Wilgotność ziemi w doniczce. Jak zapewnić właściwą wilgotność podłoża roślinom doniczkowym?
Utrzymanie odpowiedniej wilgotności podłoża w doniczkach z roślinami pokojowymi jest jednym z ważnych aspektów ich pielęgnacji. Tylko wtedy rośliny doniczkowe będą dobrze rosły i atrakcyjnie wyglądały. Jak zapewnić właściwą wilgotność podłoża w doniczce?
Uprawa roślin doniczkowych może dać wiele satysfakcji, ale wymaga też dużo zaangażowania. Kwiaty pozbawione troskliwej opieki, szybko zaczynają tracić urodę i przestają być atrakcyjne. Warto więc znać wymagania uprawowe poszczególnych gatunków i zapewnić im odpowiednie warunki wzrostu. Jednym z parametrów, które należy uwzględnić w domowej uprawie roślin doniczkowych jest wilgotność podłoża w doniczce.
Wilgotność podłoża a wymagania wodne roślin
Największym problemem w doniczkowej uprawie roślin jest zapewnienie kwiatom optymalnej wilgotności podłoża. Zapewniamy ją podlewając rośliny zgodnie z ich zapotrzebowaniem na wodę. Niektóre gatunki wymagają więcej wody i na przesuszenie szybko reagują więdnięciem (np. papirus - cibora, skrzydłokwiat, adiantum), inne preferują podlewanie umiarkowane (np. fiołek afrykański, hoja), a jeszcze inne najlepiej rosną, gdy ziemia w ich doniczce jest niemal całkiem sucha (np. kaktusy pustynne). Kupując roślinę zawsze zapytajmy, jakie są jej wymagania wodne.
Autor: GettyImages
Rośliny doniczkowe należy podlewać, aby dostarczyć im niezbędnej do życia wody
Jak zapewnić roślinom odpowiednią wilgotność podłoża?
Nie zawsze jednak mamy czas, aby o każdą roślinę zadbać w odpowiedni sposób, zapewniając jej optymalne nawodnienie, dlatego zdarza się, że przelewamy lub przesuszamy kwiaty, doprowadzając w ten sposób do ich obumarcia. Jeśli jednak mimo wszystko chcemy mieć w domu piękne kwiaty, ale nie możemy poświecić im zbyt wiele czasu, poszukajmy w sklepach ogrodniczych produktów, które ułatwią nam pielęgnację roślin.
Jedną z takich propozycji może być hydrożel, który pomaga zatrzymać wilgoć w podłożu i w miarę potrzeby ponownie uwalnia ją do gleby. Hydrożel ma jednak pewne wady. Obciążony podłożem nie zawsze jest dostatecznie skuteczny i nie zawsze zapewnia roślinom odpowiednią ilość wilgoci. Z powodu swojej budowy, może też tworzyć nieprzepuszczalną barierę, dodatkowo tracąc na efektywności.
Dobrą metodą zwiększenia wilgotności podłoża jest dodanie do niego wermikulitu - lekkich, silnie porowatych granulek o dużej zdolności zatrzymywania wody.
Jak sprawdzić wilgotność podłoża?
Urządzeniem umożliwiającym sprawdzenie poziomu wilgotności podłoża jest higrometr glebowy. Należy włożyć go głęboko w ziemię przy krawędzi doniczki (żeby nie uszkodzić korzeni rośliny) i odczytać wskazanie na 10- punktowej skali.
Wynik:
- 0-3 to podłoże suche,
- 4-7 to podłoże wilgotne,
- 8-10 to podłoże bardzo mokre.
Większość roślin wymaga podlania, gdy higrometr wskaże 3, jedynie paprocie, kalatea, bluszcze i asparagusy potrzebują podlewania, gdy urządzenie wskaże 4. Za to sukulenty, kaktusy, epifity i hoje podlewamy, gdy higrometr wskaże 2.
Przeczytaj też:
- Jak uratować przesuszone rośliny doniczkowe? Co zrobić, gdy przesuszymy domową roślinę?
- Co zrobić, gdy przelejemy roślinę doniczkową? Jak uratować przelane kwiaty?