Jak kupić zdrową roślinę doniczkową do domu? Praktyczny poradnik

2015-11-02 12:07

Kupując roślinę doniczkową nie zawsze zwracamy uwagę na jej jakość. Aby kwiat doniczkowy długo zdobił nasz dom warto przyjrzeć się dokładnie roślinie, aby wybrać egzemplarz dobrej jakości. Jak wybrać zdrową roślinę doniczkową?

Rośliny doniczkowe kupujemy często pod wpływem impulsu, rzadko dokładnie oglądając je przed zakupem. Kwiaty doniczkowe można kupić w kwiaciarniach, marketach, sklepach ogrodniczych, centrach ogrodniczych, czasem także na bazarach - nie zawsze są tam zachowane odpowiednie dla roślin doniczkowych warunki. Jakość roślin sprzedawanych w sklepach może nie być zadowalająca, między innymi ze względu na stres związany z transportem od producenta do sklepu. W marketach rośliny doniczkowe często nie są regularnie podlewane, a dostęp światła dziennego jest mocno ograniczony, albo i nie ma go wcale. W sklepach rośliny doniczkowe często przebywają tak długo, że zaczynają odczuwać niedobory składników mineralnych (w punktach sprzedaży zazwyczaj nie nawozi się roślin).

Decydując się na zakup rośliny doniczkowej, pamiętajmy, że im lepsza jest jej kondycja, tym większe są szanse na przeżycie rośliny i dobrą aklimatyzację w naszym domu. Dlatego kupując roślinę doniczkową, wybierzmy egzemplarz w jak najlepszej kondycji.

Zdrowa roślina doniczkowa ma zdrowe liście i łodygi

Kupując roślinę doniczkową wybierzmy tę, która ma mocne, zdrowe liście o intensywnym kolorze, bez żadnych plam, dziur, oznak żerowania szkodników i postrzępionych brzegów blaszek liściowych (chyba że postrzępienie liście to cecha gatunkowa lub odmianowa). Łodygi rośliny powinny być mocne (nie wiotkie), a młode pędy nie mogą być wybiegnięte (czyli długie i cienkie). Warto dokładnie obejrzeć wszystkie części nadziemne rośliny i sprawdzić, czy nie widać na nich śladów szkodników bądź chorób grzybowych (na przykład okrągłych brązowawych guzków, szarej pleśni, mokrych plam zgnilizny). Młode przyrosty rośliny nie powinny być poskręcane bądź zwijające się, liście nie mogą być zwiędnięte, a łodygi zwiotczałe.
Jeśli kupujemy roślinę kwitnącą, to powinna ona mieć dużo pąków kwiatowych (a nie wszystkie kwiaty rozwinięte) – wtedy okres kwitnienia będzie dłuższy.

Ziemia w doniczce

Nie kupujmy rośliny, która rośnie w zatęchłym podłożu z białym nalotem – taka roślina była prawdopodobnie przelana i jej korzenie mogą zagniwać. Ziemia w doniczce nie może też być sucha, zbita, twarda i odstawać od brzegów – świadczy to o zbyt skąpym podlewaniu (korzenie mogły zostać uszkodzone wskutek suszy). Jeśli wybierzemy roślinę, której korzenie przerosły przez otwory w dnie doniczki, to zaraz po przyniesieniu do domu, postarajmy się ją przesadzić.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE