Pigwa pospolita – drzewo o dekoracyjnych kwiatach i owocach. Uprawa pigwy w ogrodzie

2014-05-13 14:46

Pigwa pospolita to roślina rzadko uprawiana w naszych ogrodach. A szkoda, bo to dekoracyjny krzew, o miododajnych kwiatach i zdrowych owocach. Jak uprawiać pigwę w ogrodzie. Uprawa pigwy.

Pigwa pospolita
Autor: www.thinkstockphotos.com Pigwa pospolita (łac. Cydonia oblonga) to duży krzew lub niewielkie drzewo

Pigwa pospolita (łac. Cydonia oblonga) to duży krzew lub niewielkie drzewo, dorastające do około 3 m wysokości. Należy do rodziny różowatych (Rosaceae).

W porównaniu do innych drzew owocowych pigwa kwitnie bardzo późno – dopiero pod koniec mają bądź na początku czerwca. Efektowne, białe kwiaty pigwy mają około 5 cm średnicy, są miododajne. Liście pigwy są ciemnozielone z wierzchu, a od spodu szarozielone, mocno owłosione. Jesienią przebarwiają się na żółto i pomarańczowo.

Pigwa rodzi duże, dekoracyjne owoce, które początkowo mają zielonożółty kolor, a z czasem stają się cytrynowożółte. Owoce pigwy są aromatyczne, pokryte delikatnym kutnerem, który łatwo się ściera, są twarde i kwaśne i choć nie nadają się do spożycia na surowo, to można z nich zrobić rozmaite przetwory. Odmiany pigwy pospolitej różnią się m.in. kształtem owoców – może on być podobny do kształtu jabłka bądź gruszki.

Pigwa jest powszechnie stosowana jako podkładka drzew owocowych (szczepi się na niej szlachetne odmiany drzew owocowych).

Pigwa - uprawa w ogrodzie

  • Uprawa pigwy - gleba. Najlepsza dla pigwy jest gleba ciepła, średnio zwięzła, umiarkowanie wilgotna, o odczynie lekko kwaśnym. Pigwa jest dość odporna na suszę, za to źle znosi niską temperaturę. Dlatego należy sadzić ją w miejscach osłoniętych od wiatru i słonecznych.
  • Uprawa pigwy - sadzenie. Pigwę najlepiej sadzić do gruntu jesienią. Roślinę sadzi się we wcześniej przygotowane dołki o 30 cm głębokości i podobnej szerokości. Na dnie dołka należy usypać niewielki kopczyk. Przed sadzeniem należy skrócić korzenie. Drzewko umieszczamy w dołku i delikatnie zasypujemy ziemią, a potem lekko ugniatamy ziemię wokół rośliny. Po posadzeniu pigwę trzeba koniecznie obficie podlać.
  • Uprawa pigwy - osłona na zimę. Pigwa nie jest całkowicie mrozoodporna, w ostrzejsze zimy może przemarzać. Warto przed zimą wokół pnia pigwy usypać kopczyk z ziemi jako zabezpieczenie przed przemarznięciem korzeni. Kopczyk rozgarniamy wiosną.
  • Uprawa pigwy - nawożenie. Drzewka pigwy najlepiej nawozić dobrze rozłożonym kompostem.
  • Uprawa pigwy - cięcie. Cięcie pigwy zazwyczaj ogranicza się do usuwania pędów chorych i uszkodzonych oraz krzyżujących się. Systematycznie należy usuwać odrosty wybijające z podkładki, na której pigwa została zaszczepiona. Jeśli chcemy drzewko pigwy odmłodzić, to trzeba przyciąć wszystkie pędy – roślina wypuści liczne nowe pędy. Pigwa owocuje się krótkopędach pojawiających się na długopędach wytworzonych w poprzednim roku – dlatego nie należy rośliny zbyt mocno przycinać.
QUIZ: Pigwa - co wiesz o tych owocach?
Pytanie 1 z 8
Do jakiej roślinnej rodziny należy pigwa?
Pigwa do herbaty
Pigwa: właściwości zdrowotne i wartości odżywcze