bardzo efektownie i są swoistą ozdobą jesiennego i zimowego ogrodu, warto je pozostawić na krzewie na zimę i wyciąć dopiero wiosną. Dodatkowo kwiatostany chronią roślinę przed surowymi warunkami pogodowymi, więc lepiej pozostawić je na krzewie do wiosny.

Przeczytaj też:

Cięcie forsycji - kiedy i jak należy ciąć forsycje? >>>

Cięcie krzewuszki - kiedy i jak ciąć krzewuszkę cudowną? >>>

Cięcie budlei - kiedy i jak przycinać budleję Dawida? >>>

Jak zabezpieczyć hortensje przed zimą

Poszczególne gatunki hortensji różnią się odpornością na mróz. Najbardziej wrażliwe na ujemną temperaturę są hortensje ogrodowe. Aby krzewy nie przemarzły zimą, należy je odpowiednio zabezpieczyć. Robimy to jesienią, ale dopiero w drugiej połowie listopada (najlepszy termin to koniec listopada), gdy temperatura na zewnątrz jest już niska, a wierzchnia warstwa gleby lekko przemarznięta. Jeśli okryjemy krzew za wcześnie, możemy pobudzić roślinę do dalszej wegetacji, a wtedy gdy nadejdą większe mrozy, hortensja może ucierpieć.Aby zabezpieczyć hortensję przed mrozem, obsypujemy podstawę krzewu korą sosnową, usypując kopczyk, a część nadziemną rośliny dokładanie owijamy agrowłókniną (przepuszcza ona wodę i powietrze) i zawiązujemy sznurkiem u podstawy krzewu.

Przeczytaj też:

Jak i czym zabezpieczyć rośliny w ogrodzie przed zimą? Zimowe okrywanie roślin >>>

Hortensje w ogrodzie

Krzewy kwitnące w Twoim ogrodzie. Czy rozpoznasz ich kwiaty?

Pytanie 1 z 8
Jaki to krzew?
kolkwicja chińska
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE