Pigwowce – gatunki uprawiane w ogrodach, wymagania i pielęgnacja pigwowców

2019-02-15 14:12 Katarzyna Józefowicz

Pigwowce to ozdobne krzewy liściaste, które wiosną zachwycają pięknymi kwiatami, a jesienią atrakcyjnymi owocami. Pigwowce - gatunki, wymagania i pielęgnacja pigwowców.

W ogrodach coraz chętniej sadzimy krzewy ozdobne, gdyż znakomicie nadają się do tworzenia interesujących kompozycji rabatowych. Wśród licznych gatunków uwagę zwracają między innymi oryginalne pigwowce (Chaenomeles), które wiosną zachwycają pięknymi kwiatami, a latem i jesienią atrakcyjnymi owocami.

>>Przeczytaj też: Pigwa i pigwowiec. Czy to ta sama roślina?

Pigwowce - gatunki pigwowców uprawiane w ogrodach

Znanych jest kilka gatunków pigwowców, jednak w Polsce uprawia się głównie trzy:

  • pigwowiec okazały zwany też chińskim lub właściwym (Chaenomeles speciosa),
  • pigwowiec japoński (Chaenomeles japonica),
  • mieszańcowy pigwowiec pośredni (Chaenomeles ×superba).

Pigwowce - pigwowiec okazały

Pigwowiec okazały dorasta do 2–3 m wysokości, ma kolczaste pędy, szerokie, piłkowane na brzegach, zielone liście i dość duże, zwykle ciemnoczerwone kwiaty, ukazujące się na roślinie wczesną wiosną (kwiecień–maj). Owoce tego gatunku pigwowca są kuliste, lekko wydłużone, żółte i aromatyczne.

Pigwowce - pigwowiec japoński

Pigwowiec japoński to natomiast krzew znacznie niższy - dorasta do 1–1,5 m wysokości - i bardziej rozłożysty. Ma dużo mniejsze, niemal okrągłe liście, zakwita wczesną wiosną (kwiecień–maj), często jeszcze przed pojawieniem się liści, a jego kwiaty mają zazwyczaj pomarańczowoczerwoną barwę. Jesienią pojawiają się na krzewie żółte, okrągłe i bardzo aromatyczne owoce, które nadają się na przetwory.

Pigwowce - pigwowiec pośredni

Pigwowiec pośredni jest najczęściej spotykany w ogrodach. Powstał on z obu wyżej zaprezentowanych gatunków. Krzew dorasta do 1–1,5 m wysokości i jest bardzo zmienny w wyglądzie, gdyż posiada wiele odmian różniących się barwą kwiatów, wysokością oraz pokrojem, np. kwitnący na czerwono ‘Crimson and Gold’, posiadający intensywnie czerwone kwiaty ‘Texas Scarlet’, ‘Pink Lady’ o kwiatach różowych czy biało kwitnący ‘Jet Trail’.

Wymagania i pielęgnacja pigwowców

Pigwowce nie są roślinami szczególnie wymagającymi, a ich uprawa nie przysparza większych problemów. Spotykane w Polsce gatunki pigwowców są stosunkowo odporne na niską temperaturę i zwykle nie wymagają zimowego okrycia (z wyjątkiem delikatniejszych odmian). Najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych oraz na przepuszczalnych, świeżych, ale umiarkowanie żyznych glebach o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie Nie lubią natomiast gleb zasadowych, na których chorują.

Pigwowce dobrze znoszą cięcie, mimo to lepiej zrezygnować z tego zabiegu (z wyjątkiem żywopłotów), gdyż rośliny najpiękniej kwitną na pędach kilkuletnich. Pigwowce rozmnaża się za pomocą nasion (gatunki) oraz odkładów poziomych i odrostów korzeniowych (gatunki i mieszańce).
Pigwowce można sadzić pojedynczo (np. na tle trawnika) lub w grupach. Nadają się również do obsadzania skarp, tworzenia żywopłotów oraz uprawy w ogródkach skalnych.

Pigwowiec
Autor: GettyImages Pigwowce to okazałe krzewy kwitnące wiosną
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE