Najładniejsze krzewy liściaste kwitnące wiosną

2018-02-27 15:48 Opracowanie: Redakcja serwisu

Krzewy liściaste kwitnące wiosną zachwycają pięknymi kwiatami zdobiąc ogród na początku sezonu. Poznaj najładniejsze krzewy ozdobne, które kwitną wiosną: azalie, magnolie, forsycje, migdałki, tawuły, różaneczniki.  

Krzewy liściaste to grupa roślin chętnie sadzona w ogrodach. Są wśród nich gatunki zrzucające liście na zimę, ale znajdują się również rośliny zimozielone, które zdobią ogród cały rok. Wiele krzewów liściastych obficie kwitnie, zachwycając intensywnymi kolorami kwiatów. Poznajmy te, u których kwiaty pojawiają się na początku sezonu – na przedwiośniu i wiosną. Krzewy liściaste kwitnące wiosną - przegląd.

>>Przeczytaj też: Posadź w ogrodzie kwitnące krzewy! Jak sadzić i pielęgnować krzewy ozdobne

Krzewy kwitnące na przedwiośniu

Wawrzynek wilczełyko kwitnie od lutego do kwietnia. Jest jednym z najwcześniej kwitnących krzewów ozdobnych. Kwiaty rozwijają się na bezlistnych jeszcze pędach, są różowe i intensywnie pachnące. Uwaga! wszystkie części rośliny są silnie trujące. Wawrzynek lubi ciepłe, półcieniste lub lekko zacienione stanowisko oraz gleby żyzne, próchnicze, wapienne i stale wilgotne. Jest bardzo wrażliwy na suszę, ale za to odporny na mrozy.

Forsycje. Kwiaty u forsycji pojawiają się jeszcze przed rozwinięciem liści. Obsypane intensywnie żółtymi kwiatami krzewy są wyjątkową ozdobą budzącego się do życia ogrodu. Większość odmian dostępnych w sprzedaży pochodzi od forsycji pośredniej (Forsythia × intermedia). Forsycje najlepiej rosną na stanowisku słonecznym (ewentualnie półcienistym), ciepłym, w podłożu przepuszczalnym i dostatecznie wilgotnym. Forsycje dobrze znoszą cięcie, dlatego nadają się na formowane żywopłoty.

Magnolia gwiaździsta to krzew lub niewielkie drzewo (dorasta do 3 m wysokości), które w okresie kwitnienia (marzec–kwiecień) obsypane jest pachnącymi, śnieżnobiałymi kwiatami. Roślinę najlepiej sadzić w miejscach osłoniętych przed wiatrem, na stanowisku słonecznym lub półcienistym, w podłożu żyznym, zasobnym w próchnicę, dostatecznie wilgotnym i przepuszczalnym, o odczynie lekko kwaśnym (pH 6–7).

>>Przeczytaj też: Magnolie w ogrodzie: wymagania i pielęgnacja magnolii

Krzewy kwitnące wiosną

Magnolia Soulange’a to rozłożysty krzew lub małe drzewo. Piękne, duże kwiaty pojawiają się w kwietniu–maju, jeszcze przed rozwojem liści. Roślinę sadzimy na słonecznym stanowisku, w podłożu żyznym, próchniczym, umiarkowanie wilgotnym, lekko kwaśnym.

Migdałek trójklapowy kwitnie na przełomie kwietnia i maja – w tym okresie obsypany jest bladoróżowymi kwiatami, które wyglądają jak miniaturowe różyczki. Ten nieduży krzew często jest oferowany jest jako forma pienna. Migdałek najlepiej rośnie na słonecznych stanowiskach, osłoniętych od wiatrów, w podłożu żyznym i umiarkowanie wilgotnym.

>>Przeczytaj też: Migdałek trójklapowy – cięcie. Kiedy i jak ciąć krzewy migdałka

Azalie kwitną pod koniec kwietnia i w pierwszej połowie maja. Ładnie pachnące kwiaty azalii, w zależności od odmiany mogą być białe, żółte, różowe, czerwone, fioletowe (w różnych odcieniach). Kwiaty pojawiają się na krzewach jeszcze przed rozwojem liści, które jesienią przebarwiają się na żółto, pomarańczowo i czerwono, a na zimę opadają. Azalie wymagają osłoniętego stanowiska oraz podłoża żyznego, wilgotnego, próchnicznego, o odczynie mono kwaśnym (pH 4,5–5,5). W bardziej zacienionych miejscach azalie kwitną mniej obficie.

>>Przeczytaj też: Azalie i różaneczniki: piękne krzewy do ogrodu

Różaneczniki to jedne z najatrakcyjniejszych krzewów liściastych kwitnących wiosną. Odmiany różaneczników różnią się pokrojem, wysokością, odpornością na mróz, terminem kwitnienie oraz kształtem i barwą kwiatów (mogą być różowe, fioletowe, pomarańczowe, żółte, białe, czerwone). Ciemnozielone, skórzaste liście pozostają na zimę na roślinie. Różaneczniki lubią miejsca półcieniste lub zacienionych, o dużej wilgotności powietrza. Podłoże powinno być próchniczne, przewiewne, umiarkowanie wilgotne, o odczynie kwaśnym (pH 4,5–5,5.

Pigwowce to krzewy kwitnące na przełomie kwietnia i maja. Najczęściej w ogrodach spotyka się trzy gatunki: pigwowca okazałego, japońskiego i pośredniego. Pigwowce najlepiej rosną na stanowisku słonecznym i zacisznym, w podłożu żyznym, ciepłym i dostatecznie wilgotnym. Nie znoszą gleb podmokłych.

>>Przeczytaj też: Czy pigwowce trzeba przycinać? Cięcie różnych gatunków pigwowców

Tamaryszek drobnokwiatowy rozpoczyna kwitnienie na przełomie kwietnia i maja. Jego delikatne, jasnoróżowe kwiaty są miododajne. Tamaryszki preferują stanowiska słoneczne, są mało wybredne w stosunku do gleby (znoszą nawet jałowe podłoża, dobrze rosną na glebach lekkich, piaszczystych, nie lubią tylko podłoży ciężkich i podmokłych). Roślina znosi zasolenie podłoża i zanieczyszczenie środowiska.

>>Przeczytaj też: Tamaryszek – gatunki, wymagania uprawowe. Jak prawidłowo ciąć i pielęgnować tamaryszki?

Tawuła wczesna to krzew liściasty o luźnym, lekko zwisającym. Kwitnie od kwietnia do maja. Drobne białek kwiaty zebrane są w dekoracyjne (w okresie kwitnienia krzew wygląda jakby były obsypany śniegiem). Tawuła wczesną lubi słoneczne stanowisko oraz gleby przepuszczalne, o dobrych warunkach powietrzno-wodnych i odczynie lekko kwaśnym do obojętnego.

>>Przeczytaj też: Tawuły - najpiękniejsze gatunki tawuł do ogrodu

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE