Alokazja - modny roślinny rarytas, który zachwyca ozdobnymi liśćmi! Poznaj tajniki uprawy alokazji
Alokazja to efektowna roślina urzekająca niezwykle dekoracyjnymi liśćmi. Poznaj ogólne zasady pielęgnacji alokacji i dowiedz się więcej o jej uprawie, wymaganiach i rozmnażaniu.
Autor: GettyImages
Alokazja
Spis treści
- Jak wygląda alokazja?
- Jakie warunki lubi alokazja?
- Przesadzanie i rozmnażanie alokacji
- Problemy z alokazją
- Jak eksponować alokazję w domu?
Rośliny doniczkowe o dużych, dekoracyjnych liściach mogą być wspaniałą ozdobą każdego wnętrza. Jedną z piękniejszych i zasługujących na szczególną uwagę jest wyjątkowo ozdobna alokazja Sandera (łac. Alocasia sanderiana) i podobna do niej alokazja amazońska (Alocasia ×amazonica).
Jak wygląda alokazja?
Największą ozdobą alokazji są wyrastające na wzniesionych, sztywnych ogonkach duże, szerokie, strzałkowate liście, których blaszka z wierzchu jest lekko pofalowana między nerwami, błyszcząca, ciemnozielona i pokryta jasnozielonym lub kremowym deseniem nerwów, natomiast od spodu bordowofioletowa.
Alokazja może dorastać nawet do 1-2 m wysokości, ale w uprawie doniczkowej zwykle nie przekracza 50-60 cm. Mniejszą ozdobą rośliny są natomiast kwiaty. Podobnie jak u innych gatunków z rodziny obrazkowatych, do której alokazja należy, mają postać skórzastej pochewki otaczającej wzniesioną kolbę. Pochewka jest zielonkawa i nie całkiem rozwinięta, a kolba kremowa, ale kwiat nie jest tak ozdobny jak np. u skrzydłokwiatów, dlatego lepiej go usuwać, aby roślina bez potrzeby nie traciła sił na jego utrzymanie.
Wśród ciekawych odmian alokazji najpopularniejsze są 'Polly' o ciemnozielonych liściach i białym unerwieniu oraz 'Bambino Arrow' o niższym wzroście, ciemnozielonych liściach i jasnym unerwieniu.
Poznaj kwiaty doniczkowe w stylu retro
Jakie warunki lubi alokazja?
Alokazje to rośliny pochodzące z tropikalnych lasów deszczowych, ale jeśli zapewnimy im odpowiednie warunki, w naszych mieszkaniach też poczują się dobrze.
- Temperatura i podłoże dla alokazji. Oczekują przede wszystkim pokojowej temperatury (20-24°C) i żyznego, próchniczego, przepuszczalnego i umiarkowanie wilgotnego podłoża o lekko kwaśnym odczynie pH.
- Wilgotność podłoża dla alokazji. Alokazje nie tolerują zalania, gdyż wtedy łatwo gniją, ale też nie lubią przesuszenia, dlatego należy podlewać je systematycznie, lecz bardzo umiarkowanie (niezbędny jest drenaż na dnie doniczki, umożliwiający odpływ nadmiaru wody).
- Stanowisko dla alokazji. Alokazje pochodzą z lasów, dlatego także w uprawie oczekują stanowiska jasnego, ale osłoniętego przed bezpośrednim słońcem. Nie będą ładnie rosły na południowym parapecie, ale dobrze poczują się w pobliżu wschodniego lub zachodniego okna.
- Zapotrzebowanie alokazji na składniki pokarmowe. Rośliny nie są też zbyt żarłoczne, dlatego w sezonie wystarczy im nawożenie połową dawki nawozów dla roślin o ozdobnych liściach lub podlewanie nawozem organicznym, np. biohumusem.
- Wilgotność powietrza dla alokazji. Jednym z najważniejszych czynników odpowiadających za powodzenie uprawy alokazji jest zapewnienie roślinom odpowiednio wysokiej wilgotności powietrza. Lasy deszczowe oferują im mnóstwo wilgoci, dlatego suche powietrze jest dla nich nie do przyjęcia. W mieszkaniu najbardziej cierpią zimą, gdy z powodu gorących kaloryferów powietrze staje się bardzo suche (zimą najlepiej czują się w oknach kwiatowych, ogrzewanych ogrodach zimowych lub oranżeriach, gdzie panuje wyższa wilgotność powietrza). Ich liście zaczynają wtedy żółknąć na końcach, a czasem nawet całkiem zamierać, dlatego chcąc uniknąć podobnej sytuacji w pobliżu roślin należy ustawić nawilżacz powietrza lub odkryte akwarium oraz systematycznie zraszać je letnią wodą. Jeśli nam się to nie uda i roślina straci większość liści, nie należy spisywać jej na straty, gdyż wiosną znów wznowi wegetację.
Jak zwiększyć wilgotność powietrza
Przesadzanie i rozmnażanie alokacji
Wiosna to też odpowiedni czas na przesadzanie i rozmnażanie alokazji. Młode egzemplarze powinny być przesadzane każdego roku, starszym wystarczy przeprowadzka do nowej donicy co 2-3 lata. Zabieg należy jednak zawsze wykonywać w rękawiczkach, gdyż alokazja zwiera trujący sok, mogący powodować podrażnienia skóry i alergie.
Początkowo rośliny mają bardzo ładny, kępiasty pokrój i pięknie się rozrastają, z czasem jednak zaczynają się wypiętrzać i tracić liście w dolnych partiach, dlatego należy je wtedy odmłodzić. Zadanie nie jest szczególnie trudne, bo już młode rośliny tworzą odrosty korzeniowe, które przy okazji przesadzania można łatwo pobrać i umieścić w nowej donicy. Dorosłe, silnie rozrośnięte egzemplarze można też z powodzeniem podzielić.
Autor: GettyImages
Alokazja
Problemy z alokazją
Alokazje ze względu na swoje wysokie wymagania są roślinami dość trudnymi w uprawie. Wprawdzie nie są szczególnie podatne na ataki szkodników, które nie bardzo gustują w ich toksycznym soku (przy zbyt suchym powietrzu na liściach mogą pojawić się czasem przędziorki), ale szybko reagują na błędy uprawowe, przez które zapadają na choroby fizjologiczne lub grzybowe i tracą swoje walory ozdobne. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy są narażone na zbyt dużo światła, zimne przeciągi, niską temperaturę (w temperaturze poniżej 15° C na ich liściach pojawiają się plamy, a rośliny chorują lub nawet zamierają), suche powietrze oraz zbyt wilgotne lub zbyt suche podłoże. Mimo to warto podjąć się ich uprawy, bo jeśli poczują się u nas dobrze, mogą stać się najpiękniejszą rośliną pokojową.
Jak eksponować alokazję w domu?
Alokazje efektownie prezentują się jako solitery posadzone w dużej, ładnej donicy i ustawione na eksponowanym stanowisku. Wspaniale prezentują się zarówno w nowoczesnym wnętrzu, jak i w tradycyjnym salonie. Znakomicie odnajdują się też w widnej łazience, umiarkowanie ciepłej sypialni czy jasnym holu. Latem mogą być też doskonałą ozdobą balkonu lub tarasu, o ile zapewnimy im miejsce osłonięte przed bezpośrednim słońcem, silnym wiatrem i intensywnym deszczem.
Poznaj 10 sposobów ciekawej ekspozycji kwiatów doniczkowych w domu