Czy hortensje przycinać przed zimą? Czy ścinać kwiatostany hortensji przed zimą?

2019-10-08 10:52 Opracowanie: redakcja serwisu

Hortensje to bardzo popularne krzewy ozdobne. Czy hortensje przycina się przed zimą? Czy należy ścinać kwiatostany hortensji przed zimą?

W ogrodach uprawia się kilka gatunków hortensji – jedne z nich kwitną na pędach tegorocznych, inne tworzą kwiatostany na pędach starszych. W zależności od tego, na których pędach kwitnie dana hortensja, wybiera się termin przycinania krzewu. Niektóre hortensje w ogóle nie potrzebują przycinania (np. hortensja pnąca, hortensja dębolistna), dla innych przycinanie pędów jest konieczne dla dobrego wzrostu.

>>Nie przegap: Ognisko w ogrodzie: czy można palić ognisko we własnym ogródku? Czy spalanie suchych liści jest legalne?

Terminy przycinania hortensji

Na pędach tegorocznych kwitną: hortensja bukietowa, hortensja krzewiasta, hortensja piłkowana – te gatunki przycina się wczesną wiosną.
Natomiast na pędach starszych kwitną: hortensja ogrodowa (kwitnie na pędach dwuletnich), – przycięcie tych gatunków jesienią spowoduje, że rośliny nie zakwitną w następnym roku. Dlatego tych gatunków hortensji nie należy przycinać przed zimą.
Pamiętajmy, aby nie przycinać hortensji zbyt późno (zazwyczaj nie powinno się przekraczać terminu po 31 sierpnia), ponieważ pędy hortensji nie zdążą zdrewnieć przed zimą, co powoduje, że będą bardziej narażone na przemarzanie.

Zerknij również wybrane przez nas produkty:

Czy ścinać kwiatostany hortensji przed zimą

Przekwitłe kwiatostany hortensji ścina się po kwitnieniu. Jednak warto pozostawić przekwitłe kwiatostany na krzewie na zimę – po zaschnięciu będą one stanowić swoistą ozdobę jesiennego i zimowego ogrodu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE