Dracena deremeńska urzeka pióropuszem dekoracyjnych liści. Jak uprawiać dracenę deremeńską?
Dracena deremeńska (Dracaena deremensis) to efektowna roślina doniczkowa o dekoracyjnych liściach zebranych w charakterystyczny pióropusz. Poznaj wymagania draceny deremeńskiej i dowiedz się, jak ją pielęgnować.
Autor: GettyImages
Dracena deremeńska jest rośliną łatwą w uprawie
Spis treści
- Jak wygląda dracena deremeńska?
- Dracena deremeńska odmiany
- Dracena deremeńska uprawa
- Galeria zdjęć: Dracena deremeńska
- Dracena deremeńska pielęgnacja
- Ekspozycja draceny deremeńskiej w domu
Draceny to jedne z ulubionych roślin doniczkowych, którymi zdobimy nasze wnętrza. W uprawie domowej znajdujemy kilka gatunków cieszących się szczególną popularnością. Należy do nich między innymi dracena deremeńska (Dracaena deremensis), która pochodzi z tropikalnych rejonów Afryki i w naturze ma postać kilkumetrowego drzewa.
Według różnych źródeł dracena deremeńska uważana jest za odrębny gatunek lub traktowana jako jeden z synonimów określających dracenę wonną.
Jak wygląda dracena deremeńska?
Roślina tworzy sztywny, wzniesiony dość gruby pień, z widocznymi na jego powierzchni śladami po opadłych liściach i rozwija na jego szczycie gęstą rozetę szerokich, błyszczących z wierzchu, długich, łukowato przewieszających się na zewnątrz lub lekko wzniesionych, zielonych liści.
Dracena deremeńska odmiany
Dracena deremeńska ma też kilka ozdobnych odmian, z których najpopularniejsze są:
- 'Warneckei' - liście ciemnozielone, długie, łukowato wygięte, ozdobione biegnącymi wzdłuż boków szerokimi, białymi pasami,
- 'Bausei' - liście ciemnozielone, szerokie, długie z białym lub kremowym, szerokim pasem biegnącym przez środek blaszki.
Dracena deremeńska uprawa
Dracena deremeńska mimo swojego egzotycznego pochodzenia jest rośliną łatwą w uprawie i dobrze czuje się w mieszkaniu (jej wymagania są podobne do wymagań draceny wonnej).
- Stanowisko i podłoże dla draceny deremeńskiej
Oczekuje bardzo jasnego, ale osłoniętego przed bezpośrednim słońcem stanowiska oraz żyznej, próchniczej, przepuszczalnej, stale lekko wilgotnej ziemi (najlepiej specjalnego podłoża do palm, juk i dracen). Gatunek zniesie półcień, ale liście barwnych odmian w miejscu niedostatecznie oświetlonym stracą intensywne kolory.
- Podlewanie i nawożenie draceny deremeńskiej
Roślina nie znosi suszy, ale nie toleruje też zalania, dlatego powinna być podlewana często, lecz umiarkowanie, a na dnie jej doniczki powinien znajdować się drenaż, odprowadzający namiar wody z podlewania. Woda nie może też zalegać na podstawce, z której po podlewaniu należy ją usuwać. Dracena w sezonie wegetacyjnym oczekuje też systematycznego zasilania nawozami wieloskładnikowymi, a najlepiej specjalnymi nawozami dla palm, juk i dracen.
- Wilgotność powietrza i temperatura dla draceny deremeńskiej
Z racji swego pochodzenia, roślina preferuje też wilgotne powietrze, dlatego powinna być systematycznie spryskiwana wodą lub ustawiona w pobliżu nawilżacza powietrza. Przesuszone powietrze prowadzi do obsychania końców liści rośliny oraz sprzyja pojawianiu się na nich przędziorków. Liście należy też co jakiś czas przecierać wilgotną szmatką, gdyż na ich szerokiej powierzchni lubi gromadzić się kurz.
Przez cały rok dracena deremeńska oczekuje dość wysokiej temperatury, która latem powinna wynosić 20-24°C, natomiast zimą ok. 15°C.
Galeria zdjęć: Dracena deremeńska
Autor: GettyImages
Dracena deremeńska jest rośliną łatwą w uprawie
Dracena deremeńska pielęgnacja
Podczas zimowego spoczynku należy zaprzestać nawożenia draceny i ograniczyć jej podlewanie do absolutnego minimum (wierzchnia warstwa ziemi w doniczce powinna być lekko przesuszona). W przeciwnym razie niska temperatura w połączeniu z mokrym podłożem może doprowadzić do zgnicia korzeni i obumarcia rośliny.
Wiosną, gdy dracena wznowi wegetację, można przesadzić ją do nowej doniczki, ale nie częściej, niż co 2-3 lata (tylko młode egzemplarze powinny być przesadzane każdego roku). W tym czasie można też pobrać ze starszych egzemplarzy wierzchołkowe sadzonki pędowe i spróbować ukorzenić je w wilgotnym podłożu i wysokiej temperaturze (ok. 25°C). Przycięte rośliny będą lepiej się krzewić. Dracenę można spróbować też rozmnożyć za pomocą odkładów powietrznych.
Ekspozycja draceny deremeńskiej w domu
Dracena deremeńska to atrakcyjna, okazała roślina doniczkowa o pięknym pokroju i dekoracyjnych liściach. Najlepiej prezentuje się w dużych donicach jako soliter i może być wspaniałą ozdobą salonu, gabinetu, widnego holu i dużej sypialni, ale będzie też doskonale wyglądać w oranżerii lub ogrzewanym ogrodzie zimowym.
Młode, jeszcze niezbyt duże egzemplarze można także komponować z innymi roślinami doniczkowymi lub umieszczać na kwietnikach z jukami, palmami i innymi dracenami. Roślina należy do ścisłego grona gatunków zdolnych do oczyszczania powietrza z toksyn.
Poznaj inne draceny:
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk)
Poszczególne gatunki draceny różnią się od siebie