Tawuła japońska - cięcie krzewu. Kiedy i jak ciąć tawułę japońską

2019-07-19 8:24 Michał Mazik

Kiedy i jak prawidłowo ciąć tawułę japońską? Tawuła japońska regularnie przycinana kwitnie obficie i ma zwarty, atrakcyjny pokrój. Ważna jest nie tylko technika cięcia tawuły, ale także termin zabiegu. Cięcie TAWUŁY JAPOŃSKIEJ.

Tawuła japońska (łac. Spiraea japonica) przycinana regularnie (czyli każdego roku), charakteryzuje się gęstym, zwartym pokrojem i osiąga do 1 m wysokości. Tawuła japońska kwitnie w drugiej połowie lata. Jej kwiaty mają najczęściej biały lub różowy kolor.  Jeśli nie będziemy przycinać tawuły systematycznie, to krzew nadmiernie się rozrośnie, stanie się wybujały, a do tego jego kwitnienie będzie słabe. Cięcie tawuły jest więc istotnym, jeśli nie najważniejszym, zabiegiem pielęgnacyjnym u tego liściastego krzewu.

>>Przeczytaj też: Ogród na skarpie: jałowce płożące i tawuła japońska umacniają stok

Cięcie krzewów: kiedy i jak ciąć tawułę japońską

Tawuła japońska obficie kwitnie na pędach tegorocznych. Dlatego cięcie krzewów należy przeprowadzać wczesną wiosną – jeszcze przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego. Zabieg przycinania tawuły wykonuje się bardzo prosto. Wszystkie pędy należy przyciąć na wysokości 5–15 cm (szczególnie jeśli tawułę wykorzystujemy jako roślinę okrywową) lub na wysokości 15–30 cm (przy rabatach mieszanych lub luźnych żywopłotach).

Pędy chore krzewu, zaatakowane przez szkodniki oraz uszkodzone wycina się całkowicie (u podstawy). Ponadto co kilka lat zaleca się usuwać u nasady część najstarszych pędów. Zostaną one w szybkim czasie zastąpione przez młode pędy, co pozytywnie wpłynie na obfite kwitnienie tawuły. Dodatkowo latem warto usuwać przekwitłe kwiatostany tawuły – przedłuży to długość okresu kwitnienia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE