Dracena wonna ‘Massangeana’ – roślina doniczkowa o ozdobnych liściach

2013-11-06 13:10 Opracowanie: redakcja serwisu
dracena-wonna-massangeana
Autor: Maria Muszalska Dracena wonn a'Massangeana' to roślina doniczkowa o niezwykle dekoracyjnych liściach

Dracena wonna ‘Massangeana’ to roślina doniczkowa charakteryzująca się niezwykle dekoracyjnymi liśćmi. Czy wiesz, jak pielęgnować dracenę wonną ‘Massangeana’?

Dracena wonna ‘Massangeana’ to odmiana draceny wonnej, która wytwarza gruby pień i rozłożystą koronę szerokich, bardzo dekoracyjnych liści. To właśnie liście są największą ozdobą tej draceny: są długie (mają nawet powyżej 0,5 m długości), lśniące, zielone z żółtozielony pasem pośrodku.
Jakie warunki zapewnić dracenie wonnej ‘Massangeana’
Dracenę wonną ‘Massangeana’ najlepiej ustawić w jasnym miejscu, ale nie o ostrym świetle, tylko tam, gdzie światło jest rozproszone. W okresie zimowym trzeba roślinę przestawić w miejsce bardziej nasłonecznione, aby liście nie straciły ozdobnych pasków.
Podłoże do uprawy draceny wonnej ‘Massangeana’ powinno być próchniczne i przepuszczalne, nawygodniej jest użyć specjalnej ziemi do juk, palm i dracen. Przed posadzeniem rosliny do doniczki koniecznie należy wsypać na dno warstwę drenażu (np. keramzyt bądź drobne kamyki).
Temperatura uprawy w sezonie powinna wynosić 20–25 stopni Celsjusza, zimą powinna być niższa: 18–21 st. C.
Jak pielęgnować dracenę wonną ‘Massangeana’
Wiosną i latem dracenę wonną ‘Massangeana’ podlewać trzeba umiarkowanie, tak aby ziemia w doniczce była stale wilgotna. Zimą roślinę podlewa się tylko wtedy, gdy podłoże w doniczce nieco przeschnie. Dracena nie znosi zalewania korzeni.
Od marca do września roślinę nawozi się co dwa tygodnie, stosując nawozy do roślin ozdobnych z liści. Kurz z liści usuwa wilgotną szmatką. Liście można nabłyszczać.
Młode egzemplarze draceny wonnej ‘Massangeana’ przesadza się każdego roku (na wiosnę), natomiast egzemplarze starsze – co dwa lata.

dracena-wonna-massangeana
Autor: Maria Muszalska Dracena wonna 'Massangeana' to roślina doniczkowa charakteryzująca się niezwykle dekoracyjnymi liśćmi
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE