Kwiat gerbery. Jak uprawiać gerbery w doniczce

2021-01-21 14:33
Gerbera
Autor: GettyImages Uprawa gerbery w mieszkaniu nie jest szczególnie trudna, ale konieczne jest zapewnienie roślinie odpowiednich warunków

Kwiat gerbery zaliczany jest do najpopularniejszych kwiatów ciętych. W sprzedaży dostępne są także gerbery w doniczce. Dowiedz się więcej o uprawie i pielęgnacji gerbery doniczkowej.

Gerbery obok goździków i róż należały dawniej do najpopularniejszych kwiatów ciętych. Duże, barwne, talerzowate kwiaty gerbery, osadzone na wysokich, sztywnych łodyżkach, znakomicie sprawdzały się w wiązankach i wspaniale prezentowały w wazonie. Te gerbery były jednak trudne w uprawie, dlatego ich uprawą zajmowały się zwykle wyspecjalizowane gospodarstwa kwiaciarskie.

W ostatnich latach gerbery znów powróciły do łask i coraz częściej zaczęły pojawiać się w kwiaciarniach. Rosnące zainteresowanie kwiatami gerbery sprawiło, że hodowcy postanowili znaleźć sposób na uprawę tych pięknych roślin w doniczkach, dzięki czemu udało im się stworzyć wiele atrakcyjnych, niskopiennych odmian, pochodzących głównie od gerbery Jamesona.

Gerbera
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) Odmian gerbery jest mnóstwo! Do wyboru mamy kwiaty w różnych kolorach, także dwukolorowe i cieniowane

Kwiat gerbery - opis rośliny

W naturze gerbera jest dość wysoką byliną (osiąga około 1 m wysokości), ale wyprowadzone od niej odmiany karłowe dorastają zaledwie 20-30/35 cm wysokości. Rośliny tworzą zwarte, gęste rozety odziomkowe, złożone z dużych, całobrzegich, często pofalowanych na brzegach, zielonych, wyraźnie unerwionych liści oraz wydają na szczytach sztywnych, grubych, wzniesionych, bezlistnych, lekko owłosionych pędów duże, koszykowe kwiaty, złożone z tworzących środek kwiatów rurkowych oraz otaczających je długich, wąskich, licznych, barwnych kwiatów języczkowych.

Do wyboru mamy całe mnóstwo odmian gerbery o kwiatach w różnych kolorach: od białego, przez żółty, koralowy, pomarańczowy do różowego i czerwonego. Są również odmiany o kwiatach dwukolorowych i cieniowanych.

Domowa uprawa gerbery w doniczce

Ich uprawa w mieszkaniu nie jest szczególnie trudna, ale tylko wtedy, gdy rośliny mają zapewnione odpowiednie warunki, gdyż są dość wymagające.

  • Podłoże dla gerbery

Po zakupie w kwiaciarni i przyniesieniu do mieszkania, rośliny warto od razu przesadzić do nieco większej doniczki, wypełnionej świeżą, przepuszczalną, dobrą ziemią kwiatową, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie pH, gdyż oferowane są w niewielkich doniczkach produkcyjnych, wypełnionych szybko przesychającym i ubogim w składniki odżywcze podłożem torfowym.

  • Stanowisko dla gerbery

W okresie wegetacyjnym (wiosna-lato) roślinom trzeba zapewnić bardzo widne, a nawet słoneczne i ciepłe (ok. 22-24°C) stanowisko oraz stale lekko wilgotne podłoże.

  • Podlewanie gerbery w doniczce

Podlewanie gerbery powinno być systematyczne, ale umiarkowane (wodę powinno wlewać się na podstawek, gdyż nie wolno moczyć wnętrza rozety i zalewać rozwijających się liści oraz pąków kwiatowych), bo gerbery bardzo źle znoszą zarówno suszę jak i zalanie. W przesuszonym podłożu szybko więdną i zasychają, natomiast w mokrej ziemi ich korzenie łatwo gniją, a rośliny zapadają na choroby grzybowe (np. szarą pleśń).

Doniczkowe rośliny egzotyczne: kumkwat, echmea, guzmania

Jak pielęgnować gerbery w doniczce

Gerbery doniczkowe w dobrych warunkach rosną szybko oraz długo i obficie kwitną, dlatego wymagają systematycznego nawożenia (od marca do sierpnia). Ponieważ jednak są dość wrażliwe na zasolenie gleby, dobrze jest zasilać je połową dawki płynnego nawozu dla roślin kwitnących lub wykorzystać do tego celu biohumus.

Ważnym zabiegiem w uprawie gerbery doniczkowej jest usuwanie przekwitłych kwiatostanów i najstarszych liści, nadmiernie zagęszczających rozetę - jednorazowo można usunąć nawet do 1/3 wszystkich liści, co pobudza roślinę do tworzenia nowych pąków kwiatowych. Nie wycina się ich jednak za pomocą sekatora czy nożyczek (nie należy postawiać fragmentów łodyg, gdyż stają się podatne na choroby grzybowe), a delikatnie wyłamuje u podstawy karpy.

Kiedy okres wegetacyjny dobiega końca, roślinie należy zapewnić okres zimowego spoczynku. W tym czasie trzeba przenieść ją w widne, ale chłodniejsze miejsce (temp. 15-18°C), zaprzestać nawożenia i ograniczyć podlewanie. Przez cały czas trzeba jednak pilnować, aby temperatura w pomieszczeniu nie spadała poniżej 14°C, a roślinie nie groziły zimne przeciągi, gdyż gerbera nie cierpi chłodów.

Kwiaty doniczkowe w domu: jak mroźne powietrze szkodzi roślinom doniczkowym >>>

Jeśli postanowimy przechować gerberę w doniczce przez całą zimę w ciepłym mieszkaniu na parapecie, często podlewając i nawożąc, stanie się bardzo podatna na choroby grzybowe (np. szarą pleśń) i mocno osłabnie. Zimując w takich warunkach raczej nie przetrwa do wiosny i więcej nie zakwitnie.

Właściwa pielęgnacja gerbery w doniczce jest kluczem do powodzenia jej uprawy, gdyż we własnym zakresie ciężko roślinę rozmnożyć (czasami udaje się dokonać udanego podziału rozrośniętej kępy). Dlatego też chociaż z natury jest wieloletnią byliną, czasami nie udaje się nam zapewnić jej odpowiednich warunków, przez co zachowuje się jak roślina jednoroczna. Zmarniały kwiat musimy wtedy wyrzucić i kupić wiosną nowy egzemplarz.

Dlaczego warto mieć w domu kwiat gerbery?

Mimo pewnych kłopotów z uprawą gerbery, warto mieć tę roślinę w mieszkaniu i to nie tylko ze względu na przepiękne, duże, kolorowe kwiaty, ale też z powodu jej niezwykłych zdolności do oczyszczania powietrza z toksyn. Tą szczególną cechę gerbery docenili nawet naukowcy z NASA, badający rośliny pod kontem ich zdolności do filtrowania powietrza, pochłaniania z niego toksyn i dwutlenku węgla (gerbera zajęła w tym względzie wysoką pozycję) oraz ilości produkowanego przez nie tlenu. Duże, zielone liście gerbery mają też wysoki współczynnik transpiracji (współczynnik transpiracji to ilość wyparowanej wody), dzięki czemu potrafią skutecznie nawilżać powietrze.

Czy znasz te doniczkowe kwiaty?

Pytanie 1 z 8
Jaka to roślina?
Dzwonki
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE