Rademachera - opadają liście [Porada eksperta]

2019-01-28 13:09
Rademachera
Autor: Konrad Kalbarczyk

Moja rademachera miała piękne zielone listki, ale po dwóch tygodniach zaczęły opadać przy najmniejszym dotyku, choć wydają się zdrowe. Co się stało i co mogę zrobić?

Radzi: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.

Rademachera chińska (łac. Rademachera sinica), zwana również nikotynowcem, należy do rodziny bignoniowatych i w naturalnym środowisku występuje na terenie południowo-wschodniej Azji. W stanie naturalnym jest dużym drzewem, dorastającym do kilkunastu metrów. Jako roślina doniczkowa rademachera została sprowadzona z Tajwanu w latach 80. XX wieku. Sprzedawane i uprawiane są młode, najczęściej kilkuletnie sadzonki.

Roślina ta wymaga jasnego stanowiska, szczególnie zimą, kiedy może cierpieć na niedostatek światła, w wyniku czego jej międzywęźla ulegają wydłużeniu (ale nie może stać w ostrych promieniach słońca). Najlepiej czuje się w temperaturze pokojowej (18-24 st. C). Nie znosi chłodu i mrozu, co może powodować opadanie liści.
Rademachera wymaga dość obfitego podlewania (podłoże powinno być stale nieco wilgotne), ale nie znosi również zalewania (każdorazowo po podlaniu należy wylać nadmiar wody z osłonki lub podstawki, na której stoi doniczka). Na duże wahania wilgotności podłoża może również reagować zrzucaniem liści. Zimą powinniśmy nieco ograniczyć podlewanie, ale podłoże nadal powinno być stale LEKKO WILGOTNE.

Rademachera bardzo dobrze reaguje na spryskiwanie. Zimą, podczas sezonu grzewczego można spryskiwać ją częściej (nawet codziennie) lub ustawić na podstawce wypełnionej kamykami lub grubym żwirem i wodą, ale tak, aby lustro wody nie dotykało dna doniczki i otworów odpływowych. Od wiosny do jesieni, co 2-4 tygodnie, roślinę należy zasilać nawozami (np. biohumusem).

Rademachera w trakcie wzrostu powoli gubi dolne liście. Jest to proces całkowicie normalny dla tego gatunku, ale można temu nieco zapobiec, uszczykując wierzchołki pędów, co pobudzi ją do silniejszego rozkrzewienia. Dodatkowo, powodem opadania liści może być obecność szkodników (na przykład mączlika, przędziorków) lub (podobno) obecność owoców w jej bezpośrednim sąsiedztwie (wydzielają szkodliwy dla trwałości roślin etylen).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE