Cięcie forsycji. Kiedy i jak należy ciąć forsycję

2019-03-08 14:45 Michał Mazik
Cięcie forsycji
Autor: GettyImages Krzewy forsycji przycina się po kwitnieniu!

Podpowiadamy kiedy i jak ciąć forsycje. Kwitnące wiosną forsycje pięknie zdobią ogrody. Aby forsycje co roku obficie kwitły i dobrze rosły, konieczne jest ich regularne cięcie. FORSYCJA – prawidłowe przycinanie krzewów.

Forsycja (łac. Forsythia) to jeden z najbardziej znanych krzewów ozdobnych kwitnących wiosną. Forsycja jest łatwa w uprawie i można polecić ją nawet osobom początkującym. Jedynym problemem, z jakim borykają się miłośnicy złociście kwitnącego krzewu, jest jego cięcie. Zabieg cięcia forsycji wykonany niewłaściwie lub w nieodpowiednim terminie może wpłynąć na słabe kwitnienie lub nawet na jego brak.

Cięcie forsycji - kiedy ciąć forsycję

Wiele gatunków ogrodowych krzewów liściastych przycina się przed rozpoczęciem okresu wegetacyjnego i wiele osób właśnie w taki sposób postępuje z forsycją. Widać to nie tylko w ogrodach przydomowych, ale także w zieleni miejskiej. Niestety, jest to elementarny błąd w cięciu forsycji, który prowadzi do wybujałego rozrostu krzewu i słabego kwitnienia. Forsycję przycina się wyłącznie po kwitnieniu (najlepiej jeszcze przed wytworzeniem liści)! Zwykle przypada to na koniec kwietnia lub początek maja (chociaż oczywiście wszystko zależy od pogody i rejonu uprawy).

Forsycja najobficiej kwitnie na pędach zeszłorocznych. Pąki kwiatowe zawiązują się w lecie poprzedniego roku. Warto zwrócić uwagę na biologię krzewu, gdyż ma to wpływ na technikę cięcia forsycji.

Jak prawidłowo ciąć forsycję
  • Ciecie forsycji powinno się wykonywać regularnie – każdej wiosny.
  • Podstawowe cięcie krzewu polega na skracaniu krótszych pędów o 1/3 długości i dłuższych o połowę.
  • Forsycja może osiągać wysokość do 3 m, jest to jednak niekorzystne dla właściciela ogrodu, gdyż wtedy krzew zazwyczaj słabo kwitnie. Należy więc roślinę przycinać tak, aby osiągała wysokość 1,5–2 m.
  • Należy podczas cięcia forsycji usuwać pędy zbytnio zagęszczające koronę i skierowane do jej wnętrza. Zbyt wybujały i gęsty krzew ma gorszy dostęp do światła i większe potrzeby pokarmowe; co kilka lat można odmłodzić forsycję, usuwając kilka najstarszych pędów (u podstawy). Ten zabieg cięcia forsycji można rozłożyć „na raty” (np. na dwa lata), bowiem zbyt silne jednorazowe cięcie jest dla rośliny niekorzystne.
  • Zawsze podczas pielęgnacyjnego cięcia forsycji należy usuwać pędy uszkodzone, uschnięte, zainfekowane lub zaatakowane przez szkodniki.
Przycinanie krzewów ozdobnych
Autor: Przemysław Sochański Miejsca cięcia krzewu forsycji po przekwitnięciu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE