Rośliny doniczkowe, które pochłaniają dym z papierosów. Kwiaty doniczkowe dla palaczy

2022-11-24 12:19

Rośliny doniczkowe oprócz tego, że są doskonałym uzupełnieniem aranżacji wnętrz, to jeszcze korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Nie na darmo zwane są zielonymi płucami domu. Niektóre rośliny, które zdobią nasze domy i mieszkania mogą być pomocne w oczyszczaniu powietrza z toksyn zawartych w dymie papierosowym. Sprawdź, jakie to gatunki.

Rośliny doniczkowe
Autor: GettyImages Wśród roślin doniczkowych są takie gatunki, które wykazuja zdolność pochłaniania toksyn, także z dymu papieorsowego

Zanieczyszczone powietrze niszczy nasze zdrowie i fatalnie wpływa na układ oddechowy, dlatego należy starać się ograniczać jego działanie na nasz organizm wszelkimi możliwymi sposobami. Niezwykle groźny i dokuczliwy jest spowijający w okresie zimowym nasze miasta smog, ale nie mniej zagrożeń niesie ze sobą też niepozorny dym z papierosów, zawierający setki różnych, groźnych substancji, które można też znaleźć w klejach, lakierach, rozpuszczalnikach, płynach dezynfekcyjnych. Należą do nich m.in.: formaldehyd, amoniak, cyjanowodór, fenol, benzopiren, benzen, toluen, nikotyna, dwutlenek węgla i wiele innych. Dlatego najlepiej trzymać się od papierosów z daleka.

Toksyny zawarte w dymie z papierosów trują jednak nie tylko palaczy, ale też każdego, kto narażony jest na ich wdychanie podczas przebywania w jednym pomieszczeniu z osobą palącą. Z tego względu najlepiej unikać podobnych sytuacji i starać się odświeżać powietrze, wietrząc mieszkania i stosując domowe oczyszczacze powietrza.

Z pomocą mogą nam przyjść także rośliny doniczkowe, które potrafią pochłaniać rozmaite toksyny i je neutralizować, dzięki czemu naprawdę skutecznie oczyszczają powietrze.

warto wiedzieć

Całkiem długą listę roślin oczyszczających powietrze (18), opublikowała nawet Amerykańska Agencja Kosmiczna NASA, która prowadziła badania na wielu roślinach w poszukiwaniu naturalnych filtrów i uzdatniaczy powietrza, przydatnych m.in. do oczyszczania powietrza na stacjach kosmicznych czy w zamkniętych pomieszczeniach, narażonych na działanie różnych substancji toksycznych, pochodzących m.in. z farb, wykładzin czy mebli (tzw. „syndrom chorego budynku”).

Zobacz w galerii zdjęć rośliny pomagające oczyszczać powietrze z dymy papierosowego

Rośliny, które pochłaniają dym z papierosów

Ponieważ dym papierosowy zawiera niezwykle dużo rozmaitych toksyn, do uprawy w mieszkaniach warto wybrać takie gatunki, które potrafią pochłaniać jak najwięcej trujących substancji.

  • Chamedora

Jedną z nich jest chamedora wytworna, nazywana popularnie palmą koralową, która dość skutecznie pochłania m.in. formaldehyd, amoniak i ksylen. Chamedora to popularna, mało wymagająca i łatwa w uprawie palma, która najlepiej rośnie w półcieniu i żyznej, próchniczej, przesuszanej, lekko wilgotnej ziemi.

  • Skrzydłokwiat

Kolejnym liderem w oczyszczaniu powietrza z toksyn jest skrzydłokwiat, który pochłania m.in. aceton, benzen i formaldehyd. Skrzydłokwiat najlepiej rośnie w półcieniu, w temperaturze pokojowej. Lubi żyzne, przepuszczalne, stale lekko wilgotne podłoże.

  • Zielistka

Z toksynami obecnymi w dymie papierosowym radzi sobie też zielistka Sternberga, która może pochłaniać tlenek węgla i benzen. Zielistka to roślina łatwa w uprawie, lubiąca widne stanowiska z rozproszonym światłem i typową, lekko wilgotną ziemię kwiatową.

  • Bluszcz pospolity

W roli oczyszczacza powietrza dobrze sprawdzi się też bluszcz pospolity, który potrafi pochłaniać benzen, amoniak, formaldehyd, trichloroetylen i ksylen. On z kolei preferuje stanowiska półcieniste i przepuszczalną, próchniczna, stale lekko wilgotną ziemię.

  • Draceny

Powietrze z toksyn całkiem sprawnie potrafi też oczyszczać dracena deremeńska, dracena obrzeżona i dracena wonna, pochłaniające m.in. benzen, formaldehyd, ksylen i tlenek węgla. Draceny lubią widne stanowiska z rozproszonym światłem, pokojową temperaturę i zraszanie. Najlepiej rosną w żyznej, przepuszczalnej, lekko wilgotnej ziemi.

  • Daktylowiec

Z toksynami zaskakująco dobrze radzi sobie też daktylowiec niski, który może pochłaniać z powietrza amoniak, benzen, formaldehyd, ksylen i toluen. Daktylowiec jest jednak dość wysoki oraz szeroki i potrzebuje dla siebie sporo miejsca, wiec będzie odpowiedni tylko do dużych pomieszczeń. Kocha ciepło i preferuje jasne stanowiska z lekko rozproszonym światłem. Najlepiej rośnie w ciepłej, żyznej, próchniczej, przepuszczalnej, stale lekko wilgotnej ziemi, gdyż nie toleruje suszy.

  • Rademachera

Uważa się także, że dobrym pochłaniaczem nikotyny i substancji zawartych w dymie papierosowym jest mało obecnie popularna, choć dawniej ceniona i chętnie uprawiana rademachera chińska, ze względu na swoje zdolności nazywana nawet „nikotynowcem”. Rademachera jest okazałą rośliną o rozłożystym pokroju, pochodzi z tropików (subtropikalne rejony górskie w południowych Chinach). W naturze może dorastać nawet do ponad 20 m i tworzyć wiele pni, ale w uprawie spotykana jest głównie w postaci odmian nieosiągających więcej niż 2-3 m wysokości. Największą ozdobą rademachery są piękne, duże, podwójnie pierzaste, zielone, błyszczące liście, ale jeśli w mieszkaniu roślina ma atrakcyjnie się prezentować, musi mieć zapewnione bardzo jasne, chronione przed bezpośrednim słońcem stanowisko, przez cały rok pokojową temperaturę, stosunkowo wilgotne powietrze oraz żyzne, próchnicze, przepuszczalne, stale lekko wilgotne podłoże (nie toleruje suszy, ale nie znosi też zalania).

Do grona najskuteczniejszych i najbardziej wszechstronnych, roślinnych oczyszczaczy powietrza należą też: figowiec Benjamina, figowiec sprężysty, gerbera Jamesona, filodendron czerwieniejący, anturium Andreego, nefrolepis wyniosły, sansewieria gwinejska, chryzantema wielkokwiatowa, rapis wyniosły oraz epipremnum złociste.

warto wiedzieć
Mięta pieprzowa

Autor: www.thinkstockphotos.com

Mięta pieprzowa

Przez niektórych naukowców prowadzone są też obiecujące badania nad zdolnościami pochłaniania nikotyny przez miętę pieprzową, dlatego warto spróbować posadzić ją w doniczce i ustawić na widnym parapecie okiennym. Jeśli roślina narażona jest na działanie dymu papierosowego, lepiej jednak nie wykorzystywać jej później do celów kulinarnych, gdyż wtedy nikotyna znajdująca się w jej tkankach trafi do naszego organizmu, a tego chcielibyśmy przecież uniknąć.

Jak mądrze kupować rośliny doniczkowe

Zielone rośliny doniczkowe - sprawdź, czy rozpoznasz je wszystkie!

Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się ta roślina?
widliczka martensa
7 roślin, które oczyszczają powietrze w domu