Cięcie pigwowców - czy pigwowce trzeba przycinać? Jak ciąć różne gatunki pigwowców
Cięcie pigwowców to jeden z elementów pielęgnacji krzewów. Aby pigwowce obficie kwitły i owocowały, trzeba je między innymi przycinać. Podpowiadamy jak ciąć różne gatunki pigwowców.
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska
Pigwowiec pośredni jest najczęściej spotykanym w ogrodach gatunkiem pigwowca
Pigwowiec (łac. Chaenomeles) jest traktowany zarówno jako roślina ozdobna, jak i jadalna. Owoce pigwowców znajdują uznanie w kuchni jako składnik dżemów, galaretek, soków i nalewek.
Aby prawidłowo rosły, obficie kwitły i owocowały konieczne jest prawidłowe i regularnie cięcie pigwowców.
Jak ciąć pigwowce?
W Polsce uprawia się kilka gatunków pigwowców, z których popularnością cieszą się pigwowiec japoński, pigwowiec pośredni i pigwowiec chiński. Są to niewielkie krzewy ozdobne o ozdobnych kwiatach i jadalnych owocach.
Pigwowce są łatwe w uprawie, ale aby dobrze rosły, obficie kwitły i owocowały, zaleca się regularnie je ciąć. Zazwyczaj najbardziej intensywnie przycina się pigwowca japońskiego, chociaż technika cięcia u wymienionych gatunków może również przebiegać podobnie.
Cięcie pigwowca japońskiego
Pigwowiec japoński (Chaenomeles japonica) – zawiązuje pąki kwiatowe latem. Zaleca się ciąć krzew po kwitnieniu. Przede wszystkim wykonuje się cięcie formujące i sanitarne. W pierwszym przypadku należy usuwać pędy zbyt zagęszczające, zmieniające pokrój i wrastające do wnętrza, w drugim pędy słabe, chore i uszkodzone. Roślinę skraca się również po posadzeniu, aby pobudzić jej krzewienie.
Cięcie pigwowca pośredniego
Pigwowiec pośredni (Chaenomeles superba) – wczesną wiosną należy usunąć pędy suche, uszkodzone, słabe, skierowane do wnętrza krzewu i noszące objawy chorób lub szkodników. Oprócz tego, raz na kilka lat można wykonać cięcie odmładzające, usuwając kilka najstarszych pędów.
Cięcie pigwowca chińskiego
Pigwowiec chiński (Chaenomeles speciosa) – kwitnie na pędach dwuletnich i starszych. Nie powinno się go zbyt intensywnie ciąć. Wiosną warto przeprowadzić cięcie sanitarne usuwając pędy uszkodzone, słabe i porażone choroby lub szkodniki.