Difenbachia – trująca roślina o pięknych liściach. Jak uprawiać i pielęgnować difenbachię?
Difenbachia to jedna z najbardziej dekoracyjnych roślin doniczkowych o ozdobnych liściach. W sprzedaży znajdziemy gatunki i odmiany różniące się m.in. wielkością i wzorem na liściach. Podpowiadamy, jak uprawiać i pielęgnować difenbachię.
Autor: Konrad Kalbarczyk
Różne gatunki i odmiany difenbachii różnią się rysunkiem na liściach
Spis treści
- Jak wygląda difenbachia?
- Jakie stanowisko dla difenbachii?
- Warunki uprawy difenbachii
- Difenbachia w galerii zdjęć
- Jak pielęgnować difenbachię?
- Jak odmłodzić starą difenbachię?
- Jak kupować difenbachię?
Do rodzaju difenbachia (łac. Dieffenbachia) należy kilkadziesiąt gatunków roślin pochodzących z tropikalnej Ameryki, od Meksyku do Argentyny i Paragwaju. Wszystkie te gatunki należą do rodziny obrazkowatych (Araceae).
Jak wygląda difenbachia?
Difenbachie mają duże, szerokie liście z charakterystycznym, wielobarwnym rysunkiem, odmiennym u różnym gatunków. Liście zebrane są w szczytową koronę. Blaszki liściowe mają kształt sercowaty lub lancetowaty. Wskutek zasychania i opadania dolnych liści u rośliny tworzy się pień.
Jakie stanowisko dla difenbachii?
Difenbachia najlepiej rośnie w miejscach jasnych (ale nie w bezpośrednim słońcu!) - wtedy rysunek na liściach jest ładnie wybarwiony. Roślina znosi także stanowiska półcieniste, choć wtedy udział koloru zielonego na liściach przeważa. Można ją zatem ustawić w ciemniejszym kącie pokoju. Difenbachia bardzo źle znosi przeciągi.
Warunki uprawy difenbachii
Temperatura dla difenbachii. Optymalna temperatura uprawy difenbachii wynosi 15–18 st. C, ale roślina jest dość tolerancyjna w stosunku do tego parametru. Przez krótki czas difenbachia zniesie obniżenie temperatury nawet do 10 st.C, chociaż w takim przypadku może tracić dolne liście.
Wilgotność powietrza dla difenbachii. Latem trzeba pamiętać o zapewnieniu difenbachii dość wysokiej wilgotności powietrza, najlepiej ustawić doniczkę z rośliną na kamykach w podstawce z wodą, ale tak aby dno doniczki nie stało w wodzie.
Podłoże dla difenbachii powinno mieć kwaśny odczyn; optymalna jest mieszanka torfu, ziemi kompostowej i wermikulitu. Możemy do uprawy użyć uniwersalnego podłoża dla roślin doniczkowych, które jednaj warto rozluźnić wermikulitem.
Difenbachia w galerii zdjęć
Autor: Konrad Kalbarczyk
Różne gatunki i odmiany difenbachii różnią się rysunkiem na liściach
Jak pielęgnować difenbachię?
Difenbachia lubi mieć wilgotne podłoże, ale nie toleruje przelewania (korzenie nie mogą "stać" w wodzie"). Wiosną i latem roślinę należy podlewać obficie, nawet dwa razy w tygodniu, natomiast zimą nawadniać tak, aby ziemia w doniczce była zawsze lekko wilgotna (zazwyczaj wystarczy podlewanie raz w tygodniu). Każdorazowo po podlaniu należy usunąć nadmiar wody z podstawki. Podlewać najlepiej wodą odstała o temperaturze pokojowej. Zimą podlewamy oszczędniej.
Liście difenbachii maja dużą powierzchnię i dość szybko osadza się na nich kurz, dlatego należy je systematycznie czyścić, najlepiej myjąc ostrożnie liście gąbką lub miękką szmatką zwilżoną letnią wodą.
Od marca do października difenbachie uprawiane w doniczkach co dwa tygodnie (razem z podlewaniem) należy zasilać nawozem płynnym. Zimą, gdy rośliny przechodzą okres spoczynku, zaprzestajemy nawożenia.
Difenbachię przesadza się raz w roku, wiosną, zawsze do doniczki o dwa numery większej.
Sok difenbachii uważany jest za silnie trujący, dlatego po zabiegach dokonywanych na roślinie należy dokładnie umyć ręce.
Jak odmłodzić starą difenbachię?
W miarę wzrostu difenbachia traci dolne liście (obumarłe liście należy usuwać) i po pewnym czasie staje się mniej atrakcyjna – ogołocona z liści łodyga nie jest zbyt dekoracyjna. Możemy taki ogołocony z liści egzemplarz odmłodzić, przygotowując sadzonki. Łodygę należy ściąć 10 cm nad ziemią (z dolnej części łodygi powinny odrosnąć nowe pędy), a ze ściętego pędu przygotować sadzonki: wierzchołkowe z liśćmi (część łodygi z pióropuszem liści na górze) oraz sadzonki z samych fragmentów łodygi. Sadzonki po ukorzenieniu – na przykład w wodzie – wysadza się do doniczek wypełnionych ziemią. Pamiętajmy, aby przed ścinaniem sadzonek założyć rękawiczki dla ochrony przed sokiem rośliny, który jest trujący i drażniąco wpływa na skórę.
Przeczytaj też:
Rozmnażanie roślin doniczkowych przez odkłady powietrzne
Jak kupować difenbachię?
Kupując w kwiaciarni lub sklepie difenbachię do domu należy wybierać rośliny krępe, o dobrze wybarwionych liściach. Unikajmy roślin o liściach uszkodzonych, mających popękane nerwy oraz żółknących w dolnych partiach rośliny.
Jak kupić zdrową roślinę doniczkową do domu? Praktyczny poradnik
Poznaj też inne rośliny doniczkowe o ozdobnych liściach: