Hortensja dębolistna - odmiany, uprawa, cięcie, rozmnażanie, zastosowanie

2022-05-25 14:55
Hortensja dębolistna
Autor: GettyImages Hortensja dębolistna

Hortensja dębolistna to interesujący gatunek ze względu na wyjątkowe liście. Poznaj bliżej hortensję dębolistną i jej ciekawe odmiany. Dowiedz się więcej o uprawie i pielęgnacji hortensji dębolistnej.

Hortensje należą do ścisłego grona najbardziej lubianych i cenionych krzewów ozdobnych. W ogrodach prym wiodą głównie dwie z nich, hortensja ogrodowa i bukietowa, ale na uwagę zasługują też inni przedstawiciele tego rodzaju. Należy do nich miedzy innymi pochodząca z Ameryki Północnej hortensja dębolistna (Hydrangea quercifolia), o bardzo oryginalnych liściach, pięknych kwiatach i atrakcyjnym wyglądzie.

Spis treści

 1. Hortensja dębolistna - pokrój, pędy, liście, kwiaty
 2. Odmiany hortensji dębolistnej
 3. Hortensja dębolistna - uprawa i pielęgnacja
 4. Hortensja dębolistna w ogrodzie

Hortensja dębolistna - pokrój, pędy, liście, kwiaty

 • Hortensja dębolistna - pokrój i pędy

Krzew hortensji dębolistnej może dorastać do 1,5-2 m wysokości i osiągać podobną, a nawet większą szerokość, gdyż potrafi tworzyć odrosty korzeniowe. Mimo to rośnie bardzo walono, wiec do osiągnięcia docelowych rozmiarów potrzebuje kilku lat. Roślina tworzy liczne, rozgałęzione pędy, które początkowo są miękkie i filcowo owłosione, później drewnieją i pokrywają się korą w atrakcyjnym, brązowopomarańczowym odcieniu. Na najstarszych pędach kora się strzępi i łuszczy cienkimi paskami. Pędy rozkładają się szeroko, dzięki czemu roślina przybiera rozłożysty, kopulasty pokrój.

Nie przegap: Drzewa i krzewy o ozdobnej korze – dobry pomysł na aranżację ogrodu >>>

 • Hortensja dębolistna - liście

Oprócz atrakcyjnego pokroju jej ozdobą są też bardzo oryginale i dekoracyjne, duże, skórzaste liście, które kształtem przypominają liście dębu czerwonego, gdyż są szerokie i mocno klapowane na brzegach (5-7 klap zaostrzonych na wierzchołku). Zewnętrzna strona ich blaszki jest zielona, z wyraźnie zaznaczonym unerwieniem i karbowaną powierzchnią, od spodu liście są jaśniejsze i delikatnie, srebrzysto owłosione. Włoskami pokryte są także ogonki liściowe. W sezonie liście hortensji dębolistnej są zielone, ale jesienią spektakularnie się przebarwiają, przybierając intensywny, winnoczerwony kolor z fioletowymi i brązowymi odcieniami.

Przeczytaj też: Drzewa i krzewy o przebarwiających się liściach. Rośliny do ogrodu kolorowe jesienią >>>

 • Hortensja dębolistna - kwiaty

Z kolei latem (VII/VIII-IX) największą ozdobą hortensji debolistnej stają się osadzone na szczytach pędów wspaniałe, bardzo duże, wiechowate, stożkowate, białe, kwiatostany, złożone z drobnych kwiatów płodnych i dużych, czteropłatkowych kwiatów płonnych. Kwiaty, podobnie jak u hortensji bukietowych, w miarę starzenia się różowieją, a po przekwitnieniu stają się suche i rdzawobrązowe. Pozostawione na pędach, mogą być ciekawym akcentem ozdobnym zimowego ogrodu.

Czy ścinać kwiatostany hortensji przed zimą? >>>

Hortensja dębolistna
Autor: GettyImages Hortensja dębolistna 'Snowflake'

Odmiany hortensji dębolistnej

W ogrodzie bez przeszkód możemy uprawiać hortensję dębolistną w postaci gatunku, ale na uwagę zasługują też jej odmiany ozdobne, różniące się m.in. jesiennym zabarwieniem liści, kwiatami i wysokością. Oto kilka ciekawych odmian:

 • hortensja dębolistna 'Burgundy' o intensywnym, czerwono winnym, jesiennym zabarwieniu liści,
 • hortensja dębolistna 'Snow Queen' o bardzo dużych, śnieżnobiałych kwiatostanach,
 • hortensja dębolistna 'Snowflake' o liściach przebarwiających się jesienią na czerwono,
 • hortensja dębolistna 'Harmony’ o bardzo gęstych, grubych, dużych, pełnych, początkowo białych, z czasem zieleniejących kwiatostanach,
 • hortensja dębolistna 'Little Honey' o żółtych liściach, karłowa (dorasta do 0,5-0,8 m).

Hortensja dębolistna - uprawa i pielęgnacja

Hortensja dębolistna jest jednak nie tylko wyjątkowo dekoracyjnym, ale też niezbyt trudnym w uprawie krzewem.

 • Hortensja dębolistna - stanowisko i podłoże. Rośliną preferuje osłonięte od wiatru, ciepłe, półcieniste stanowiska i żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne gleby o lekko kwaśnym odczynie pH (barwa kwiatów nie jest uzależniona od pH podłoża, jak u hortensji ogrodowych).
 • Hortensja dębolistna - cięcie. Jako wolno rosnący krzew o atrakcyjnym, kopulastym pokroju, hortensja dębolistna nie wymaga corocznego ciecia, a jedynie usuwania wiosną przekwitłych, zasuszonych kwiatostanów oraz przemarzniętych, połamanych i uszkodzonych pędów (roślina kwitnie na pędach ubiegłorocznych i wolno regeneruje się po przycięciu).

Cięcie hortensji - kiedy i jak przycinać różne gatunki hortensji? >>>

 • Hortensja dębolistna - osłona na zimę i ściółkowanie. Jedyną słabszą stroną hortensji dębolistnej jest jej umiarkowana mrozoodporność (do -18/-20°C), z powodu której w surowe zimy rośliny mogą częściowo przemarzać. Z tego względu krzewy (w szczególności młode egzemplarze) uprawiane w chłodniejszych rejonach kraju przed zimą warto osłonić, np. włókniną. Przyda się też solidne wyściółkowanie podłoża wokół roślin warstwą kory, która zabezpieczy ich korzenie przed chłodami i ograniczy wysychanie podłoża.
Hortensja dębolistna
Autor: GettyImages Hortensja dębolistna

Hortensja dębolistna w ogrodzie

Hortensja dębolistna rośnie wolno i nie osiąga zbyt dużych rozmiarów, dlatego nadaje się do uprawy w każdym, nawet niewielkim ogrodzie.

Ze względu na swój atrakcyjny pokrój, niezwykle dekoracyjne, duże liście i przepiękne, okazałe kwiatostany, doskonale prezentuje się jako soliter na tle trawnika, ściany domu lub ogrodzenia, ale z powodzeniem może być też wykorzystywana w kompozycjach rabatowych z innymi krzewami (np. kalinami, tawułą japońską, innymi gatunkami hortensji, bukszpanem) i bylinami (np. funkie, liliowce, brunnery, pluskwice, języczką Przewalskiego) oraz ozdobnymi trawami.

Ze względu na swoje rozmiary, nie nadaje się natomiast do uprawy w pojemnikach z wyjątkiem niskich odmian karłowych.

Poznaj też inne piękne ozdobne krzewy:

Złotokap - krzew obsypany żółtymi kwiatami >>>

Pięciornik krzewiasty - pięknie kwitnący i łatwy w uprawie krzew liściasty >>>

Urodlin trójłatkowy (asymina trójklapowa) - krzew o jadalnych owocach >>>

Zobacz w galerii różne gatunki hortensji sadzonych w ogrodach.

Hortensje w ogrodzie

Krzewy kwitnące w Twoim ogrodzie. Czy rozpoznasz ich kwiaty?

Pytanie 1 z 8
Jaki to krzew?
kolkwicja chińska
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE