Rośliny doniczkowe do sypialni: oczyszczające i nawilżające powietrze

2017-06-27 11:43 Katarzyna Józefowicz, mat. wideo: x-news

Jest wiele roślin doniczkowych, które znakomicie nadają się do sypialni. Rośliny te oczyszczają i nawilżają powietrze w sypialni. Jakie rośliny doniczkowe są polecane do sypialni?

W mieszkaniach rośliny doniczkowe najczęściej traktujemy jako ozdobę reprezentacyjnych pomieszczeń, zapominając o tym, że mogą być one również cennym, naturalnym filtrem powietrza. Wiele gatunków roślin doniczkowych potrafi znakomicie oczyszczać powietrze z toksyn, wzbogacając je dodatkowo w tlen i nawilżając (parowanie wody z liści), tworząc w otoczeniu przyjazny mikroklimat. Z tego względu rośliny powinny znaleźć się każdym pomieszczeniu, w którym często przebywamy. Takim szczególnym miejscem, gdzie z pewnością nie powinno ich zabraknąć jest sypialnia. Podczas snu, nasz organizm regeneruje się i odpoczywa, dlatego zdrowe, czyste i odpowiednio nawilżone powietrze jest wtedy szczególnie ważne. Postaw rośliny doniczkowe w sypialni!

Najlepsze rośliny doniczkowe do sypialni. 3 gatunki oczyszczające powietrze w sypialni

Polecane rośliny doniczkowe do sypialni

Najlepsze rośliny doniczkowe oczyszczające i nawilżające powietrze w sypialni to takie, które potrafią neutralizować groźne toksyny, a podczas transpiracji oddają do otoczenia sporo wody.Jednym z takich gatunków jest skrzydłowiat, który nie tylko posiada zdolność usuwania z powietrza groźnych toksyn (np. benzenu, formaldehydu, acetonu i trójchloroetylenu), ale też za pomocą dużych liści znakomicie podnosi wilgotność powietrza. A do tego pięknie kwitnie.Kolejną cenną rośliną do sypialni może być palma koralowa (chamedora), która nie tylko oczyści powietrze z substancji szkodliwych (np. formaldehydu), ale też będzie bardzo atrakcyjną i egzotyczną dekoracją sypialni. W skutecznym oczyszczaniu i nawilżaniu powietrza mogą pomóc również figowce (np. figowiec benjamina), draceny, szeflery, paprocie (szczególnie nefrolepis wysoki), gerbery oraz bluszcze pospolite. Powietrze w sypialni znakomicie też oczyszczają i nawilżają duże liście difenbachii. Należy jednak pamiętać, że to roślina posiadająca w swoich tkankach toksyny, dlatego należy obchodzić się z nią ostrożnie.Wysoki wskaźnik transpiracji i dużą zdolność oczyszczania powietrza z toksyn posiada też zielistka, której dodatkową zaletą są małe wymagania i łatwość uprawy. Powietrze znakomicie nawilżą także duże liście anturium, chociaż ich zdolność do oczyszczania powietrza z toksyn jest nieco mniejsza, niż u poprzednich gatunków. Podobne cechy posiadają też cissusy, maranty, syngonium i filodendrony.

Zobacz film: Jakie rośliny oczyszczą powietrze w naszym domu? Maja Popielarska radzi

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.