Żywopłot z tawuły - jakie tawuły nadają się na żywopłot, jak sadzić i pielęgnować tawuły

2021-03-29 10:19
Żywopłot z tawuły
Autor: GettyImages Żywopłot z tawuły wczesnej (Spirea arguta) wygląda wyjątkowo atrakcyjnie w okresie kwitnienia

Tawuły (Spirea) to grupa krzewów występujących na półkuli północnej. W Polsce dwa rosną dziko: tawuła wierzbolistna i średnia. Jest też kilka gatunków i ich odmian, które zostały sprowadzone z innych rejonów świata, ale zadomowiły się u nas doskonale.

Tawuły to grupa roślin różniących się rozmiarami i pokrojem krzewów, kształtu liści i kwiatostanów, barwy kwiatów. Część gatunków dorasta do 2 m wysokości – z nich możemy tworzyć żywopłoty tworzące zielone ogrodzenia, inne nie przekraczają 100 cm i nadają się na niskie żywopłoty doskonale dzielące przestrzeń ogrodu, a są też odmiany tawuły japońskiej, które osiągają niewielkie rozmiary (30-50 cm) i nadają się na niskie obwódki.

Jakie zalety mają tawuły?

 • Tawuły są mało wymagające jeśli chodzi o nasłonecznienie, choć najlepiej kwitną w pełnym słońcu.
 • Dobrze rosną niemal w każdej glebie, nawet jałowej.
 • Nie potrzebują skomplikowanej pielęgnacji, dobrze znoszą cięcie. Doskonale nadają się do ogrodów i parków.
 • Dobrze sprawdzają się też w sąsiedztwie ulic, bo znoszą kontakt ze spalinami.
 • Najważniejszym ich atutem jest obfite kwitnienie. Kwiaty zebrane w niewielkie kwiatostany pojawiają się wzdłuż pędów wieloletnich lub na wierzchołkach pędów jednorocznych. Są wśród nich gatunki kwitnące wiosną (w kwietniu-maju) lub w lecie (od czerwca do sierpnia). Liście wielu z nich jesienią przebarwiają się na żółto, pomarańczowo i purpurowo.

Przeczytaj też: Żywopłoty nieformowane. Rośliny na żywopłot nieformowany i cięcie żywopłotu >>>

Jak sadzić drzewa i krzewy

Jakie tawuły nadają się na żywopłot?

Tawuły doskonale nadają się na żywopłoty naturalne i formowane. Jeśli dysponujemy terenem rozległym warto pozwolić im rosnąc swobodnie. Gdy miejsca jest mniej – ograniczmy ich rozmiary. Gatunki kwitnące na pędach tegorocznych należy ciąć wiosną, natomiast kwitnące na pędach wieloletnich – po kwitnieniu. Jeśli jednak zależy nam na tworzeniu uporządkowanych geometrycznych form żywopłotowych – możemy także te z drugiej grupy ciąć wiosną. Miejmy jednak świadomość, że stracą na urodzie, bo kwiaty ukażą się w głębi żywopłotu i zostaną przykryte młodymi pędami.

Tawuły - najpiękniejsze gatunki tawuł do ogrodu >>>

Dzięki rozmaitości gatunków i odmian możemy wybrać takie, których wielkość i pokrój pozwolą stworzyć żywopłot odpowiedni dla naszych potrzeb.

 • Tawuła Thunberga (Spirea thunbergii) to krzew wysokości około 1 m o rozłożystych cienkich, przewisających pędach. Liście ma wąskie, lancetowate i ostro piłkowane, kwiaty (IV-V) drobne, białe, zebrane po 2-5 w baldaszki wyrastające wzdłuż pędów.
 • Tawuła wczesna (Spirea x arguta) to rozłożysty krzew osiągający 1-2 m wysokości przy podobnej szerokości. Kwitnie bardzo obficie (IV-V) wzdłuż wiotkich pędów – w pełni kwitnienia całe krzewy są białe.
 • Tawuła van Houtte’a (Spirea x vanhouttei) osiąga wysokość 1,5-2 m. To gęsty, rozłożysty krzew o szeroko przewisających pędach. Białe drobne kwiaty (V-VI) zebrane są w niewielkie wielokwiatowe baldachogrona. Lepiej rośnie na glebach żyźniejszych. Odmiana  ‘Gold Fountain’ ma liście intensywnie żółte. Baldachy złożone z białych drobnych kwiatów wyrastają wzdłuż zeszłorocznych pędów.
 • Tawuła szara ‘Grefshaim’ (Spirea x cinerea) dorasta do 2 m wysokości przy podobnej szerokości. Pędy ma wiotkie, szeroko rozłożone, nieco „rozwichrzone”. Wiosną (IV) jeszcze przed rozwojem liści okrywają je szczelnie niewielkie kwiatostany złożone z drobnych białych kwiatów.
 • Tawuła brzozolistna (Spirea betulifolia) to zwarty niewielki krzew tworzący odrosty. Osiąga 0,5-1 m wysokości przy nieco większej średnicy. Białe drobne kwiaty (VI) zebrane są w płaskie gęste kwiatostany. Dobrze się czuje na glebach wilgotnych.
 • Tawuła trójłatkowa (Spirea trilobata) to krzew o zwartej strukturze i kulistym pokroju, o średnicy 1,5 m. Kwiaty (V-VI) białe zebrane w niewielkie baldachogrona dosłownie oblepiają pędy. Dobrze znosi zanieczyszczone powietrze i ubogie podłoże.

Przeczytaj też: 10 najpopularniejszych roślin na żywopłot >>>

Tawuły na żywopłoty - tawuła japońska i jej odmiany

Tawuła japońska (Spirea japonica) dorasta do 1,5 m wysokości przy podobnej średnicy, ale są też odmiany niższe o średnicy od 20 do 80 cm. Kwiaty jasno- i ciemnoróżowe, purpurowe, białe (VI-VIII) zebrane w płaskie, dość luźne kwiatostany na wierzchołkach pędów jednorocznych.

 • Albiflora’ - rośnie wolno, dorasta do 80 cm przy szerokości ponad 100 cm. Ma jasnozielone liście i białe kwiaty zebrane w liczne kwiatostany, które pojawiają się w VII-IX.
 • 'Anthony Waterer’ - niewielki krzew osiągający około 80 cm przy podobnej szerokości. Kwiaty – zebrane w płaskie dość duże kwiatostany (10-15 cm) - rozwijają się VII-IX. Liście są jasnozielone.
 • Crispa’ - kulisty krzew o zwartej strukturze dorasta do 50 cm średnicy. Liście ma zielone, ale młode przyrosty są czerwonawe. Na ich tle ładnie rysują się ciemnoróżowe płaskie baldachy. Kwitnie VII-IX.
 • Froebelli’ - gęsty, kulisty krzew osiągający około 100 cm średnicy. Liście ma ciemnozielone, młode czerwonobrązowe, kwiaty ciemnoróżowe (VII-VIII) zebrane w płaskie, nieco rozwichrzone kwiatostany.
 • Genpei’- niewielki półkolisty krzew o średnicy do 60 cm. Liście ma ciemnozielone, a kwiaty (VII-VIII) w miarę rozwoju zmieniają się od białych, przez różowe do różowofioletowych.
 • Goldflame’ - półkolisty krzew o zwartej strukturze osiągający 80 cm wysokości przy nieco większej średnicy. Liście ma zielonożółte a młode na wierzchołkach pędów miedzianopomarańczowe. Różowolila kwiaty (VII-IX) zebrane są w płaskie baldachy.
 • Goldmound’ - niewielki kulisty krzew o zwartej strukturze dorasta do 60 cm średnicy. Liście ma zielonożółte przez cały okres wegetacji. Kwiaty różowe (VI-VII) zebrane są w baldachy.
 • Japanese Dwarf’ - najniższa odmiana tawuły osiąga około 30 cm średnicy. Liście ma ciemnozielone. Kwiaty od białych po jasnoróżowe (VI-VII) zebrane są w płaskie baldachy.
 • Little Princess’ - dorasta do 60 cm średnicy. Liście ma ciemnozielone i na ich tle pięknie prezentują się baldachy jasnoróżowych kwiatów (VI-VII)
 • Macrophylla’ - to krzew o wzniesionych pędach dorastający do 150 cm wysokości. Liście spore, wyraźnie piłkowane, na wierzchołkach pędów intensywnie czerwone. Kwiaty różowe (VII-IX) zebrane w niewielkie kwiatostany.
 • Walbuma’ - niski rozłożysty krzew osiągający 50 cm wysokości przy średnicy 100 cm. Liście ma żółte, a na wierzchołkach pędów pomarańczowe. Kwiaty różowe (VI-VII).

Jak dbać o tawuły w żywopłotach

Tawuły są mało wymagające i nie potrzebują szczególnej pielęgnacji. Wystarczy, jeśli wiosną rozłożymy pod krzewami i lekko wymieszamy z podłożem warstwę dojrzałego kompostu. Warto też wykonać cięcie sanitarne, czyli usunąć pędy suche i chore, oraz zgodnie z potrzebą – przeprowadzić ciecie formujące lub pobudzające do kwitnienia. Podczas wielkich upałów warto co kilka dni obficie podlać.

Cięcie i pielęgnacja żywopłotu – zasady, terminy, narzędzia >>>

Czy rozpoznasz te ozdobne krzewy?

Pytanie 1 z 9
Jaki to krzew?
forsycja
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE