Najładniejsze krzewy liściaste kwitnące wiosną

2018-02-27 15:48
Migdałek trójklapowy
Autor: GettyImages Migdałek trójklpaowy to jeden z popularnych krzewów liściastych kwitnących wiosną

Krzewy liściaste kwitnące wiosną zachwycają pięknymi kwiatami zdobiąc ogród na początku sezonu. Poznaj najładniejsze krzewy ozdobne, które kwitną wiosną: azalie, magnolie, forsycje, migdałki, tawuły, różaneczniki.  

Krzewy liściaste to grupa roślin chętnie sadzona w ogrodach. Są wśród nich gatunki zrzucające liście na zimę, ale znajdują się również rośliny zimozielone, które zdobią ogród cały rok. Wiele krzewów liściastych obficie kwitnie, zachwycając intensywnymi kolorami kwiatów. Poznajmy te, u których kwiaty pojawiają się na początku sezonu – na przedwiośniu i wiosną. Krzewy liściaste kwitnące wiosną - przegląd.

Krzewy kwitnące - posadź je w ogrodzie! Jak sadzić i pielęgnować kwitnące krzewy ozdobne >>>

Krzewy liściaste kwitnące na przedwiośniu

Wawrzynek wilczełyko kwitnie od lutego do kwietnia. Jest jednym z najwcześniej kwitnących krzewów ozdobnych. Kwiaty rozwijają się na bezlistnych jeszcze pędach, są różowe i intensywnie pachnące. Uwaga! wszystkie części rośliny są silnie trujące. Wawrzynek lubi ciepłe, półcieniste lub lekko zacienione stanowisko oraz gleby żyzne, próchnicze, wapienne i stale wilgotne. Jest bardzo wrażliwy na suszę, ale za to odporny na mrozy.

Forsycje. Kwiaty u forsycji pojawiają się jeszcze przed rozwinięciem liści. Obsypane intensywnie żółtymi kwiatami krzewy są wyjątkową ozdobą budzącego się do życia ogrodu. Większość odmian dostępnych w sprzedaży pochodzi od forsycji pośredniej (Forsythia × intermedia). Forsycje najlepiej rosną na stanowisku słonecznym (ewentualnie półcienistym), ciepłym, w podłożu przepuszczalnym i dostatecznie wilgotnym. Forsycje dobrze znoszą cięcie, dlatego nadają się na formowane żywopłoty.

Magnolia gwiaździsta to krzew lub niewielkie drzewo (dorasta do 3 m wysokości), które w okresie kwitnienia (marzec–kwiecień) obsypane jest pachnącymi, śnieżnobiałymi kwiatami. Roślinę najlepiej sadzić w miejscach osłoniętych przed wiatrem, na stanowisku słonecznym lub półcienistym, w podłożu żyznym, zasobnym w próchnicę, dostatecznie wilgotnym i przepuszczalnym, o odczynie lekko kwaśnym (pH 6–7).

Przeczytaj też: Wiosenne kwiaty - jakie rośliny cebulowe kwitną wiosną? >>>

Krzewy liściaste kwitnące wiosną

Magnolia Soulange’a to rozłożysty krzew lub małe drzewo. Piękne, duże kwiaty pojawiają się w kwietniu–maju, jeszcze przed rozwojem liści. Roślinę sadzimy na słonecznym stanowisku, w podłożu żyznym, próchniczym, umiarkowanie wilgotnym, lekko kwaśnym.

Migdałek trójklapowy kwitnie na przełomie kwietnia i maja – w tym okresie obsypany jest bladoróżowymi kwiatami, które wyglądają jak miniaturowe różyczki. Ten nieduży krzew często jest oferowany jest jako forma pienna. Migdałek najlepiej rośnie na słonecznych stanowiskach, osłoniętych od wiatrów, w podłożu żyznym i umiarkowanie wilgotnym.

Azalie kwitną pod koniec kwietnia i w pierwszej połowie maja. Ładnie pachnące kwiaty azalii, w zależności od odmiany mogą być białe, żółte, różowe, czerwone, fioletowe (w różnych odcieniach). Kwiaty pojawiają się na krzewach jeszcze przed rozwojem liści, które jesienią przebarwiają się na żółto, pomarańczowo i czerwono, a na zimę opadają. Azalie wymagają osłoniętego stanowiska oraz podłoża żyznego, wilgotnego, próchnicznego, o odczynie mono kwaśnym (pH 4,5–5,5). W bardziej zacienionych miejscach azalie kwitną mniej obficie.

Różaneczniki to jedne z najatrakcyjniejszych krzewów liściastych kwitnących wiosną. Odmiany różaneczników różnią się pokrojem, wysokością, odpornością na mróz, terminem kwitnienie oraz kształtem i barwą kwiatów (mogą być różowe, fioletowe, pomarańczowe, żółte, białe, czerwone). Ciemnozielone, skórzaste liście pozostają na zimę na roślinie. Różaneczniki lubią miejsca półcieniste lub zacienionych, o dużej wilgotności powietrza. Podłoże powinno być próchniczne, przewiewne, umiarkowanie wilgotne, o odczynie kwaśnym (pH 4,5–5,5.

Pigwowce to krzewy kwitnące na przełomie kwietnia i maja. Najczęściej w ogrodach spotyka się trzy gatunki: pigwowca okazałego, japońskiego i pośredniego. Pigwowce najlepiej rosną na stanowisku słonecznym i zacisznym, w podłożu żyznym, ciepłym i dostatecznie wilgotnym. Nie znoszą gleb podmokłych.

Przeczytaj też:

Cięcie pigwowców - czy pigwowce trzeba przycinać? Jak ciąć różne gatunki pigwowców >>>

Tamaryszek drobnokwiatowy rozpoczyna kwitnienie na przełomie kwietnia i maja. Jego delikatne, jasnoróżowe kwiaty są miododajne. Tamaryszki preferują stanowiska słoneczne, są mało wybredne w stosunku do gleby (znoszą nawet jałowe podłoża, dobrze rosną na glebach lekkich, piaszczystych, nie lubią tylko podłoży ciężkich i podmokłych). Roślina znosi zasolenie podłoża i zanieczyszczenie środowiska.

Tawuła wczesna to krzew liściasty o luźnym, lekko zwisającym. Kwitnie od kwietnia do maja. Drobne białek kwiaty zebrane są w dekoracyjne (w okresie kwitnienia krzew wygląda jakby były obsypany śniegiem). Tawuła wczesną lubi słoneczne stanowisko oraz gleby przepuszczalne, o dobrych warunkach powietrzno-wodnych i odczynie lekko kwaśnym do obojętnego.

Przeczytaj też: Tawuły - najpiękniejsze gatunki tawuł do ogrodu. Uprawa i pielęgnacja tawuł >>>

Wiosna w ogrodzie: jak przygotować ogród do nowego sezonu [WIDEO]

Pięknie kwitnące krzewy: czy rozpoznasz je wszystkie?

Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się ten krzew?
budleja Dawida
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE