Rośliny oczyszczające powietrze. Te rośliny doniczkowe warto mieć w domu!
Wśród wielu roślin doniczkowych, które mogą być uprawiane w domach, znajdą się rośliny oczyszczające powietrze. Naukowcy z NASA przetestowali rośliny pod kątem oczyszczania powietrza. Okazuje się, że większość z nich to dobrze znane rośliny domowe. Warto mieć w domu takie naturalne oczyszczacze powietrza.
Autor: archiwum serwisu
Niektóre rośliny wykazują zdolność oczyszczania powietrza z toksycznych dla nas związków
Spis treści
- Rośliny oczyszczające powietrze
- Powietrze w domu oczyści zielistka Sternberga
- Bluszcz pospolity oczyszcza powietrze
- Palmy oczyszczające powietrze
- Epipremnum złociste
- Skrzydłokwiat
- Sansewieria (wężownica)
- Anturium do oczyszczania powietrza w domu
- Chryzantemy wielkokwiatowe
- Dlaczego warto mieć w domu rośliny oczyszczające powietrze?
Rośliny oczyszczające powietrze
Po wielu latach badań, specjaliści z NASA opublikowali w raporcie "Interior Landscape Plants for Indoor Air Pollution Abatement" listę roślin doniczkowych, które skutecznie oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń. Warto przynajmniej jedną z nich kupić do domu, zwłaszcza w sezonie grzewczym, kiedy dokucza nam smog.
Powietrze w domu oczyści zielistka Sternberga
W polskich domach od dekad zielistka Sternberga znana jest jako „trawka”, ma działanie uniwersalne i zaskakująco skutecznie. Roślina dezaktywuje promieniowanie z urządzeń elektromagnetycznych, wchłania związki działające rakotwórczo wydzielane przez lakiery, farby i meble oraz oczyszcza powietrze z dymu tytoniowego (w szczególności z formaldehydu i benzenu). Gatunek jest bardzo łatwy w uprawie. Posiada pokrój pnący – można uprawiać go w wiszących donicach oraz na regałach. Znosi półcień. Podlewa się go umiarkowanie – podłoże powinno wcześniej przeschnąć. Jedynym problemem może być brązowienie końcówek liści. Jest to najczęściej objaw zbyt suchego powietrza.
Autor: Konrad Kalbarczyk
Zielistkę podlewać należy umiarkowanie
Bluszcz pospolity oczyszcza powietrze
Bluszcz pospolity wchłania m.in. benzen, tlenki węgla, formaldehydy i trichloroeteny. Część z tych związków jest wydzielana przy paleniu tytoniu, inne są związane ze stosowaniem klejów, farb, lakierów i środków czystości. Roślina znosi półcieniste warunki, dlatego można ją uprawiać w łazienkach, na klatkach schodowych, korytarzach oraz w pomieszczeniach z oknem usytuowanym na północ. Pnącze może być jednak kapryśne – zarówno przy nadmiarze wody, jak i przesuszeniu szybko gubi liście. W ostatnim czasie częściej spotyka się go w ogrodzie. Gatunek jest niedoceniany jako element aranżacji wnętrz.
Autor: GettyImages
Palmy oczyszczające powietrze
Palmy słyną ze swoich prozdrowotnych właściwości – nawilżają powietrze i oczyszczają je z wielu szkodliwych związków - formaldehydu i benzenu. Za szczególnie cenne gatunki oczyszczające powietrze uchodzą: palma bambusowa oraz areka. Ze względu na pokaźne rozmiary zwykle uprawia się je w salonach i innych przestronnych pomieszczeniach. Rośliny lubią dużą ilość światła rozproszonego. Są umiarkowanie łatwe w uprawie. Najlepiej rosną w wąskich, wysokich pojemnikach.
Autor: GettyImages
Duże, wachlarzowate liście palmy sabałowej wnoszą do ogrodu powiew egzotyki
Epipremnum złociste
Epipremnum złociste to popularne pnącze o zielono-żółtych sercowatych liści wchłania m.in. formaldehydy. To roślina, którą uprawia się w wiszących pojemnikach, ustawiana regale lub prowadzi na podpórce. Bardzo często jest również wykorzystywana do tworzenia ogrodów wertykalnych. Gatunek jest łatwy w uprawie. Znosi półcień. Nie wymaga dużych donic. Zabiegi ograniczają się do regularnego podlewania i nawożenia (od wiosny do końca lata). Epipremnum można uszczykiwać, aby pobudzić je do lepszego krzewienia.
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk)
Pędy epipremnum mogą dorastać nawet do 5-6 m długości
Skrzydłokwiat
Skrzydłokwiat słynie ze swojej wytrzymałości – znosi wiele niekorzystnych czynników (poza mrozem). Rośnie w zacienionych pomieszczeniach, wytrzymuje przesuszenie, niską wilgotność powietrza i zanieczyszczenia. To gatunek, który niweluje szkodliwe działanie acetonu, benzenu, jak i amoniaku.
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk)
Skrzydłokwiat
Sansewieria (wężownica)
Sansewieria to roślina doniczkowa znakomicie oczyszcza powietrze i ma bardzo małe wymagania, lubi pełne słońce. Nie znosi dużej wilgotności podłoża. Oczyszcza powietrze z benzenu, ksylenu i toluenu, trójchloroetylenu i formaldehydu.
Autor: GettyImages
Sansewieria ze względu na kształt liści nazywana jest wężownicą
Anturium do oczyszczania powietrza w domu
Popularne i chętnie kupowane na prezent. Ozdobne z błyszczących, dużych liści i pięknych kwiatów. Anturium ma dość duże wymagania - podłoże powinno być lekkie i przepuszczalne, z drenażem. Nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia. Lubi powietrze o dużej wilgotności, ale źle znosi spryskiwanie, dlatego w pobliżu rośliny warto postawić pojemnik z wodą. Anturium oczyszcza powietrze z aldehydu mrówkowego, amoniaku i benzenu.
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk)
Anturium o intensywnie czerwonych kwiatach świetnie prezentuje się w czerwonych osłonkach!
Chryzantemy wielkokwiatowe
Chryzantemy mają bardzo ozdobne kwiaty. Są łatwe w pielęgnacji, ale nie lubią suszy - trzeba je regularnie podlewać, nie można dopuścić do przesuszenia podłoża w doniczce. Oczyszczają powietrze ze związków obecnych w smogu (trichloroetylen, benzen, aldehyd mrówkowy, ksyleny, amoniak).
Czytaj też:
Autor: GettyImages
Do uprawy chryzantem w doniczkach najlepiej wybierać odmiany karłowe
Dlaczego warto mieć w domu rośliny oczyszczające powietrze?
Warto uprawiać rośliny doniczkowe, które przyczyniają się do oczyszczenia powietrza. Kilka okazów ustawionych w danym pomieszczeniu może stworzyć dość skuteczną barierę ochronną, np. przed dymem papierosowym. W skład tytoniu wchodzi kilka tysięcy substancji, które wywierają niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Wiele z nich uwalnia się do powietrza w czasie palenia. W pomieszczeniach, szczególnie w okresie zimowym, może doprowadzić to do powstania toksycznej bomby gazowej. Pokoje powinno się więc regularnie wietrzyć, mimo iż w praktyce zdaje to egzamin tylko po części. Dlatego polecamy dodatkowo domową uprawę roślin z naszej listy.
Przeczytaj też:
Autor: archiwum serwisu
Niektóre rośliny wykazują zdolność oczyszczania powietrza z toksycznych dla nas związków