Forsycja cięcie - kiedy i jak przycinać forsycje? Kluczowy jest termin, inaczej nie zakwitną!
Cięcie forsycji to ważny zabieg pielęgnacyjny - trzeba wiedzieć, kiedy należy go wykonać. Kiedy przycinać forsycje, aby co roku obficie kwitły i dobrze rosły? Ważny jest termin przycinania forsycji. Jak przycinać forsycje?
Spis treści
- Kiedy przycinać forsycję? Nigdy wczesną wiosną!
- Forsycja - kiedy przycinać?
- Cięcie forsycji - jak prawidłowo przycinać krzewy forsycji
- Czy można ciąć forsycje jesienią?
Forsycja (Forsythia) to jeden z najbardziej znanych krzewów ozdobnych kwitnących wiosną. Forsycja jest łatwa w uprawie i można polecić ją nawet osobom początkującym. Jedynym problemem, z jakim borykają się miłośnicy złociście kwitnącego krzewu, jest jego cięcie.
Pamiętajmy, że zabieg cięcia forsycji wykonany niewłaściwie lub w nieodpowiednim terminie może wpłynąć na słabe kwitnienie lub nawet na jego brak.
Kiedy przycinać forsycję? Nigdy wczesną wiosną!
Wiele gatunków ogrodowych krzewów liściastych przycina się przed rozpoczęciem okresu wegetacyjnego i wiele osób właśnie w taki sposób postępuje z forsycją. Widać to nie tylko w ogrodach przydomowych, ale także w zieleni miejskiej. Niestety, jest to elementarny błąd w cięciu forsycji, który prowadzi do wybujałego rozrostu krzewu i słabego kwitnienia.
Forsycja - kiedy przycinać?
Forsycję przycina się wyłącznie po kwitnieniu!. Najlepiej przycinać krzew jeszcze przed wytworzeniem liści. Zazwyczaj przypada to na koniec kwietnia lub początek maja, chociaż oczywiście wszystko zależy od pogody oraz rejonu uprawy.
Forsycja najobficiej kwitnie na pędach zeszłorocznych. Pąki kwiatowe zawiązują się w lecie poprzedniego roku. Warto zwrócić uwagę na biologię krzewu, gdyż ma to wpływ na technikę cięcia forsycji.
Autor: GettyImages
Wczesną wiosną krzewy forsycji są wprost obsypane żółtymi, małymi kwiatami
Cięcie forsycji - jak prawidłowo przycinać krzewy forsycji
- Cięcie forsycji powinno się wykonywać regularnie – każdej wiosny.
- Podstawowe cięcie krzewu polega na skracaniu krótszych pędów o 1/3 długości i dłuższych o połowę.
- Forsycja może osiągać wysokość do 3 m, jest to jednak niekorzystne dla właściciela ogrodu, gdyż wtedy krzew zazwyczaj słabo kwitnie. Należy więc roślinę przycinać tak, aby osiągała wysokość 1,5–2 m.
- Należy podczas cięcia forsycji usuwać pędy zbytnio zagęszczające koronę i skierowane do jej wnętrza. Zbyt wybujały i gęsty krzew ma gorszy dostęp do światła i większe potrzeby pokarmowe; co kilka lat można odmłodzić forsycję, usuwając kilka najstarszych pędów (u podstawy). Ten zabieg cięcia forsycji można rozłożyć „na raty” (np. na dwa lata), bowiem zbyt silne jednorazowe cięcie jest dla rośliny niekorzystne.
- Zawsze podczas pielęgnacyjnego cięcia forsycji należy usuwać pędy uszkodzone, uschnięte, zainfekowane lub zaatakowane przez szkodniki.
Czy można ciąć forsycje jesienią?
Odpowiedź na to pytanie jest jedna: nie! Należy unikać przycinania forsycji jesienią, ponieważ krzewy te zawiązały już pąki kwiatowe na przyszły rok i ścięcie pędów z pąkami w okresie jesiennym spowoduje, że krzew wiosną nie zakwitnie.
Nie przegap:
- Cięcie borówki amerykańskiej - jak i kiedy przycinać borówkę amerykańską?
- Cięcie hortensji bukietowej, ogrodowej i krzewiastej. Kiedy i jak przycinać hortensje?
- Cięcie tawuły japońskiej. Kiedy i jak ciąć krzewy tawuły japońskiej?