Jak kupić zdrową roślinę doniczkową do domu? Na co zwracać uwagę kupując kwiaty doniczkowe?

2023-11-15 15:06

Kupując roślinę doniczkową nie zawsze zwracamy uwagę na jej jakość. Aby kwiat doniczkowy długo zdobił nasz dom, warto przyjrzeć się mu dokładnie, aby wybrać egzemplarz zdrowy i w dobrej kondycji. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by kupić zdrową roślinę doniczkową.

Rośliny doniczkowe kupujemy często pod wpływem impulsu, rzadko dokładnie oglądając je przed zakupem. Kwiaty doniczkowe można kupić w kwiaciarniach, marketach, sklepach ogrodniczych, centrach ogrodniczych, czasem także na bazarach - nie zawsze są tam zachowane odpowiednie dla roślin doniczkowych warunki.

Spis treści

  1. Rośliny doniczkowe w sklepach
  2. Sprawdzamy stan liści i łodyg roślin doniczkowych
  3. Jak kupować kwitnącą roślinę doniczkową?
  4. Oglądamy ziemię w doniczce
  5. Sprawdzamy stan korzeni rośliny doniczkowej

Rośliny doniczkowe w sklepach

Jakość roślin sprzedawanych w sklepach może nie być zadowalająca, między innymi ze względu na stres związany z transportem od producenta do sklepu. W marketach rośliny doniczkowe często nie są regularnie podlewane, a dostęp światła dziennego jest mocno ograniczony, albo i nie ma go wcale. W sklepach rośliny doniczkowe często przebywają tak długo, że zaczynają odczuwać niedobory składników mineralnych (w punktach sprzedaży zazwyczaj nie nawozi się roślin).

Decydując się na zakup rośliny doniczkowej, pamiętajmy, że im lepsza jest jej kondycja, tym większe są szanse na przeżycie rośliny i dobrą aklimatyzację w naszym domu. Dlatego kupując roślinę doniczkową, wybierzmy egzemplarz w jak najlepszej kondycji: pięknie wyrośnięte, z mocnymi, młodymi pędami.

Przeczytaj też:

Sprawdzamy stan liści i łodyg roślin doniczkowych

Kupując roślinę doniczkową wybierzmy tę, która ma mocne, jędrne, zdrowe liście o intensywnym kolorze, bez żadnych plam, dziur, oznak żerowania szkodników i postrzępionych brzegów blaszek liściowych (chyba że postrzępienie liście to cecha gatunkowa lub odmianowa). Matowe liście także nie są oznaką zdrowej rośliny. 

Łodygi rośliny powinny być mocne (nie wiotkie), a młode pędy nie mogą być wybiegnięte (czyli długie i cienkie). Warto dokładnie obejrzeć wszystkie części nadziemne rośliny i sprawdzić, czy nie widać na nich śladów żerowania szkodników bądź chorób grzybowych (na przykład okrągłych brązowawych guzków, szarej pleśni, mokrych plam zgnilizny, zmian kolorystycznych, nalotów, krostek, a nawet drobnych robaczków).

Nie kupujmy rośliny, jeśli ma plamiaste i pozwijane liście, widoczne oprzędy albo kleistą powłokę.

Młode przyrosty rośliny nie powinny być poskręcane bądź zwijające się, liście nie mogą być zwiędnięte, a łodygi zwiotczałe.

Jak kupować kwitnącą roślinę doniczkową?

Jeśli kupujemy roślinę kwitnącą, to powinna ona mieć dużo pąków kwiatowych (a nie wszystkie kwiaty rozwinięte) – wtedy okres kwitnienia będzie dłuższy.

Oglądamy ziemię w doniczce

Nie kupujmy rośliny, która rośnie w zatęchłym podłożu z białym nalotem – taka roślina była prawdopodobnie przelana i jej korzenie mogą zagniwać. Ziemia w doniczce nie może też być sucha, zbita, twarda i odstawać od brzegów – świadczy to o zbyt skąpym podlewaniu (korzenie mogły zostać uszkodzone wskutek suszy).

Jeśli poczujemy zgniły zapach błota to znak, że ziemia w doniczce długo pozostaje nadmiernie wilgotna, a to może skutkować gniciem korzeni - takiej rośliny nie kupujmy. Doniczki również nie powinny stać w wodzie.

Sprawdzamy stan korzeni rośliny doniczkowej

Warto też sprawdzić stan korzeni. W tym celu spróbujmy delikatnie zsunąć doniczkę kilka cm na dół i dokładnie przyjrzeć się korzeniom - u zdrowej rośliny powinny być mocne i mieć świeże, jasne wierzchołki.

Jeśli wybierzemy roślinę, której korzenie przerosły przez otwory w dnie doniczki, to zaraz po przyniesieniu do domu, postarajmy się ją przesadzić.

Nie przegap:

Jak dobrze znasz domowe rośliny doniczkowe?

Pytanie 1 z 10
Co to za roślina?
Difenbachia
Jak mądrze kupować rośliny doniczkowe
Nasi Partnerzy polecają