Dbamy o kwiaty doniczkowe: jak myć liście roślin doniczkowych

2018-10-23 10:47 Opracowanie: redakcja Wymarzonyogrod.pl

O rośliny doniczkowe uprawiane w mieszkaniach trzeba dbać. Jednym z koniecznych zabiegów pielęgnacyjnych jest usuwanie kurzu z roślin. Najczęściej robimy to myjąc rośliny. Jak myć kwiaty doniczkowe?

Rośliny trzeba systematycznie odkurzać. Warstwa kurzu pokrywająca liście roślin doniczkowych zatyka ich aparaty szparkowe hamując fotosyntezę, co z kolei powoduje gorszy wzrost roślin. Wybierając sposób mycia danej rośliny trzeba wziąć pod uwagę gatunek rośliny i jej wielkość.

Mycie liści wilgotną szmatką

Liście roślin doniczkowych uprawianych w mieszkaniach, które mają duże rozmiary -  takie jak na przykład monstera -  czyści się przecierając je szmatką (albo gazą bądź wacikiem) zwilżoną letnia wodą. Pamiętajmy, aby często płukać szmatkę w wodzie – w przeciwnym razie kurz będzie tylko „rozmazywany” po liściach i czyszczenie nie będzie skuteczne.

Mycie rośliny pod prysznicem

Większość roślin doniczkowych uprawianych w mieszkaniach można umyć pod prysznicem w łazience. Kwiaty ustawia się w wannie bądź brodziku, zabezpieczając odpływ sitkiem, aby ziemia z doniczek, która podczas mycia może zostać wypłukana, nie zatkała rur. Warto nakryć powierzchnię ziemi w doniczce folią, aby uniknąć za dużego nawodnienia podłoża. Strumień wody z prysznica powinien być delikatny – zbyt silny mógłby uszkodzić liście i młode pędy roślin. Woda do spryskiwania powinna być letnia. Po umyciu rośliny należy osuszyć, ale nie w przeciągu.

Mycie rośliny przez zanurzanie w wodzie części nadziemnej

Ten sposób jest wskazany dla roślin o niedużych rozmiarach o kędzierzawych liściach, na których łatwo osiada kurz. Aby umyć roślinę należy mocna chwycić doniczkę, ściskając łodyżkę rośliny między palcami i jednocześnie przytrzymując dłonią ziemię w doniczce. Potem trzeba obrócić roślinę korzeniami do góry i zanurzyć jej część nadziemną w misce wypełnionej letnią wodą, po czym delikatnie nią zamieszać.

Czyszczenie liści roślin pokojowych
Autor: Getty Images Do czyszczenia liści roślin pokojowych z kurzu najlepiej nadaje się zwilżona miękka ściereczka bawełniana

Spryskiwanie roślin za pomocą spryskiwacza

Rośliny o małych i delikatnych listkach czyści się przez spryskiwanie wodą ze spryskiwacza. Trzeba pamiętać, aby nie zostawiać na liściach kropelek wody.

Usuwanie kurzu pędzelkiem bądź szczoteczką

Rośliny o włochatych liściach, takie jak fiołek afrykański, czyści się z kurzu za pomocą pędzelka bądź miękkiej szczoteczki.

Latem najlepszy drobny deszcz

Latem rośliny można wystawić na zewnątrz w czasie, gdy pada łagodny deszcz. Nie może on być zbyt intensywny, aby nie uszkodził delikatnych liści roślin. Rośliny można pozostawić na deszczu nawet na kilka godzin. Opad atmosferyczny doskonale zmyje z roślin kurz i brud. Przed wniesieniem rośliny do domu, trzeba poczekać, aż wyschną.

>>Zobacz film: Jak prawidłowo czyścić liście roślin doniczkowych

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE